Sponzorováno

Alergie na spermie není výmysl 4.82/5 (11)

Alergie na spermieKaždá desátá žena reaguje na spermie alergicky. Alergii na ně mohou mít i muži! Zdena po nechutném rozvodu a pár ztroskotaných vztazích prohlásila, že už nikdy nechce chlapa. Prý má na ně alergii a raději bude doživotně sama. To druhé přehodnotila, když jí do cesty vešel Roman. Příjemný chlapík, do ničeho ji netlačil. První noc byla úžasná, až na ten konec. Zdenu začala svědit a pálit intimní místa. Nepomohla ani sprcha. Ráno to bylo ještě horší. Vyprovodila Romana a zůstala ležet v posteli s nohama doširoka, protože to byla jediná poloha, při které se to dalo vydržet. O pár hodin bylo po všem. Zdena připsala nepříjemnost lubrikačnímu gelu a podruhé ho ​​nepoužila. Jenže problémy se opakovaly. Tentokrát je mladá žena zkusila vyléčit antimykotiky. To bylo ještě horší, a tak se pustila do pátrání. Internet jí dal množství odpovědí, mezi nimi i alergii na spermie. Zdena se rozplakala.

Zbytečná panika

Alergií na spermie trpí ve světě asi deset procent žen. S alergenem můžete přijít do styku i stokrát a až na stoprvní vám začne překážet. Nebo tělo zareaguje okamžitě, což se projeví svěděním, zarudnutím a otokem sliznice většinou v místě, kudy alergen vnikl do těla. Vzácně může nastat anafylaktický šok. Život ohrožující snížení tlaku, zhoršení dýchání, šok a ztráta vědomí vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

„Tělo může tvořit protilátky proti jakékoliv bílkovinné složce ejakulátu. Mnohem častěji jsou však záněty pochvy a hráze, které se projevují podobně. Způsobuje jejich nerovnováha poševní mikroflóry. Nezřídka jde i o reakci na pyl, roztoče, potraviny či o přecitlivělost na prací prostředky nebo na vložky“ zmírňuje paniku profesor a primář Oddělení klinické imunologie a alergologie Onkologického ústavu svaté Alžběty.

Oříšky nejsou spermie

Větší šanci na nepříjemnou reakci mají alergičky. Ani tehdy však ještě nemusí jít o alergii na spermie. Spíše to bude zkřížená reakce. Pokud máte alergii na pyl a váš partner chroupal před sexem ořechy, můžete na ně zareagovat.

„Pokud se partner léčí penicilinem a partnerka je na něj alergická, ke spuštění reakce stačí minimum léčiva, které se dostalo do semenné tekutiny“ vysvětluje zkušený imunolog. V takovém případě použijte kondom vždy, když se partner nevyhne vašemu alergenu. Problém nastane, pokud jste opravdu alergická na některou složku ejakulátu.

Kožní test namísto těhotenského?

Na kožní test neexistuje diagnostická látka. Teoreticky můžete přinést ve zkumavce partnerův ejakulát, ale specifické léčby se i tak nedočkáte. Můžete preventivně užívat antihistaminika, ale zda a nakolik pomohou je otázka.

Sponzorováno

Metoda postupného přivykání, když žena dostávala vakcínu z ejakulátu, se dělala pouze experimentálně a není běžná nikde ve světě.

Určitým řešením by byla vasektomie, čili mužská sterilizace, která obere ejakulát o sperma. Ale i to jen v případě, že vám prokazatelně překážejí právě spermie a ne jiná složka ejakulátu. Pokud plánujete dítě, pomůže vám asistovaná reprodukce.

Neplodnost a alergie na spermie?

Vyskytuje se až u 7-8 neplodných žen bez jiné zjevné příčiny neplodnosti. Spermie, které jsou nositelem poloviny genetické informace a jejich životaschopnost je nutností přirozeného oplodnění, se stále častěji stávají cizorodým materiálem a jsou na své cestě za vajíčkem likvidované imunitním systémem. Nedosáhnou svého cíle a tím pádem nemůže dojít k oplodnění přirozenou cestou.

Je nutné použít umělé oplodnění, které v tomto případě také nebývá příliš úspěšné a navíc představuje jistou zátěž pro organizmus ženy.

Je nutné si položit otázku, proč alergie na spermie – původně ženským organizmem akceptovatelný substrát – nabývá tak gigantických rozměrů? Příčina pravděpodobně nebude jediná, bude spíše multifaktoriální. Zkusme se zamyslet nad každým v úvahu připadajícím faktorem zvlášť:

1) Bezpečná antikoncepce umožňující nechráněný pohlavní styk a tím vystavování poševní sliznice častému kontaktu s ejakulátem. Důležitým aspektem, který ovlivňuje tento typ alergizace je jistě i menší nebo větší traumatizace poševní sliznice při pohlavním styku a vznik mikro-trhlinek na jejím povrchu. Tím dochází k přímému kontaktu ejakulátu s krví a tím i imunitního systému ženy – který je tím senzibilizovaný. Při dlouhodobé senzibilizaci může imunitní systém svou reakci zaměřit na likvidaci spermií.

2) Složení mužského ejakulátu – nejen v průběhu života, ale také v průběhu jediného dne se náš organizmus dostane do kontaktu s mnoha tisíc chemickými látkami, pocházejícími z potravin, vzduchu, vody, atd. které se následně vylučují do sekretů a exkretů vylučovaných organizmem. Jako možná součást mužského ejakulátu dráždí sliznici ženy a nutí její imunitní systém k obranné reakci.

3) Mnoho chemických látek mezi které patří běžně užívané konzervační látky, barviva, ochucovadla, ale také alkohol, složky cigaretového dýmu, složky chemicky nebo tepelně upravovaných potravin a mnohé složky životního prostředí jsou silnými alergeny a „dráždí“ imunitu ženy k přehnaným rekcím.

Sponzorováno

Jaká je teda případná prevence a léčba? Z pohledu moderní – západní medicíny je to chráněný pohlavní styk a užívání kortikoidů po dobu třech měsíců. Celostní pohled tradiční čínské medicíny zahrnuje také zklidnění imunitního systému a zlepšení plodnosti pomocí akupunktury a bylin. Léčba by měla zahrnovat také racionalizaci jídelníčku a vynechání alergizujících potravin a umělých přísad v potravinách.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva