Sponzorováno

Antibiotika a slunce – proč vás antibiotika činí citlivými na slunce? 4.73/5 (11)

Slunění se při užívání antibiotik rozhodně nedoporučuje. Netlumí sice přímo účinek léků, ale vyvolává slabost a únavu, ovlivňuje celkově zdravotní stav a také zvyšuje citlivost kůže.

Slunění se při užívání antibiotik rozhodně nedoporučuje. Netlumí sice přímo účinek léků, ale vyvolává slabost a únavu, ovlivňuje celkově zdravotní stav a také zvyšuje citlivost kůže.

Pokud vám byla předepsána určitá antibiotika, lékař nebo lékárník vám možná připomněl, abyste byli opatrní, a abyste se při jejich užívání vyhnuli dlouhodobému vystavení slunečnímu záření. A je pravděpodobné, že jste možná zapomněli a ošklivě se spálili na nějaké části pokožky, kterou jste nechali na přímém slunci.

Jednou jeden profesor poznamenal: „Podnikl jsem 15minutovou jízdu po městě se staženým střešním oknem. Ráno jsem si dal jsem antibiotikum doxycyklin. A skončil jsem s popáleninou na temeni hlavy“.

Jak to je možné? Proč nás vlastně antibiotika dělají tak náchylné ke slunci?

Tomu, že se staneme citliví na sluneční svit se říká fotosenzibilizace tj. zcitlivění organismu vůči slunečnímu světlu po styku s určitými látkami.

Antibiotika, která působí tímto způsobem, se nazývají fotosenzibilizátory Nejčastěji se v tomto smyslu skloňují antibiotika jako ciprofloxacin, doxycyklin, levofloxacin, ofloxacin, tetracyklin, sulfamethoxazol/trimethoprim.

Některá antibiotika mohou tedy způsobit snadnější spálení pokožky.

Antibiotika mohou vlastně způsobit dva typy reakcí:

Fotoalergická reakce

Antibiotika reagují s kožními bílkovinami a ultrafialovým světlem (UV) za vzniku látky (antigenu) v krevním oběhu, která způsobuje alergickou kožní reakci.

Právě nahromadění takových látek způsobuje fotoalergickou reakci. Je to kvůli vytvoření látky zvané hapten, která ve vaší kůži vyvolá imunitní odpověď. Bílé krvinky sem poté „vtrhnou“ a zahájí protiútok, což bude mít za následek zvýšené zarudnutí a otok.

Fotoalergické reakce jsou ale mnohem méně časté.

Fototoxická reakce

Pokud však užíváte vyšší dávky antibiotika, může se místo toho u vás vyvinout fototoxická reakce.

Antibiotika reagují s bílkovinami v kůži a slunečním světlem a způsobují závažnější reakci na spálení od slunce – projeví se to zvýšeným zarudnutím, otokem, bolestí a někdy i puchýři. Tato reakce je lokalizovanější na kůži a obvykle neznamená celou reakci imunitního systému. UVB světlo pravděpodobně způsobí tento typ reakce.

Probíhá to tedy tak, že se poškozené buňky zvané volné radikály hromadí ve vaší pokožce, kde poškozují buňky jak v epidermis, tak ve vnější vrstvě vaší pokožky a dermis, vrstvě pod ní. Pravděpodobně si všimnete i jakoby horkého pocitu na pokožce a zarudnutí a v horším případě to přejde do puchýřů a odlupování pokožky.

Sponzorováno

Fototoxicita je tedy stav, kdy se kůže stává citlivou na sluneční světlo po užití určitých léků (buď orálně nebo topicky).

Je třeba zmínit, že antibiotika nejsou jedinými léky, které způsobují, že jste citliví na sluneční záření. Mezi další takové léky patří některá antihistaminika používaná při nachlazení a alergiích, nesteroidní protizánětlivá léčiva, antidepresiva a léky na cukrovku a rakovinu [zdroj zde].

Co můžete dělat?

Naštěstí existují věci, které můžete udělat, abyste se ochránili. Pokud je to možné, jednoduše se držte mimo slunce mezi 10 a 16 hodinou, v době, kdy čelíte nejvyššímu riziku silného slunečního záření. Pokud plavete nebo jste fyzicky aktivní, použijte voděodolný opalovací krém.

Pokud jdete ven, naneste si na pleť širokospektrální opalovací krém, nejlépe s SPF 30 a více, který obsahuje oxid zinečnatý, oxid titaničitý nebo avobenzon, který bude chránit před paprsky UVA i UVB.

Kromě toho nezapomeňte nosit oděv, který vás ochrání, například kvalitní košili s dlouhým rukávem a kalhoty, klobouk se širokým okrajem (nebo kšiltovku) a sluneční brýle.

Pokud užíváte nějaký lék, je důležité o něm vědět, zda tento lék může způsobit snadnější spálení pokožky. Třeba klasicky léky na předpis obvykle obsahují pokyny, které vám doporučí, abyste se vyhýbali slunci nebo používali opalovací krém, pokud lék může zvýšit citlivost vaší pokožky na sluneční záření.

Nejen antibiotika a léky, ale i některé chemikálie v běžných výrobcích mohou také způsobit fotoalergické reakce. Mezi tyto produkty patří:

  • Bělicí prostředky používané v pracích mýdlech a bělidlech.
  • Pleťové vody nebo parfémy, které obsahují pižmo.
  • Paradoxně i některé opalovací krémy, které obsahují kyselinu para-aminobenzoovou (PABA).

Jak dlouho tedy trvá citlivost vůči slunci, když berete antibiotika?

Doba trvání se liší podle jednotlivců a konkrétních užívaných léků. Obecně je pravděpodobné, že vysoké dávky jakéhokoli antibiotika budou mít za následek silnější a déle trvající reakce.

Většina příznaků se objeví během několika hodin po pobytu na slunci. Takové účinky mohou trvat přibližně týden nebo déle. V závažných případech mohou příznaky trvat mnoho týdnů nebo měsíců, i když je to spíše vzácná situace.

Sponzorováno

A co vy? Máte zkušenosti s antibiotiky a sluncem? Budeme rádi za komentáře.

Dále si o antibioticích přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva