Sponzorováno

Alergie na stříbro – kdy vzniká – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (6)

 • Jedná se o alergickou reakci, která se projevuje různými příznaky po styku se stříbrem nebo stříbrnými předměty, jako jsou šperky, hodinky, mince nebo nádobí.
 • Příčinou alergie na stříbro je nejčastěji alergická reakce na sloučeniny stříbra, které mohou být přítomné v předmětech vyrobených ze stříbra.
 • Při kontaktu se stříbrnými předměty mohou tyto sloučeniny pronikat do kůže a vyvolávat imunitní reakci těla.
 • V případě podezření na alergii na stříbro je vhodné konzultovat s alergologem nebo dermatologem. Lékař může provést alergické testy a diagnózu.
 • Nejlepším způsobem, jak se vyhnout příznakům alergie na stříbro, je vyvarování se stříbrných předmětů a jejich nahrazení jinými materiály, které nevyvolávají alergickou reakci.

Pokožka po nošení prstenu ze stříbra

Pokožka po nošení prstenu ze stříbra

Úchvatný šperk dokáže rozzářit každý outfit, i ten, u kterého máte pocit, že ho nosíte každý den a už je „obnošený“. Pokud vás však po nošení vašich oblíbených stříbrných kousků svědí pokožka a necítíte se pohodlně, může být na vině alergie.

Alergie na stříbro je běžným typem alergické reakce, která se nejčastěji vyskytuje při nošení šperků.

Zde je vše, co potřebujete vědět o alergiích na stříbro, včetně toho, jak je můžete léčit.

Co je alergie na (mincovní) stříbro?

Mincovní stříbro je trochu nesprávné pojmenování, spíše se říká sterlingové stříbro.

Sterlingové stříbro je vlastně tradiční název pro stříbrnou slitinu o ryzosti 925/000. Stříbrné šperky se v českých zlatnictvích a klenotnictvích prodávají nejčastěji právě v této ryzosti. Výraz sterlingové stříbro se u nás moc nepoužívá, na rozdíl od anglicky a německy mluvících zemí, kde se s ním můžete setkat naprosto běžně.

Pokud někdy nosíte šperk ze sterlingového stříbra, ve skutečnosti používáte předmět, který je z 92,5 % čisté stříbro a ze 7,5 % jiná kovová slitina, jako je měď nebo nikl.

Ve většině případů, když má někdo alergii na stříbro, není ve skutečnosti alergický na samotné stříbro.

Místo toho je alergický na jiné kovy, které tvoří danou slitinu. Nikl je třeba velmi běžný spouštěč často používaný ve sterlingovém stříbře, protože vypadá téměř identicky, což produktu pomáhá udržovat jeho jedinečný lesk.

Není přesně známo, proč těla některých lidí reagují na nikl a další kovy nepříznivým způsobem, ale stejně jako u jiných alergií se vyvíjejí v důsledku chybné imunitní reakce, kdy tělo vnímá cizí látku (z nějakého důvodu) jako škodlivou.

Nikl je obecně neškodná látka, která nepředstavuje žádné riziko pro lidské zdraví, ale někteří lidé mají protilátky imunoglobulinu E (IgE), které reagují s niklem a vyvolávají alergickou reakci.

Jakmile dojde k reakci na konkrétní činidlo, jako je nikl, váš imunitní systém se na něj stane citlivější. To znamená, že při každém kontaktu s niklem se potom vyvolá imunitní odpověď.

Jaké jsou příznaky alergie na stříbro?

Na rozdíl od potravinových alergií nebo různých vnitřních a venkovních spouštěčů alergie je alergie na stříbro typem kontaktní dermatitidy. To znamená, že působí na vnější vrstvu kůže fyzickým dotykem a expozicí.

Příznaky alergie na stříbro, stejně jako jiné typy kontaktní dermatitidy, jsou tyto:

 • Červená, svědivá vyrážka – nejčastěji v místě, kde bylo stříbro
 • Suchá, popraskaná nebo šupinatá kůže
 • Otok, pálení nebo citlivost
 • Boule, puchýře nebo pupínky

Alergická reakce může postihnout všechny oblasti těla – nejen místo, které bylo vystaveno spouštěči.

Ve většině případů jsou tyto příznaky mírné a vymizí, jakmile je alergen odstraněn. Pokud však zaznamenáte narůstající pálení nebo bolest, hnis v postižené oblasti, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře.

I když kontaktní dermatitida není běžně sama o sobě nebezpečná, svědivá a nepříjemná vyrážka může představovat riziko sepse. Můžete mít sklony k svědění a škrábání vyrážky, a pokud se poškrábete natolik, že otevřete ránu, mohou se do prostoru dostat bakterie a možná vést k vážné infekci.

Jaké jsou příčiny alergie na stříbro?

Existuje řada různých produktů a předmětů, které mohou způsobit alergii na stříbro. Ale opět, většina těchto předmětů obsahuje nikl nebo jiný kov, který je obvykle viníkem spíše než samotné stříbro.

Některé běžné produkty, které mohou vyvolat alergickou reakci, jsou tyto:

 • Stříbrné šperky – náramky, náušnice, prsteny, náhrdelníky, hodinky a přívěsky
 • Tělové piercingy
 • Stříbrné mince
 • Přezky na opasek
 • Klíče
 • Stříbrné nádobí nebo příbory
 • Zapínání na oděvy, jako jsou zipy nebo háčky na podprsenku
 • Tzv. psí známky
 • Dokonce i části notebooků nebo tabletů

Jak mohu otestovat alergii na stříbro?

Nejlepším způsobem, jak otestovat, zda máte alergii na stříbro, je provést test na alergii.

Testování na kontaktní alergeny zahrnuje test nazývaný „patch (neboli náplasťový )test“. Náplasťový test používá malá množství alergenu a pak se na alergeny umístí náplast nebo obvazový materiál, který se na kůži po dobu 24-48 hodin a poté se odstraní, aby se zjistila reakce. A budete také požádáni, abyste se vrátili za 72 hodin. Kontaktní dermatitida je někdy jako opožděná reakce, proto čeká např. 2 dny, než vás pozvou zpět.

Pokud jste alergičtí na určitou látku, budete mít v oblasti červenou, zvýšenou oblast podráždění. Může se testovat jedna nebo dvě chemikálie, jako je nikl a další kovy, které mohou být ve stříbře, pokud máte obavy, nebo se může testovat více alergenů, aby lékaři vyloučili jinou příčinu vaší kontaktní dermatitidy.

Sponzorováno

Jak mohu zabránit alergiím na stříbro?

Nejlepší strategií, jak zabránit alergické reakci na stříbro, je vyhnout se kontaktu se stříbrem. Zda je šperk ze sterlingového stříbra, zjistíte, protože bude označen „925“, což znamená, že se jedná o stříbro 92,5 %.

Noste hypoalergenní šperky

Existuje spousta alternativ šperků, které neobsahují nikl nebo dokonce stříbro.

Šperky vyrobené z nerezové oceli mají obvykle tendenci být méně abrazivní pro jedince s predispozicí ke kontaktní dermatitidě, když nosí šperky. Zlato a titan jsou také často hypoalergenní. Jen mají tendenci stát o něco víc.

Pokud máte oblíbený šperk ze sterlingového stříbra, se kterým se nechcete rozejít ve zlém, můžete na něj nanést průhledný lak na nehty. Jedinou nevýhodou je, že budete muset často opakovat nanesení laku, abyste se ujistili, že šperky zůstanou dostatečně pokryty. To je takový domácí trik. Potřebí speciálním vrstvou laku dokonce nabízí i některá klenotnictví.

Vytvořte mezi šperkem a kůží ochrannou bariéru

Pokud víte, že budete pracovat s kovy, nebo pokud budete mít na sobě oděv, který může obsahovat mincovní stříbro, možná budete chtít vytvořit fyzickou bariéru. Můžete to udělat zakrytím knoflíků, zipů nebo jiných předmětů průhlednou lepicí páskou, abyste zabránili kontaktu kovu s vaší pokožkou. Pokud víte, že budete s kovy pracovat delší dobu, používejte rukavice.

Jak se dá léčit alergie na stříbro?

Jasně, prevence alergií na stříbro není vždy možná. Pokud si začnete všímat reakce při kontaktu se slitinou stříbra, můžete udělat několik věcí.

Odstraňte spouštěč alergie

Kontaktní dermatitida obvykle trvá pouze tak dlouho, dokud je tělo vystaveno podezřelému alergenu. Z tohoto důvodu, pokud si odstraníte šperk nebo oblečení z těla, reakce obvykle sama odezní. Noste třeba zlaté šperky, používejte plastové nebo dřevěné knoflíky. Prostě vyměňte problémový šperk či doplněk za jiný. Dnes máme hodně možností, jak to udělat, aniž by nějak utrpěla vaše vizáž.

A dále existuje několik způsobů, jak můžete zmírnit příznaky alergie na stříbro, abyste zvýšili své pohodlí.

Lokální krémy

Pro zlepšení stavu a snížení podráždění pokožky v důsledku alergie na nikl nebo stříbro můžete použít lokální masti. Kortikosteroidní krémy nebo i nesteroidní krémy mohou snížit svědění a pomoci zlepšit vzhled pokožky.

Můžete také použít perorální antihistaminika ke zmírnění příznaků spojených s alergickou reakcí. Ty fungují tak, že blokují účinky histaminu, což je chemická látka, která způsobuje mnoho příznaků alergií.

Zeptejte se vašeho lékaře, nebo i v lékárně vám určitě dobře poradí. Mám s tím sama dobré zkušenosti.

Tyto přípravky často obsahují látky, které mají protizánětlivé, antialergické a uklidňující účinky. Některé z možných léků a přípravků, které lze nalézt v lékárně, jsou:

Krémy s kortikosteroidy: Tyto krémy obsahují kortikosteroidní látky, které působí protizánětlivě a mohou zmírnit svědění, zarudnutí a další příznaky alergické reakce. Příkladem mohou být krémy obsahující hydrokortizon nebo betamethason.

Antihistaminika – krémy: Některé krémy mohou obsahovat antihistaminika, které pomáhají snižovat svědění a zarudnutí kůže. Tyto přípravky mohou obsahovat látky jako difenhydramin nebo chlorfenamin.

Před použitím jakéhokoli léčebného přípravku je však vhodné poradit se s lékárníkem nebo se svým lékařem, zejména pokud už u vás byla diagnostikována alergie na stříbro. Budou mít lepší přehled o dostupných přípravcích a mohou vám doporučit ten, který by pro vás byl nejvhodnější.

Imunoterapie

I když lokální krémy a antihistaminika dobře působí na zmírnění příznaků alergie na stříbro, neléčí je u zdroje. Alergenová imunoterapie (AIT) funguje jinak, protože ve skutečnosti celkově snižuje vaši citlivost na alergie.

S AIT budete po určitou dobu vystaveni malému množství vašeho podezřelého spouštěče, což postupně umožní vašemu tělu vyvinout toleranci. Je to jako uběhnout 0,1 km každý den, dokud konečně neuběhnete celý maraton.

V současné době neexistuje AIT pro alergii na stříbro, ale existuje spousta dalších možností, jak bojovat s příznaky běžných alergenů, jako jsou travní pyl nebo sezónní alergie na pyly. Využijte bezplatnou konzultaci u alergologa a zjistěte, zda je tato revoluční léčba pro vás to pravé.

A pár slov na závěr

Alergie na stříbro je formou kontaktní dermatitidy, ke které dochází, když se šperky, přezky nebo jiné výrobky dostanou do kontaktu s pokožkou. Většina lidí však není alergická na samotné stříbro – jsou alergičtí na další kovy, které tvoří slitinu mincovního stříbra.

Příznaky alergie na stříbro jsou nejčastěji červené, svědivé, hrbolaté vyrážky. Můžete jim zabránit tím, že se vyhnete produktům ze sterlingového stříbra nebo umístíte fyzickou bariéru mezi předmět a vaši pokožku.

Pokud jde o léčbu, zaměřuje se zejména na snížení nepohodlí z příznaků.

Sponzorováno

Pokud se ale zdá, že kopřivku a vyrážku způsobuje něco jiného, váš online alergolog je připraven vás vyšetřit. Využijte bezplatnou konzultaci a získejte personalizovanou léčbu od alergologa, abyste mohli konečně pocítit úlevu, po které toužíte. To je nejlepší cesta.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva