Sponzorováno

Bolest v krku: domácí a babské rady + recepty 4.72/5 (29)

Domácí recepty na bolest v krku. Zkuste je.

Domácí recepty na bolest v krku. Zkuste je.

Bolest v krku vás může omezovat v mnoha ohledech. Ztěžuje mluvení, ale klidně i příjem jídla. Dokáže nás spolehlivě odradit od plánovaných aktivit a zničit dobrou náladu, která je mnohdy pro pracovní i rodinné fungování klíčovou. Máme tedy snahu s ní co nejdříve zatočit a rychle se jí zbavit. Jaké prostředky k tomu můžete vyžít? Co kromě pastilek a kloktadel z lékárny vyzkoušet i doma dostupné věci, které doporučovaly k léčbě již naše babičky?

Bolest v krku se nejčastěji objevuje jako jeden z příznaků onemocnění. Může se k ní přidat teplota, celková únava, rýma nebo kašel. Důvodem jejího vzniku je zánět v oblasti krčních mandlí, jehož původcem mohou být bakterie nebo viry. Se zánětem je spjatá bolest, zarudnutí v krku, zduření mízních uzlin v této části těla. Bolest může vystřelovat až k uším, může být přítomna pouze na jedné straně krku. Co tedy využít k jejímu zmírnění a ideálně úplnému odstranění?

Domácí triky a recepty na bolest v krku

1. Cibule a recepty z ní

Cibule bývá hojně zastoupena v domácích receptech proti různým neduhům a nachlazení. Je to dáno její schopností působit v těle protizánětlivě a ničit choroboplodné zárodky. Postačí, když cibuli nakrájíte na kostičky, dáte do sklenice a zalejete medem. Na noc pak sklenici zakryjte talířkem a nechte stát v kuchyni, pustí si šťávu, kterou pak můžete začít užívat – klidně samotnou, nemá nijak odpudivou chuť.

Cibuli můžete i nakrájet na kostičky a přelít horkou vodou. Nechejte pak chvíli vylouhovat a sceďte. Tento cibulový čaj dochuťte dle potřeby citronem a medem.

2. Česnek

Česnek vám může také velmi rychle ulevit. Nemusíte jej nijak zvlášť připravovat, stačí několikrát denně jej trochu rozkousat. Sice vám nepřinese dech lákavý k polibku, ale bolest v krku zažene. Můžete hu také zkombinovat s medem, to je super silná kombinace.

3. Domácí kloktadla

Obecně doporučované kloktadlo je připravené ze soli a vody. Soli rozpusťte v hrnku dostatek a kloktejte důkladně. Tekutinu nechte stéct v krku co nejníž a dlouho zde převalujte. Chuť je sice strašná, ale při opakovaném použití se jedná o účinný prostředek. Kloktat můžete i třeba slivovicí, také by vás měla zbavit bolesti v krku. Někdo doporučuje po vykloktání polknout. To vám přinejmenším uleví od špatné nálady.

Pokud byste chtěli využít bylinky, ke kloktání je vhodný odvar ze šalvěje. Jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte se zhruba 250 ml vody, necháte vylouhovat a pak scedíte. Můžete kloktat vlažné. V tomto článku najdete TOP 12 kloktadel na bolest krku.

4. Domácí zábaly

Proti bolesti v krku můžete vyzkoušet zábal z tvarohu. Stačí měkký tvaroh nanést na látku (třeba čistý kapesník), dát přes to igelitový sáček a přiložit na krk. Celé to můžete ovázat šátkem nebo látkovou plenou. Kromě tvarohu můžete vyzkoušet i žloutky, nastrouhané brambory nebo sádlo s muškátovým oříškem.

Sponzorováno

Oblíbený je Priessnitzův obklad. Mokrou látku přiložíte na krk a důkladně omotáte šátkem. Můžete zde dát jako mezivrstvu igelit. Doporučuje se dát obklad večer a nechat přes noc působit.

5. Domácí horké nápoje

Můžete vyzkoušet léčivý zázvorový čaj. Snadno jej připravíte nastrouháním kořenu zázvoru (nebo jeho nakrájením na malé kousky) a zalitím vroucí vodou. Nechte jej poté pár minut louhovat. K dochucení můžete použít citron, med nebo třeba skořici – má také výborné protizánětlivé účinky. Do směsi můžete před zalitím vodou přidat i pár kousků hřebíčku, pomůže k tlumení bolesti. Jiní nedají dopustit na silný černý čaj, do kterého přidají lžíci medu a lžíci másla.

6. Kořen lékořice

Kořen lékořice se již dlouho používá k léčbě bolesti v krku, a nedávný výzkum ukazuje, že velmi účinné je kloktadlo po smíchání tohoto kořene s vodou. Studie z roku 2009 potvrzuje, že toto kloktadlo účinně uklidní hrdlo a zlepší kašel.

7. Med

Pokud jde o akutní bolest v krku, rozhodně nesmíme zapomenout na med. Med smíchejte v čaji (ne velmi horkém, protože zničíte všechny dobré látky v medu) nebo si ho prostě dejte na lžičku a snězte. Jedna studie zjistila, že med byl účinnější při krocení nočního kašle více, než běžné prostředky proti kašli.

Med je účinný při hojení ran, což znamená, že může přispět k urychlení hojení při bolesti v krku.

8. Slaná voda

Kloktání slanou vodou je známá léčba bolesti v krku. Podle výzkumu z Univerzity v Connecticutu, kloktání teplou slanou vodou pomáhá utišit bolest v krku, rozpouští hleny a pomáhá zabít bakterie v krku.

Roztok se slanou vodou se skládá z 1/2 čajové lžičky soli ve sklenici teplé vody. Kloktejte každé 3-4 hodiny.

8. Pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno má velké množství příznivých účinků na naše zdraví (v různých podobách). Můžete jíst semena pískavice, použijte olej lokálně nebo pijte čaj z pískavice, který je přírodní lék na bolesti v krku.

Protizánětlivé účinky pískavice mohou zmírnit bolest a antibakteriální vlastnosti odrovnají bakterie, které způsobují podráždění nebo zánět.

Odpočívejte

Pokud vás již bolest přepadne, je možná na místě uvědomit si, že v životě příliš spěcháme, a je nutné se také občas zastavit a odpočinout si. Neváhejte si tedy naordinovat pár dní klidu a neodpírejte si lenošení v posteli. Léčbu by to mělo jedině urychlit a vy si odpočinete nejen fyzicky, ale též psychicky.

Co si také přečíst o bolesti v krku?

VIDEO: Jak na škrábání a bolest v krku

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva