Sponzorováno

Masáž zad – jak ji udělat? 4.64/5 (14)

Masáž zad - 1. částÚnava po náročném dni, stres a málo pohybu. To mohou být důvody, proč máme večer záda ztuhlá a mohou i bolet. Možností, jak se alespoň na chvilku odpoutat od běžných starostí a ulevit tělu, je masáž. A není nic příjemnějšího, než se nechat hýčkat svým partnerem při domácí masáži.

Záda se masírují na masérské židli nebo vleže. Doma masérskou židli většinou nemáme, proto se můžeme spokojit třeba s postelí. Masírovat lze i na podlaze, pokud není studená a masírovaný člověk se z ní bez problémů zvedne. Důležité je, aby vám byla poloha pohodlná. To samé platí o poloze rukou – můžete je mít podél těla, pod hlavou nebo vedle hlavy.

Páteř by měla být v rovině, pokud je vám pohodlnější hlava na straně, polohy často střídejte, jinak může být výsledkem masáže uvolněné tělo, ale zablokovaná krční páteř. Nohy jsou položené rovně, rozhodně je nijak nekřižte. „Předpokládám, že lidé doma běžně nemají postel, u které lze nastavit výška.

Pro masírujícího partnera je tedy lepší, když se na svého blízkého posadí. Záda tak má krásně před sebou a nemusí se příliš hrbit,“ doporučuje Michal Dusil, ředitel Dexter Academy, centra regeneračního vzdělávání.

 

Popis klasické masáže zad

Klasická masáž způsobuje značné prokrvení především svalového a vazivového aparátu, ale druhotně i vnitřních orgánů. Dochází při ní ke zrychlení metabolismu, vytlačení odpadních, balastních látek (např. solí vápníku, kyseliny mléčné, vody…) do kapilárního a lymfatického řečiště. Ztuhlý svalový systém reaguje uvolněním jednotlivých vláken, povolením spazmů. Nastupuje celková regenerace organismu, odstranění únavy, pocit lehkosti a volnosti těla (hlavně při celkové masáži). Klasická masáž může prospět i kloubům díky prokrvení a vybalancování svalových skupin klouby fixujících. Je třeba dodat, že masáž neposiluje svaly, pouze je může připravit na lepší výkon právě díky výše zmíněnému. Každou dekádou je, bohužel, zhruba deset procent svaloviny přeměněno na vazivo. Ke zpomalení tohoto procesu přispívá především pohybová aktivita, avšak i klasická masáž.

U klasické masáže se provádějí vydatnější a tvrdší hmaty, které odstraňují nahromaděné únavové látky např. kyselinu mléčnou ve svalech. Upřednostňuje se masáž celková, ale nejčastěji se používá masáž zad a šíje.

Sponzorováno

Doporučení: při klasické masáži je nutný klid, absolutní uvolnění a teplo, které rozšiřuje kapiláry (vhodné kombinovat se zábalem – např. parafinovým…). z prochladlého svalstva nelze tekutinu do cévního aparátu vytlačit (pohmoždění).
 

Základní pravidla masáží

 • Tělo nejprve zahřejte, například nahřátým ručníkem
 • Olej či krém nejprve zahřejte, například v dlaních, než jej aplikujete na tělo
 • Vyhýbejte se kostem, zejména páteři
 • Masírujte zlehka
 • Nechoďte přes bolest
 • V případě jakýchkoliv problémů, vyhledejte lékaře

Masírujte od hýždí

Základem celé masáže zad je, možná trochu překvapivě, masírování horní části hýždí. Problémy a bolesti zad mohou vznikat právě v této oblasti. Nacházejí se zde střední a malý sval hýžďový, které se zapojují do téměř všech pohybů a bývají zkrácené. Právě od nich je třeba záda masírovat. Doma si samozřejmě můžete užít celkovou masáž hýždí, která je velice příjemná a pro domácí masáže přímo ideální.

Pohyby jsou zpočátku velice jemné a uklidňující, svaly se jimi uvolňují a připravují na následnou relaxaci. Tělo nejprve zahříváme celými dlaněmi, pohyb vždy vychází od hýždí, které nejprve obkroužíme a pak postupujeme výše nahoru k šíji. Pohyb můžeme protáhnout až na ramena nebo na ruce. Pohybujeme se pouze po svalech, které sledujeme jemnými pohyby, masírujeme ve směru vláken. Pokud masírujete přes vlákna, tak ucítíte přeskakování. „Co se týče lopatek, nejezděte přes jejich hrany, masírujte pouze po svalech,“ upozorňuje Michal Dusil a dodává, že bychom raději neměli tlačit v oblasti ledvin, kde není hrudní koš.

Při masáži můžeme kdykoliv zapojit prsty, které dáme k sobě do špetky a opět jemně kroužíme od hýždí nahoru k šíji, později používáme pouze palce nebo masírujeme předloktím, čímž se k partnerovi přiblížíte, což je dobré i z psychologického hlediska. Dalším hmatem je jemné válení, neboli hnětení rukama – jednou rukou nahoru, druhou rukou dolů. „Výhodou domácích masáží je bezesporu to, že si s vámi nikdo nepohraje tak, jako váš partner, který pracuje s citem. Také vás nikdo nezná lépe, než on, ihned pozná, že je na vašem těle něco jinak,“ radí masér.

Hmaty různě střídáme a prokládáme hlazením. „Masér si může dovolit i určitou manipulaci s nohama či rukama, ale doma bych to jednoznačně nedoporučoval,“ říká náš průvodce domácími masážemi. V oblasti kloubů stačí jediný pohyb a tíhové váčky, které se zde nacházejí, se mohou třeba zanítit.

VIDEO: Klasická masáž zad v praxi

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva