Jaká rizika může mít ayahuasca? A co je to ayahuasca ceremoniál? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Banisteriopsis caapi

Banisteriopsis caapi

Ayahuasca je psychedelická droga běžně používaná v duchovních obřadech, ale může vytvářet širokou škálu vedlejších účinků a potenciálně nebezpečných rizik.

Existuje nešťastná mylná představa, že přírodní znamená bezpečné, ale to nemusí být nutně pravda. Následující text poskytuje přehled jedné přírodní, ale ne nutně bezpečné psychoaktivní látky zvané ayahuasca, která se vyrábí z liány Banisteriopsis caapi a dalších složek.

Banisteriopsis caapi, též známa jako ayahuasca, caapi nebo yagé je liána rostoucí v amazonské džungli z čeledi malpígiovité. Je užívána k přípravě stejnojmenného nápoje, entheogenu ayahuascy, jež má dlouhou historii používání jako lék a „rostlinná učitelka“ mezi domorodci z pralesa.

Co je Ayahuasca?

Ayahuasca je látka získaná z rostliny Banisteriopsis caapi. Tato rostlina pochází z oblasti Amazonie. Ayahuasca je psychoaktivní droga, protože může vytvářet změněné stavy vědomí. Když někdo vezme ayahuascu, účinky se mohou velmi dramaticky lišit od jedné osoby k druhé a od jedné zkušenosti k druhé. Někteří lidé mohou například užít ayahuascu a zjistí, že je to trochu stimulující, zatímco jiní lidé hlásí, že mají extrémní vize. Je to hodně individuální.

Primární složkou ayahuascy je vinná réva (liána), která se bere jako čaj. Liána se také nazývá ayahuasca a znamená „réva duše“ nebo „réva s duší“. Tyto čaje mají také další složky, jako je rostlina chacruna, která má také psychedelickou látku zvanou DMT. I když je čaj pojmenován podle prvku z liány, ze kterého je vyroben, je to DMT, který vytváří zážitek, který si mnoho lidí spojuje s používáním ayahuascy.

Slovo ayahuasca pochází z domorodého jazyka Quechua, kterým se mluví na místech jako Ekvádor, Bolívie a Peru.

Rostlina ayahuasca a výsledný čaj

Banisteriopsis caapi je kvetoucí keř a liána, která roste v tropických lesích v Jižní Americe. Kůra je často čokoládově hnědá a hladká a rostlina má zelené listy a růžové květy.

Ačkoli ayahuasca může být vyrobena ze samotné Banisteriopsis caapi, výsledný nápoj může být také smíchán s až 100 různými rostlinami, všechny s různými farmakologickými účinky. Některé z nich jsou:

 • Banisteriopsis caapi, fungující podobně jako některá antidepresiva
 • Erythroxylum coca, obsahující nelegální drogu kokain
 • Nicotiana obsahující nikotin
 • Brugmansia, obsahující lék proti kinetóze skopolamin
 • Ilex guayusa, obsahující kofein
 • Paullinia yoco, obsahující kofein
 • Psychotria viridis, obsahující nelegální drogu DMT
 • Diplopterys cabrerana, obsahující nelegální drogu DMT

Čaj ayahuasca

Čaj z ayahuascy lze připravit z jakékoli rostlinné složky ayahuascy, zejména tedy z Banisteriopsis caapi. Zastánci čaje ayahuasca mají pocit, že má terapeutické výhody a způsobuje mírné halucinace. Západní medicína věnovala pozornost ayahuasce, protože čaj by mohl potenciálně pomoci lidem, kteří trpí poruchami, jako je deprese a úzkost.

Užívání čaje ayahuasca se stalo tak populární, že se kolem něj v Jižní Americe rozvinul celý turistický průmysl. Jedna z kritických ingrediencí, DMT, je nelegální látka ze seznamu v USA a je nezákonná v mnoha dalších zemích, takže lidé často musí cestovat, aby čaj mohli užívat legálně.

Lidé pijí ayahuascu jako čaj, protože pokud by měli požít samotné DMT, bylo by stráveno enzymy v jejich žaludku a neovlivnilo by to jejich mysl. Když je však spárován s ayahuascou, umožňuje DMT překonat hematoencefalickou bariéru. Když někdo pije čaj ayahuasca, často říká, že má duchovní zjevení a hluboký vhled, který pomáhá léčit jeho emocionální zranění a umožňuje mu stát se lepším člověkem.

Je ayahuasca legální?

Možná se ptáte, zda je ayahuasca legální, zejména vzhledem k její podobnosti s psychedelickými drogami, které rozhodně nejsou legální. Za prvé, je tu DMT složka čaje ayahuasca; bez něj by látka neměla stejné účinky. DMT je nelegální téměř univerzálně po celém světě, ale jeho skutečné rostlinné zdroje nelegální nejsou. To vedlo mnoho lidí k nákupu rostlin, které obsahují DMT online, což není na většině míst technicky nezákonné. Výjimka se vyskytuje pouze v několika zemích, jako je Francie, kde postavili mimo zákon všechny rostliny používané k výrobě ayahuascy.

V roce 1971 se DMT stal v USA nezákonným podle zákona o kontrolovaných látkách. DMT je v USA klasifikován jako lék podle seznamu I; podle technických norem by to znamenalo, že DMT je nezákonné. V důsledku toho je ayahuasca nepřímo nezákonná. Zatímco vaření ayahuascy pomocí DMT je v USA nezákonné, určité náboženské organizace mohou drogu používat. Proto je ayahuasca legální, pokud jste členem zúčastněné církve a vaše záměry při jejím používání jsou náboženské.

Zkušenosti s ayahuascou

Zatímco ayahuasca je obecně klasifikována jako halucinogen, mnozí věří, že zkušenosti a účinky ayahuascy na mozek jsou odlišné od drog, jako je LSD nebo houby. Když si dáte čaj ayahuasca, obvykle začne účinkovat přibližně třicet minut po jeho konzumaci. Halucinace, které zažíváte, obvykle trvají kolem pěti hodin.

Sponzorováno

Jedním ze způsobů, jak se zážitek s LSD liší od zážitku s drogou ayahuasca, je ten, že většina uživatelů ayahuascy říká, že vědí, že mají halucinace. Místo toho, aby si hlasy představovali, obvykle jen slyší přehnané zvuky, které se kolem nich skutečně vyskytují. Zdá se, že panuje shoda v tom, že lidé, kteří používají ayahuascu, si více uvědomují, co se skutečně děje, a méně pociťují ztrátu reality. Zkušenost se však může u každého člověka lišit a neexistuje způsob, jak předpovědět, jak se budete cítit nebo reagovat na užívání ayahuascy.

Účinky ayahuascy – jak působí na mozek?

Lidé se často zajímají nejen o příběhy a mýty kolem ayahuascy, ale také o to, jak tento tajemný čaj působí na mozek.

Asi do půl hodiny po požití čaje ayahuasca lidé zažijí něco, co popisují jako halucinace. Nicméně lidé, kteří to užili, nemají pocit, že by to bylo stejné jako pocity, které by mohli absolvovat s LSD. Popisují to jako více emocionální a duchovní, na rozdíl od rekreačního.

Výzkum naznačuje, že ayahuasca může změnit aktivitu v určitých oblastech mozku. Když jsou nadměrně aktivní, jsou tyto oblasti spojeny se stavy, jako je úzkost, sociální fobie a deprese, takže to může být důvod, proč lidé cítí, že konzumace ayahuascy může být pro tyto poruchy prospěšná. DMT složka ayahuascy souvisí také s proteiny, které pomáhají s pamětí a regenerací neuronů.

Psychologické účinky ayahuascy

Spolu s fyzickými účinky ayahuascy je mnoho účinků užívání této látky psychologických. Stejně jako u jiných psychedelických drog zažijete při použití ayahuascy halucinace. I když je lidé často vnímají jako duchovní nebo léčivé zážitky, je důležité si uvědomit, že neexistuje způsob, jak předvídat, jak budete reagovat a jaká bude vaše zkušenost.

Nezáleží na tom, kolik příběhů jste přečetli o hlubokém zážitku ayahuascy a DMT, protože můžete mít jinou zkušenost. Možné psychologické účinky ayahuascy mohou být:

 • Halucinace
 • Depersonalizace
 • Změněný smysl pro čas
 • Zkreslený sluch

Fyzické účinky ayahuascy

Jedním z nejvýraznějších vedlejších účinků ayahuascy je zvracení a může se objevit i průjem. Existují lidé, kteří tento vedlejší účinek vítají, protože věří, že je očišťující a umožňuje jim zbavit se negativity ze svých životů. Ve skutečnosti to může být neuvěřitelně nepříjemné a vést k dalším komplikacím, jako je dehydratace.

Mezi další vedlejší účinky ayahuascy, které pocházejí především z DMT složky čaje, patří:

 • Zvýšená srdeční frekvence
 • Závrať
 • Zvýšený krevní tlak
 • Zvětšené zorničky
 • Bolest na hrudi
 • Mimovolné rychlé pohyby očí
 • Svalová nekoordinace
 • Záchvaty

Obřady a ceremoniály Ayahuasca

Obřad ayahuascy je duchovní zážitek vedený šamanem. Obřad či ceremoniál se obvykle koná v noci a může trvat celou noc. Šaman bude zpívat písně zvané icaros, aby umocnil vize, které k vám přicházejí prostřednictvím ayahuascy.

Jak dlouho trvají účinky ayahuascy?

Účinky ayahuascy trvají asi pět hodin. Látka se v těle rozkládá různými způsoby podle toho, které rostliny byly k výrobě ayahuascy použity. Vědci se domnívají, že velká část ayahuascy v těle je rozložena a připravena k sekreci prostřednictvím chemického procesu v játrech známého jako N-oxidace.

Možné výhody ayahuascy

Ačkoli se možné lékařské přínosy ayahuascy stále studují, mnoho lidí, kteří ayahuascu užívali, věří, že látka je vysoce terapeutická a pomáhá jim řešit a překonávat potlačené psychické problémy.

Rizika a nebezpečí používání ayahuascy

Lidé se často ptají, zda je čaj ayahuasca bezpečný. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků užívání čaje ayahuasca je zvracení. V náboženských a duchovních obřadech se to však často rovná uvolnění negativních prvků z vašeho života.

Pokud by lidé požili nadměrné množství čaje ayahuasca, mohlo by to vést k serotoninovému syndromu. Kromě toho bylo hlášeno několik úmrtí souvisejících s ayahuascou a DMT. Možné jsou i alergické reakce na ayahuasku. Další potenciálně smrtelná rizika spojená s ayahuascou a DMT zahrnují záchvaty, zástavu dechu a kóma.

Závislost a zneužívání ayahuascy

V současné době není známo, že by samotná skutečná droga DMT měla potenciál pro fyzickou závislost, ale mohou se objevit psychické touhy. To je něco, co je vidět i u jiných halucinogenů. I když chemické složení DMT nemusí vést k závislosti, lidé se často stávají psychicky závislými na zkušenostech s užíváním drogy, jako je DMT, nebo pitím čaje ayahuasca. Mohou chtít pokračovat v obnovování pocitů a zážitků, které měli při užívání látky, což je může vést k tomu, že ji budou užívat nepřetržitě.

Lidé mohou chtít uniknout své realitě nebo se spojit s ostatními pomocí ayahuascy. Neexistují však žádné významné studie týkající se terapeutického použití DMT a celkově existuje omezený vědecký a lékařský výzkum, pokud jde o účinky ayahuascy.

Sponzorováno

A co jste o ayahuasce zjistili vy? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva