Alergie (citlivost) na rýži – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Alergie (citlivost) na rýžiPokud máte citlivost nebo alergii na rýži, vaše tělo reaguje na jeden nebo více proteinů nacházejících se v rostlině. Mezi proteiny, které jsou nejčastěji spojovány s alergiemi, patří ty, které patří do typů proteinů 9-, 14- a 31-kDa.

Existují důkazy, že rýže byla v Číně základní potravinou již v roce 2500 před naším letopočtem. Kultivace se rozšířila po Asii a po celém světě a některé kultury připisují této rostlině zásluhy za vytvoření základu jejich civilizace.

Asijské země jsou někdy označovány jako „společnosti rýže a ryb“ – odkaz na převládání rýže a ryb v každodenním jídle. Mnoho kultur Střední a Jižní Ameriky zakládá své menu na rýži a fazolích a kombinace rýže a luštěnin je charakteristickým znakem potravinářských tradic na Blízkém východě.

Stručně řečeno, je těžké kamkoli jít, aniž byste se nesetkali s rýží, což činí alergii na rýži obzvláště problematickou. V

V tomto článku najdete příznaky, na které je si třeba v souvislosti s alergií na rýži dávat pozor a potraviny, kterým se vyhnout, stejně jako chytré možnosti léčby, pokud trpíte následky alergie na rýži.

Alergie na rýžový protein a příčiny: Co způsobuje alergie na rýži?

Pokud máte citlivost nebo alergii na rýži, vaše tělo reaguje na jeden nebo více proteinů nacházejících se v rostlině. Mezi proteiny, které jsou nejčastěji spojovány s alergiemi, patří ty, které patří do pásem proteinů 9-, 14- a 31-kDa.

Ty musí být požity, aby vyvolaly reakci vašeho těla. Mohou se rozpadnout během procesu vaření kvůli horku, takže někteří lidé zjistili, že se nemusí vyhýbat vařené rýži – pouze nevařené rýži.

Alergické příznaky však můžete pociťovat, i když rýži nejíte. I dýchání rýžového pylu může u některých lidí vyvolat reakce. K tomu dochází v důsledku citlivosti nebo alergie na aeroalergen Ory s 1, který patří do stejné skupiny jako alergeny travních pylů. Pokud navštívíte místa, kde rýže roste, kde se sklízí a kde se zpracovává, i tam můžete zaznamenat alergickou reakci.

Jaké jsou příznaky alergie na rýži?

Dobrou zprávou je, že alergie na rýži jsou poměrně neobvyklé, ale to vám moc nepomůže, pokud jste jedním z těch, kteří mají tento stav. Po kontaktu nebo konzumaci rýže můžete pociťovat svědění kůže, vyrážku nebo kopřivku a často se také objevují gastrointestinální problémy.

Někteří z lidí s alergií na rýži mají dýchací potíže a v některých závažných případech je možná anafylaxe. Naštěstí je to docela vzácné.

Sledujte své příznaky a poraďte se se svým lékařem nebo alergologem, abyste prodiskutovali, jak rýže ovlivňuje vaše tělo. Společně můžete vybrat nejvhodnější preventivní opatření a vytvořit plán řešení příznaků, pokud neočekávaně zkonzumujete rýžové produkty nebo s nimi přijdete do kontaktu. Nejlepší metodou prevence je samozřejmě rýži se úplně vyhnout.

Může alergie na rýži způsobit zvracení?

Alergie na rýži jsou známé tím, že způsobují zažívací potíže, což je obecný termín, který pokrývá příznaky, o kterých mnoho lidí raději nediskutuje.

Konkrétně, pokud máte citlivost nebo alergii na rýži, její konzumace může způsobit některé nebo všechny následující:

 • Břišní křeče
 • Nevolnost
 • Omezené nebo hojné zvracení
 • Průjem

Zvládejte je stejnými druhy léčby, jaké používáte pro jiné zažívací potíže, včetně volně prodejných léků proti nevolnosti (antiemetik) a léků proti průjmu, jako je Imodium nebo Bismut subsalicylát (Pepto-Bismol).

Pokud jsou příznaky závažné, věnujte zvýšenou pozornost udržení hydratace. Dehydratace je jedním z nejzávažnějších vedlejších účinků zažívacích potíží.

Potraviny při alergii na rýži, kterým je třeba se vyhnout

Pokud jste zjistili, že máte citlivost nebo plnou alergii na rýži, prvním krokem samozřejmě je vyhýbat se pokrmům zaměřeným na rýži. Ti s nižší citlivostí mohou být schopni jíst jiné části pokrmu, pokud je rýže pečlivě oddělena.

Pokud jste však vysoce alergičtí nebo jsou vaše příznaky vážné, když přijdete do kontaktu s rýžovými produkty, možná nebudete chtít jíst potraviny, které byly vařeny nebo podávány vedle rýže.

Toto jsou některé z nejčastějších potravin na bázi rýže, se kterými přijdete do styku:

 • Některé teplé a studené snídaňové cereálie
 • Některé značky a příchutě granol
 • Rýžové koláčky
 • Rýžový nákyp
 • Pečivo, které obsahuje rýžovou mouku
 • Rýžové mléko
 • Nějaká dětská jídla
 • Rizoto
 • Sushi
 • Rýžové těstoviny

Skutečnou výzvou je identifikovat potraviny, které obsahují rýži, když není hlavní složkou nebo není snadno viditelná. Rizikové jsou zejména bezlepkové výrobky, které často nahrazují pšeničnou mouku moukou rýžovou.

Sponzorováno

Čtěte proto pozorně štítky a dávejte si pozor na rýžovou mouku, rýžovou náplň a další známky přítomnosti alergenu.

Náhražky rýže a alternativy

Přestože alergie na rýži je nepohodlná, je tu dobrá zpráva. Nebudete se muset vzdát mnoha potravin, které máte rádi.

Existuje celá řada alternativ a náhražek rýže a produktů na bázi rýže, takže si můžete i nadále pochutnávat na svých oblíbených receptech. V pohodě jsou třeba tyto potraviny:

 • Ovesné vločky
 • sashimi
 • Klasické, ovesné nebo sójové mléko
 • Pečené výrobky obsahující pšeničnou mouku
 • Různé pudinky jiné než rýžový
 • Všechno přírodní maso
 • Tradiční pšeničné těstoviny
 • Kukuřice, brambory a další škroby

Pšenice ve skutečnosti obsahuje více živin než rýže, takže budete mít prospěch z nahrazení přísad na bázi rýže kvalitními alternativami pšenice.

Diagnostika alergie na rýži a léčba alergie na rýži

Váš lékař nebo alergolog může určit, zda máte alergii na rýži, pomocí jednoduchého a bezpečného krevního testu.

Jakmile je vaše diagnóza jistá, prevence je nejlepší metodou, jak se vyhnout příznakům alergické reakce. Toho lze dosáhnout vyloučením potravin a produktů obsahujících rýži z vašeho jídelníčku.

Pokud však přijdete do kontaktu s rýží, existují kroky, které můžete podniknout k léčbě příznaků. Pokud pociťujete podráždění kůže, svědění nebo kopřivku, vyzkoušejte volně prodejné antihistaminikum.

Když se vaše příznaky objeví ve formě potíží s dýcháním nebo astmatu, zeptejte se svého lékaře, zda je vhodný inhalační kortikosteroid.

Osoby se závažnými alergiemi, které způsobují anafylaxi, musí nosit epi-pero (adrenalinový autoinjektor) pro okamžitou pohotovostní léčbu. Váš lékař vám sdělí, zda je to ve vašem případě nutné.

Křížová reaktivita alergie na rýži

Poté, co vám byla diagnostikována alergie na rýži, další otázka, kterou pravděpodobně máte, se týká zkřížené reaktivity. Tento termín se používá k označení jiných potravin a rostlin, které mají stejný typ bílkovin, a proto mohou také způsobit alergickou reakci u osob s alergií na rýži.

V závislosti na přesném proteinu, na který vaše tělo reaguje, můžete zjistit, že máte také citlivost nebo alergii na ječmen, pšenici nebo i pohanku.

Je také důležité si uvědomit, že pokud se vaše příznaky objeví pouze tehdy, když jíte černou rýži, problém může být v otrubách, nikoli v rýži samotné. V tom případě se můžete setkat i s alergickou reakcí na oves, ječmen a žito, které také obsahují otruby. Váš alergolog vám může pomoci zúžit křížovou reaktivitu, takže přesně víte, kterým potravinám se musíte vyhýbat.

Časté otázky týkající se alergie na rýži

Abych to shrnul, toto jsou nejčastější otázky o alergiích na rýži spolu se základními informacemi, které potřebujete, abyste zůstali v bezpečí:

Co způsobuje alergie na rýži?

Alergie na rýži je způsobena neobvyklou reakcí na jeden nebo více proteinů nacházejících se v rýži.

Jsou alergie na rýži trvalé?

Mnoho lidí nakonec z alergie na rýži vyroste.

Dá se alergie na rýži vyléčit?

Alergie na rýži nelze vyléčit (zatím), ale existují způsoby, jak zmírnit vaše příznaky.

Jaké léčby jsou k dispozici pro příznaky alergie na rýži?

Léčba, kterou zvolíte, závisí na konkrétní reakci, kterou máte. Kožní onemocnění se nejlépe léčí antihistaminiky, zatímco zažívací potíže mohou vyžadovat něco na zklidnění nevolnosti a dalších souvisejících problémů.

Váš lékař může doporučit inhalační kortikosteroid, pokud máte potíže s dýcháním, a jedinou účinnou možností pro anafylaxi je epi-pero.

Pointa je, že alergie na rýži je nepohodlná a příznaky, které pociťujete po kontaktu s rýží, mohou být nepříjemné. Mnoho rizik však můžete eliminovat pečlivou prevencí. Pokud konzumujete rýži nebo používáte rýžové produkty, většina příznaků je snadno léčitelná.

Sponzorováno

A co vy? Měli jste alergii na rýži? Napište nám do komentářů.

A dále si o rýži přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva