Sponzorováno

Krční mandle – Co potřebujete vědět o odstranění krčních mandlí? 4.49/5 (43)

Krční mandle - Co potřebujete vědět o odstranění krčních mandlí?Každoročně odstraní mandle tisícům dětí. Ať už je to kvůli infekci nebo problémům se spánkem, zákrok nezní příjemný. Možná se obáváte, co vaše dítě čeká. Otevřít ústa, vypláznout jazyk. Jsou mandle vašeho dítěte v pořádku nebo je třeba je vyndat?

Méně bolesti i krve

Existuje několik způsobů, jak mohou lékaři odstranit mandle. Běžná je metoda s elektrodami. Používají se kovové sondy ohřáté elektrickým proudem, které spálí a tedy zničí tkáň mandlí. Teplo však spálí i měkké tkáně hrdla, což způsobuje bolest a dlouhé zotavování se.

Nicméně, během posledních deseti let lékaři používali i méně bolestivou metodu známou jako PITA. Chirurg pomocí rotující čepele mandle ořízne a podtlakem zastaví krvácení. „Chirurg odstraní část mandlí od středu krku k boční stěně“ řekla dr. Julie L. Weiová, dětská ORL lékařka.

Namísto odstranění celých mandlí se odstraní pouze 90 %, takže zůstane kapsle. „Existuje mnoho výhod dílčího zákroku“ řekl dr. Peron. Nervová zakončení nejsou tak poškozená, takže děti zažívají méně bolesti, rychleji se zotaví a budou méně krvácet. Děti pak nepotřebují užívat léky proti bolesti a nehrozí jim ani dehydratace po operaci. Bolest může způsobit, že děti odmítají jíst nebo pít, a mnoho z nich se znovu objeví v nemocnici právě s těžkou dehydratací.

Mohou mandle dorůst?

Ne všechny děti jsou vhodnými kandidáty pro částečné odstranění mandlí, a to zejména ty s opakovanými infekcemi hrdla. A s jakoukoli operaci existuje riziko, že se naruší i zdravé tkáně. Ale možná jedna z nejvýznamnějších nevýhod je opětovný růst mandlí. „Není pochyb o tom, že občas mandle dorostou“ řekl doktor Peron, který vysvětlil, že tato šance je u malých dětí vyšší – u dvou a tříletých asi 10 %. Růst však může být jen zdánlivý, neboť seříznuté mandle vypadají jinak než ty odstraněné elektrodami. Je tedy třeba vyhledat lékaře, který mandle odstraňoval.

Pokud tedy vaše dítě čeká odstranění mandlí, nebojte se zeptat lékaře, která metoda je vhodnější a proč. Nezapomínejte se zeptat na rozsáhlost krvácení po zákroku, jeho bolestivost, a zda má lékař zkušenosti s dorůstajícími mandlemi. Tak je menší šance, že vás něco zaskočí.

Kdy musí krční mandle ven?

Marta má třicet let a obrovský problém s krčními mandlemi. Lékař jí doporučil, aby si je dala odstranit, ale ona se bojí. Přestože zápach, který z nich vychází, jí už od puberty komplikuje život. „V dětství jsem mívala angíny, mandle po nich zůstaly zjizvené a samá díra. A právě v tom je problém. V dírách se shromažďují zapáchající bílé čepy. Byla jsem už i u krčního, ten mě přeléčil širokospektrými antibiotiky, ale to nepomohlo. Nechci si dát mandle odstranit, určitě mají v těle své opodstatnění a slyšela jsem, že se zákrok provádí převážně dětem. Dospělí hodně krvácejí“ spekuluje Marta a jedním dechem dodává „Ten zápach je však opravdu strašný“.

MILIONY BAKTERIÍ

„Díry na mandlích, které Martu trápí, nejsou důsledkem opakovaných zánětů v dětství“ opravuje MUDr. Tibor Barta, PhD. z ORL kliniky. Samotná tkáň mandle má vzhled houby. Na povrchu je sliznice a těsně pod ní lymfatické tkáně, které se podílí na obranných reakcích organismu. Mandle jsou protkány hlubokými prohlubněmi a chodbičkami. To jsou díry, které Marta popisuje. Jsou vystlané sliznicí.

Sponzorováno

Velikost mandlí je dána převážně tím, jak intenzivně pracují. Na povrchu žijí v symbióze miliony bakterií, které tam i umírají. Spolu s odumřelými slizničními buňkami se jejich těla shromažďují v popisovaných „dírách“. Při každém polknutí se mísí s potravou a tráví se v trávicím systému. „Pokud jsou chodbičky a prohlubně větší, může v nich obsah zůstávat a vlivem bakterií podléhat kvašení. To způsobuje i zápach, který Martu trápí. Odstranění mandlí však není nutné, protože se to děje spontánně“ vysvětluje lékař.

FILTR NEMOCÍ

Miliony lidí žijí bez nich! Tak nač nám vůbec jsou? „Krční mandle jsou součástí takzvaného Waldayerovho systému. Je uložen u hltanové branky a skládá se z patrových mandlí, hltanové, lidově nosní mandle, jazykové mandle na kořeni jazyka a z drobných provazců v oblasti ústí sluchové trubice a zadní stěny hltanu. Systém dotváří imunitní systém“ říká Tibor Barta.

Mandle jsou potřebné zejména v raném dětství. Fungují již od prvního nádechu novorozence, když prochází vzduch přes dýchací cesty směrem do plic, dále při přijímání potravy, kdy se začínají dostávat přes ústa do organismu cizorodé látky. Prostřednictvím Waldayerovho systému nastává úzký kontakt všeho, co se na sliznici dostane s lymfatickým systémem. Organismus se tak „učí“ poznávat okolní svět. I proto je toto tkáň v raném věku zvětšená. Pracuje nejintenzivněji.

DĚTI versus DOSPĚLÍ

Proč máme pocit, že odstranění mandlí se hojí lépe dětem a v dospělosti bychom je měli nechat na pokoji? Každý, kdo o krční mandle v dětství přišel, si vzpomíná na kopce zmrzliny, které mu v nemocnici naordinovali. Plnoletý člověk si už víc pamatuje krvácení a nepříjemné bolesti při jídle, pití i mluvení.

„Pokud jsou mandle často zanícené vlivem bakteriální infekce, jejich funkce je značně omezená“ říká doktor Barta. Bývají zjizvené, chodbičky se hůře vyprazdňují, zadržují bakterie a mohou podporovat další záněty nebo jejich komplikovat. Tehdy se už mluví o chronickém zánětu krčních mandlí a jediné správné řešení je jejich chirurgické vyjmut. Pokud máte čtyři a více akutních angín několik let po sobě, nepřemýšlejte. „Druhý důvod zákrok je hlasité chrápání nebo až spánkové apnoe, kdy v důsledku velikosti krčních mandlí nastávají ve spánku dechové pauzy“ vysvětluje otorhinolaryngolog.

Problémy s nosní mandlí se projevují většinou v dětském věku častými infekcemi horních dýchacích orgánů a pocitem ucpaného nosu. Dítě v noci chrápe, budí se na nedostatek vzduchu, dýchá ústy, má mnoho sople, kašle, může být i nedoslýchavé nebo ho trápí časté záněty středního ucha. Pokud vás to trápí v dospělosti, mandle musí ven!

„Dětem do pěti let krční mandle vybírat nedoporučuji. Komplikace v dospělosti nejsou větší. Asi ten pocit navozuje skutečnost, že zákrok se nejvíce dělá lidem od 17 do 35 let. Více operací – více komplikací. Hojení po odstranění nosních mandlí je rychlejší, protože plocha po ráně je menší. Pak méně krvácí i méně bolí. Přes nosohltan pouze dýcháme, ale přes ústní část přijímáme potravu, pijeme a povídáme“ vysvětluje lékař.

Stále váháte?

Sponzorováno

Obáváte se, že pokud si dáte vybrat krční mandle, nemoc vám sleze do průdušek? Naopak, ušetříte si mnohem vážnější potíže.“ Opakovaný streptokokový zánět mandlí může způsobit i revmatickou horečku nebo choroby ledvin a kloubů. „Častý zánět krčních mandlí může vyčerpávat organismus a ten je náchylnější na infekce dolních dýchacích orgánů. Když je dodržena správná indikace, tak i silnému alergikovi a astmatikovi je možné odstranit krční mandle bez následků, často dojde ke stabilizaci alergie“ tvrdí Tibor Barta na základě vlastních zkušeností.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  10 Komentářů u článku “Krční mandle – Co potřebujete vědět o odstranění krčních mandlí?”

  1. […] orgán lymfatické tkáně), kostní dřeň, brzlík (hlavní centrum imunitního systému), krční mandle a lymfocyty, bílé krvinky tvořící […]

   • PETRA napsal:

    MAM 3.A PUL ROČNI DCERKU A MAJIT NA VITRHAVANI MANDLI ALE S MANŽELEM SE MOC BOJITE PROTOŽE MALÁ SE STRAŠNE BOJI DOKTORU A KDYŽ JE VIDÍ TAK STRAŠNE ŘVE A PRAVE PROTO E BOJIME ŽE KDYŽ JÍ DAJÍ TU NARKOZU ŽE SE NEPROBUDÍ VÍM ŽE JE TO BLBOST ALE TO SE MUŽE STAT PROSIM O RADU DEKUJI

    • Nikola napsal:

     Peti taky sem se bála, že mi malej umře u operace. Není to blbost. Strach o Dítě je úplne normální. Určíte se vam holčička v pořádku probudí :-* ale připravte se na to, že bude šílene brečet celý den….

    • Ondrej napsal:

     Zdravim vsechny, mel jsem opravdu velke problemy s mandlemi. Anginy, zanety ap.. V dobe kdy se zanety zacaly stupnovat jsem byl v anglii a naridili vyjmuti mandli. Byl jsem s tim tak nejak smireny a jelikoz byl muj osetrujici lekar na dovolene dostal jsem novou lekarku z Indie. Ta mela ke vsemu jiny pristup, operaci odlozila a naridila mi vysadit mleko a jogurty ktere jsem tou dobou konzumoval v podstate kazde rano. Je to cca 10 let a mel jsem pouze jednu anginu kterou jsem dostal od sve zeny. Celou dobu nejim zadne mlecne vyrobky s vyjimkou syru ap. Mleko jsem nahradil sojovym a mandlovym na ktere jsem si zvykl.

   • Patrik napsal:

    Když ji davaji narkozu tak asi vedi ze se probudí

   • katka napsal:

    Syn jde na trhani nosnich mandli a castecne seriznuti krcnich mandlicek.Take denne premyslim,zda je to tak spravne.Predstava,jak bude trpet po dvou zakrocich v jeden den me boli uz nyni (a co teprve az se vzbudi s placem na JIPce :‘-(
    Petovi je teprve 2,5 roku. Ma nekdo zkusenosti?Jak se chovaji po zakroku?

   • Tomáš napsal:

    Dobrý den, zrovna ležím na ORL v Hradci Králové po odstranění mandlí (obou). není to zase tak hrozné. Jen zatím nemohu jíst co chci a mluvit.

  2. Eva Burešová napsal:

   Můj devítiletý syn prodělal v letošním roce 6 streptokokových angín. Ani po preventivním užívání přípravku Luivac a Bactoral nenastalo zlepšení, takže řešením bylo vytrhnout krční mandle. Po zákroku plival hodinu krev a byl 1-2 dny jak bez života. Trhání bylo dost bolestivé, ale po týdnu se obešel bez léků proti bolesti a jedl a pil normálně. Pevně věřím, že mu to pomůže.

  3. Talianka napsal:

   Dobrý den mám dataz mám pořad problémy z krčnima mandlema,trpim na anginy,porad mi tam něco vady jak kdybi jsem tam mela balónky a po ránu plivu hleny.když jsi necháme odstranit mandle uspavaji.

  4. anička napsal:

   vyberanie mandlí je drastický zákrok, ktorý by som vôbec nikomu neodporučovala. Bolí to jak smrť a efekt nie je ako by človek čakal – ani menej časté choroby, ani krajšia pleť…..doktori argumentujú zvýšeným aslom a dôsledkami v budúcnosti – avšak – dá sa ten zápal vyliečiť aj bez operácie – zvýšením imunity a zlepšením životného štýlu…..odstránením stresu, vyriešením situácií v živote človeka…..najprv by som spravila všetko pre to, aby som si mohla mandle nechať, ten zákrok aj tá bolesť po ňom je niečo príšerné….a podla mna aj zbytočné.

   • Edita napsal:

    Protože jsem měla velmi časté angíny v dětství, v jedenácti letech mi byly operativně odstraněny krční mandle. Operace proběhla v lokálním umrtvení, pamatuji se, že jsem se při operaci dávila, po operaci jsem tři dny nejedla a nemluvila. Pak jsem 14 let angínu nedostala. V podstatě angíny ustaly úplně. Na průdušky netrpím. U mě měla operace jednoznačně úspěch a celkový přínos.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva