Vysoké podpatky a jejich vliv na naše nohy a zdraví 4.88/5 (8)

Sponzorováno

Vysoké podpatky a jejich vliv na naše nohy a zdravíŘeč je o botách na vysokých podpatcích. Lépe řečeno, vražedně vysokých podpatcích.

Řeči mužů o odporu vůči ženským nohám v balerínkách nebo „otřesných“ botách s podpatkem nižším než 5 centimetrů často tlačí na ženy, které se chtějí přirozeně líbit, ke koupi stále vyšších jehliček. A že se na nich nedá chodit? Nuže, zvyknout se dá na všechno … Jestli si však zvyknou i naše nohy, to je sporné. Nemluvě o tom, že nosit jehlové podpatky na zámkové dlažbě vyskytující se snad na každém náměstí nejen v České republice je přímo životu nebezpečná záležitost, chodidla nám také za krásné vypadající botičky nepoděkují. Svědčí o tom i výraz kteréhokoliv ortopeda, když k němu přijde žena s vykřivenými prsty a zdeformovanými chodidly. Tehdy je už pozdě konstatovat, že se tomuto stavu dalo vyhnout.

TIP: Podpatky a zdraví

Podpatky pro těhotné? NE!

Pomyslný zvednutý prst lékařů však respektuje jen málokterá z nás. Ženy zvyklé chodit jen ve vysokých botách se už jen velmi těžko vzdávají své oblíbené obuvi, ať je jakákoliv nezdravá. Za zmínku stojí fakt, že za „zdravé“ se považují podpatky s výškou maximálně 3 cm, ale ne více. Karta se obrací v momentě, kdy se přenáší váha z paty (která obvykle snáší převážnou většinu naší hmotnosti) na špičku nohy, čímž se prakticky naklání celé tělo dopředu. Mimořádně nebezpečné jsou tedy vysoké podpatky zejména v těhotenství, a to nejen kvůli nebezpečí úrazu, ale i kvůli změněné poloze plodu v děloze. Takové boty jsou tedy jednou z věcí, pro které jsou těhotné celebrity velmi často a ostře kritizovány. Vždyť ohrožují nejen sebe, ale především své nenarozené dítě.

Sponzorováno

Na jehly jen vyjímečně

Za rizikové skupiny se kromě těhulek považují i ženy s nadváhou či mladé dívky, jejichž vývin se ještě zcela neukončil. Obecně platí, že chůze na jehlách je v pořádku tak jednou, maximálně dvakrát do týdne na pár hodin, ale absolutně ne každý den. Jinak bychom mohli dopadnout jako Victoria Beckham, která měla nejenom zcela zdeformované chodidla a nedokázala chodit už v ničem jiném, než ve „vražedných“ botách, ale „díky“ tehdejší módě úzkých špiček i stlačené prsty, za což si vysloužila bolestivé vysekávání kosti pod palcem. Vinou své „pohodlné“ obuvi ji měla už tak vystouplou, že musela pryč. Holt, pro krásu se musí trpět …

Volte raději platformy

Pokud se však oblíbených podpatků nedokážete vzdát, určitě je zdravější a rozumnější nosit platformy namísto jehliček. Nohy v nich až tak moc netrpí, a také se vám platforma určitě nezasekne do výtluku na chodníku, kterých je v ČR požehnaně, jak už jsme výše zmínili. Rozbitý nos ani krvavé kolena nejsou příliš elegantní módní doplňky, takže na jehly fakt pozor.

Jakou tedy obuv?

A co teď? Baleríny? Nebo plážové „žabky“? Ani jedno, při nesprávné úpravě podrážky, nedejbože celkem rovné, nohy nečeká nic dobrého, a stejně jako při vysokých botách, ani páteř. Do těch kvalitních je tedy rozhodně dobré investovat, naše tělo se nám jednoho dne odvděčí v podobě krásného držení postoje. No v dnešních teplých letních dnech je pro naše nohy i tak nejlepší nechat je volně pobíhat po zelené trávě. Nejenže namasíruje naše chodidla a odstraní odumřelou pokožku, ale aktivuje i čakry, čímž přispěje k celkové pohodě organismu. Není lepšího relaxu, než ten, který nám dopřeje samotná příroda. A to platí už od nepaměti a dál platit bude.

TIP: Výhody a nevýhody chůze na podpatcích

VIDEO: Opravdu stojí ty jehly za to?

VIDEO: Podpatky a chodníky nejdou dohromady. Proč?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva