Sponzorováno

Solné jeskyně a zdraví – jaké mají účinky? 4.93/5 (15)

Solná jeskyně je zdraví prospěšná

Solná jeskyně je zdraví prospěšná

Navštívili jste již někdy solnou jeskyni? V Česku byly před několika lety velmi populární. V současnosti ruch kolem nich trochu ustal, ale to nic nemění na jejich pozitivních zdravotních účincích na lidské zdraví. Solné jeskyně jsou dokonce doporučené mnohými lékaři. Jak fungují a mají i nějaké nevýhody?

Nahradí pobyt u moře

Solná jeskyně, která je postavena kvalitně, dokáže při 45 minutovém pobytu nahradit zdravotními účinky dvou až třídenní pobyt přímo u moře. Jde o relaxační zařízení, které slouží k podpoře léčby v případě mnoha onemocnění. Mikroklima solné jeskyně je velmi intenzivní a zdravé.

Jaké problémy pomáhá vyřešit pobyt v solné jeskyni?

  • problémy horních a dolních cest dýchacích, astma
  • kožní problémy, ekzémy
  • určité druhy alergie
  • srdečně-cévní onemocnění
  • nefunkčnost štítné žlázy
  • onemocnění trávicího traktu
  • problémy nervového systému, stres, únavu
  • revmatické problémy
  • vyhlazování vrásek, rychlejší spalování tuků, zpomalování stárnutí

Vzduch je nasycen mikročásticemi soli

Solné jeskyně fungují na principu suché inhalace, tedy na dýchání vzduchu plného mikročástic suché soli. Na stavbu jeskyně se používá sůl, která obsahuje i důležité minerály jako například železo, vápník, brom, jód, draslík či hořčík. Interiér je izolován od vnějšího okolí, čímž vzniká zároveň hypoalergenní prostor, vhodný i pro lidi trpící různými alergickými reakcemi. Inspirační sůl má navíc antibakteriální účinek, takže ve vašem těle zabíjí mikroby.

Jaká je správná teplota a vlhkost?

Vlhkost vzduchu ve správné solné jeskyni by se měla pohybovat do 50%. Teplota uvnitř ní by zase měla být v rozmezí 24 °C až 25 °C. Při takových ideálních podmínkách se do ovzduší uvolňují všechny potřebné minerály, které přítomna sůl obsahuje. Člověk tyto minerály přijímá dýcháním přes nos a ústa, ale do těla se dostávají i přes kůži. Celkovou atmosféru zesílí příjemná relaxační hudba a osvětlení.

Pozor na kvalitu jeskyně

Pravá a zdraví prospěšná solná jeskyně musí mít systém větrání, který po každé proceduře odsaje vydýchaný vzduch a nasaje čerstvý. Rovněž má být používána germicidální, resp. UV lampa, či antibakteriální tablety do klimatizačních zařízení, které slouží k dezinfekci prostředí a také na to, aby v něm nemohly přežít a množit se nebezpečné bakterie. Musí být zajištěna také dostatečná vlhkost, kvalitní filtrace a zejména dostatečné množství soli.

Sponzorováno

Konzultace s lékařem není nutná

I když je solná jeskyně využívána pro její zdravotní účinky, za normálních okolností se nemusíte dopředu radit s lékařem či ji můžete navštívit. Pobyt v ní ještě nikomu neublížil a v podstatě vám může jen prospět. I přesto se však pobyt v ní nedoporučuje lidem se zvýšenou činností štítné žlázy, pacientům se zvýšenou teplotou či suchým kašlem a také lidem, kteří jsou právě léčeni chemoterapií.

Kolikrát ji navštívit?

Tři sezení po 45 minut nahradí desetidenní pobyt u moře. Pokud absolvujete čtyři či pět sezení, výsledek na sobě budete určitě cítit. Tyto pobyty by měly být absolvované v krátkém čase hned po sobě, nejlépe v období do 14 dnů. Navštívit ji nemusí jen lidé s nějakým zdravotním problémem, je vhodná i pro sportovce a zcela zdravé lidi jako prevence a prostředek zlepšení imunity.

Solná jeskyně pomáhá léčit

  • Horní a dolní cesty dýchací bronchiální astma, onemocnění plic, záněty dutin, chronické bronchitidy, respirační alergie u dětí i dospělých (terapie podporuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest, pomáhá rozpouštět hleny, ulehčuje vykašlávání)
  • Kožní onemocnění – kožní alergie, lupénka, dermatitidy u dospělých i dětí (mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení, hydrataci a zvláčňuje ji, tím se obnovuje její přirozená pružnost, odolnost a obranyschopnost)
  • Srdečně-cévní onemocnění – vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční včetně stavu po infarktu myokardu, periferní oběhové poruchy a poruchy krevního oběhu
  • Snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza
  • Zažívací problémy – vředová choroba žaludku a dvanácterníku, Crohnova choroba, nespecifický zápal tlustého střeva
  • Poruchy imunity u dětí i dospělých
  • Poruchy nervového systému – neuróza, deprese, stres, stavy vyčerpání, přepracovanosti, chronický únavový syndrom
  • Posiluje obranyschopnost organizmu
  • Zvyšuje energii pro pamětové centrum a tím rychlé a kapacitní uložení v organismu – doporučeno pro studenty

TIP: Víte, že existují i solné masáže?

VIDEO: Ukázky ze solné jeskyně

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva