Sponzorováno

Entomofobie – chorobný strach z hmyzu – příznaky, příčiny a léčba 4.59/5 (17)

Co ve vás vyvolává tento obrázek? Nemáte náběh na entomofobii?

Co ve vás vyvolává tento obrázek? Nemáte náběh na entomofobii?

Entomofobie je extrémní a přetrvávající strach z hmyzu. Je to to, co se nazývá specifická fobie, což je fobie, která se zaměřuje na konkrétní objekt. Fobie z hmyzu je jedním z nejběžnějších typů specifické fobie.

Entomofobie způsobuje značnou úzkost. Je to něco jiného, než když prostě jen nemáte rádi hmyz. Pro některé je úzkost velmi omezující, zneschopňující a zasahuje do jejich každodenních činností.

Jaké jsou příznaky entomofobie?

Na rozdíl od strachu nebo odporu z hmyzu má člověk s entomofobií opravdu iracionální, extrémní strach.

Dospělí s fobiemi často chápou iracionalitu strachu z něčeho, co nepředstavuje žádné skutečné nebezpečí. I přesto může pouhá představa být v blízkosti hmyzu vyvolat vážné duševní a fyzické příznaky, jako jsou:

  • okamžité pocity intenzivního strachu nebo úzkosti při pohledu na hmyz nebo i při přemýšlení o něm
  • úzkost, která se zhoršuje, když se hmyz přibližuje (nebo ho dotyčný slyší)
  • neschopnost ovládat strach, i když si uvědomujete, že jsou nepřiměřené
  • problémy s fungováním kvůli strachu
  • člověk pak dělá absolutně vše, co je možné, aby se hmyzu vyhnul, jako je vyhýbání se parkům, sklepům nebo činnostem, kde se může hmyz vyskytovat

Entomofobie může také způsobit fyzické příznaky, jako jsou:

  • panický záchvat
  • rychlý srdeční tep
  • tlak na hrudi
  • pocení
  • hyperventilace
  • suchá ústa
  • třes nebo chvění
  • pláč, zvláště u dětí

Příčiny – Co způsobuje entomofobii?

Odborníci přesně nevědí, co způsobuje konkrétní fobie. Některé faktory zvyšují vaše riziko, včetně vašeho věku. Většina fobií se vyvíjí v dětství, i když je možné, že některé fobie vzniknou i v dospělosti.

Možné příčiny entomofobie mohou být tyto:

  • Negativní zkušenost. Traumatický nebo negativní zážitek, na kterém se podílel hmyz, může vyvolat rozvoj specifických fobií. Například vás v dětství bodla vosa nebo podobně.
  • Fobie v rodině. Děti se mohou naučit fobii od rodiče nebo jiného člena rodiny. Možná jste se například naučili svůj strach z hmyzu od své matky, která měla tendenci křičet při pohledu na pavouka v domě. Ano, i tak se dají fobie získat.
  • Genetika. Některé zdroje naznačují, že genetika může hrát roli u fobií a úzkostné poruchy.
  • Traumatické poranění mozku. Úrazy mozku, jako jsou otřesy mozku, jsou spojovány s rozvojem úzkostných poruch. Zdá se, že poranění mozku zvyšuje podmiňování strachu a předurčuje mozek k učení strachu během stresujících událostí, které lidé prožívají po zranění.

Léčba – Jak se léčí entomofobie?

Cílem léčby je zabránit tomu, aby vaše fobie narušovala kvalitu vašeho života tím, že vás odborník naučí zvládat své reakce na hmyz.

Sponzorováno

Entomofobie a další fobie se léčí psychoterapií. Váš lékař může doporučit více než jeden typ terapie. Mohou být také předepsány léky (v extrémních případech).

Léčba entomofobie může směřovat těmito směry:

Expoziční terapie

Tento typ terapie znamená postupné vystavování se zdroji vaší fobie a opakované vystavení, které vám pomůže změnit vaši reakci na hmyz. To je také označováno jako systematická desenzibilizace.

Expoziční terapie obvykle začíná mluvením o vašem strachu z hmyzu. Mohou vám být ukazovány obrázky nebo videa hmyzu a poté případně můžete být vystaveni živému hmyzu v kontrolovaném prostředí.

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapie se soustředí na vaše myšlenky a přesvědčení o zdroji vaší fobie a o tom, jak vás ovlivňují.

Kognitivně behaviorální terapie je kombinována s expoziční trapií a dalšími typy behaviorální terapie, aby se ve finále změnilo, jak přemýšlíte o svých spouštěčích a jak na ně reagujete.

Cílem je najít pocit kontroly nad svými myšlenkami a pocity, abyste jimi již nebyli tak svázáni.

Léky

Psychoterapie je obecně nejúčinnějším způsobem, jak překonat strach z hmyzu. V závislosti na vašich příznacích může lékař doporučit i léky, které pomohou snížit vaši úzkost a další příznaky entomofobie.

Léky, které obecně způsobují zklidnění až spánek a odstraňují či rozpouštějí úzkost – jako jsou benzodiazepiny, typ sedativ – jsou často předepisovány ke snížení úzkosti. Sedativa jsou ale návyková a doporučují se pouze pro krátkodobé užívání.

Beta-blokátory se také používají k blokování účinků adrenalinu, jako je zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak, bušení srdce a třes.

Antidepresiva mohou také pomoci uklidnit úzkost a strach.

Je nutné zde ale dodat, že léky nejsou prvotní metodou léčby (a asi ani vhodnou metodou, ale záleží na konkrétním problému a konkrétním pacientovi).

Léčba doma

Určitý životní styl a domácí metody léčby mohou také pomoci s úzkostí, která doprovází váš strach z hmyzu.

Můžete doma zkusit:

  • relaxační techniky, jako je jóga, meditace a brániční dýchání
  • dbát na pravidelný pohyb
  • snížit příjem kofeinu a jiných stimulantů
  • připojení k podpůrné skupině – ke skupině lidí, kteří mají tejný problém

Sponzorováno

A co vy? Jak to máte se strachem z hmyzu vy? Bojíte se ho? Nebo z něj máte úplnou paniku? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva