Chronické nemoci a sex: Nebojme se o tom mluvit 4.86/5 (7)

Sponzorováno

Chronické nemoci a sex: Nebojme se o tom mluvitPokud nás trápí viróza, trvá to pár dní či týdnů, než se zotavíme. Ovšem, co když se nemoc stane naší doživotní společnicí? Intimita lidí s chronickými onemocněními, zvláště pokud jsou spojeny s pohybovým nebo mentálním omezením, je u nás stále tabu. A proto je důležité, mluvit s lékařem nejen o svých fyzických změnách, ale také o pocitech. Čím déle zůstává deprese neléčená, tím déle a tím hůře se z ní budete dostávat. Pro někoho přichází v úvahu náročnější cesta – psychoterapie. Jiní dají přednost rychlejšímu, farmakologickému řešení. Ani jeden ze způsobů není lepší, než ten druhý – zkrátka, každému vyhovuje něco jiného.

Sex, nemoci a léky

Kromě toho, v případě chronických pacientů je třeba zkontrolovat možné kontraindikace s běžně užívanými léky. Dobrou zprávou je, že pokud se (podle několika neurologů) zlepší pacientovo duševní rozpoložení, je nejednou možné snížit dávky jiných léků – onemocnění má mírnější průběh. Je normální, pokud tváří v tvář chronickému onemocnění máte celou škálu emocí, které kolísají od dobré nálady po frustraci a nejistotu z vlastního těla nebo budoucnosti. Pokud máte problémy s tím, jak vypadáte, zkuste jednoduchý trik: začněte se více hýbat a cvičit.

Co když se sex stále nedaří?

Smíšené pocity z nezdařeného pokusu zná každý, i zdravý člověk. Není třeba se pro to cítit provinile. Při dalším pokusu však nezaškodí, když se trochu lépe připravíme. Důležité je, abyste se nestresovali, a počkali si na chvíli, kdy se budete cítit odpočatí, ideálně 2 až 3 hodiny po jídle. A zejména, do akce jděte pozvolna – jemnými doteky, objetím, polibky.

Sponzorováno

Umíte o sexu mluvit?

Mnozí jsme v myšlenkách mnohem odvážnější, než ve skutečné diskusi. Někteří lidé dokonce snadněji hovoří o intimních problémech a strachu s lékařem, než s nejbližším partnerem nebo partnerkou. Máme však dobrou zprávu: otevřená komunikace se dá nacvičit! Vyzkoušejte si tedy pár úvodních vět, a pokud doma nejste zvyklí mluvit o těchto věcech, nejprve nahoďte udičku. Například: „Dělá mi starosti náš citový život.“ „Udělejme si čas dnes večer …“ apod. Překvapivě, na důvěrné rozhovory o intimitě často platí stejná pravidla, jako pro konstruktivní hádku. Téma neřešte pod vlivem silných emocí – mohli byste partnera (nechtěně) zranit. Každý takový rozhovor (podobně jako konstruktivní hádka) by měl mít jasný závěr – na čem jste se dohodli, co vyzkoušíte, jaké odvážné rozhodnutí uděláte.

Co mohu změnit?

Řečeno odborným jazykem, ke zlepšení sexu lze použít několik strategií:

1. Dietní změny

Omezit alkohol, kouření, jíst nejméně 2 hodiny před plánovaným milováním. Omezit tučná a velmi těžká jídla.

2. Léčebné změny

Pokud je to nutné, užít lék na tlumení chronické bolesti 30 minut před plánovaným sexem; před plánovaným sexem snížit dávku léku, která má negativní dopad na sexuální fungování; léčit depresi.

3. Psychologické změny

Vyhledat podpůrnou literaturu; zapojit několik smyslů; maximalizovat nesexuální dotýkání během dne; komunikovat o svých potřebách, pocitech, o tom, co se nám líbí, a co méně; trénovat vzrušení sebeuspokojení.

4. Časové změny

Naplánovat si intimní chvíle na čas, kdy se cítíme odpočatí, plní energie; plánovat si milování na čas dne, kdy jsou příznaky onemocnění mírnější; udržovat se v co nejlepší tělesné kondici.

5. Prostorové změny

Sponzorováno

Vyhýbat se extrémním teplotám; zkoušet různé polohy, různá místa.

Jak zlepšit svůj intimní život (sex) s partnerem

 • Ptejte se svého lékaře na možnost užívat hormony, podpůrné léky nebo pomůcky na zlepšení erekce
 • Informujte se o terapii, která vám zlepší krevní oběh
 • Vyzkoušejte několik lubrikantů
 • Nečekejte, že partner nebo partnerka umí číst vaše myšlenky – mluvte o svých představách a pocitech

Co číst dále na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva