Sponzorováno

Schizandra čínská neboli Klanopraška čínská a její vliv na naše zdraví 4.79/5 (14)

Schizandra čínská neboli Klanopraška a její vliv na naše zdravíSchizandra čínská je rostlina, pocházející z Japonska a Číny. Patří mezi liány. Plody jsou bobule narůžovělé až červené barvy, velmi podobné rybízu. Může dorůst až do výšky 15 metrů.

Co v Schizandře najdete zdravého?

Bobule Schizandry obsahují ovocné cukry, vitamin C, E, širokou paletu organických kyselin a velké množství éterických olejů a minerálů. Obsah kyseliny citrónové a jablečné se přibližuje jejich obsahu v citrónu.

Navíc její složka schizandrin, má tonizující účinek, tedy působí regeneračně, vyživuje a posiluje celý organismus. Příznivě působí při nemocech ledvin, zlepšuje ostrost vidění, je vhodná při únavě, stavu propracovanosti a při psychickém a fyzickém napětí. Pomáhá diabetikům i revmatikům. Existují i ​​další rostliny s tonizujícím účinkem jako například ženšen nebo guarana.

Schizandra = rostlina pěti chutí

Získala přezdívku rostlina pěti chutí. Poskytuje plody, v nichž se mísí kyselé, hořké, sladké, pálivé, slané. Určitě stojí zato přesvědčit se o její chuti a účincích. V medicíně se využívají všechny části rostliny, největší využití však mají její plody.

Schizandra patří mezi nejznámější rostliny s adaptogenními účinky. Adpatogenní látky mají schopnost zvyšovat nespecifickou odolnost organismu, zejména vůči negativním účinkům vnějšího vlivu na organismus, vůči účinkům stresu.

Do skupiny adaptogenů mohou být zahrnuty pouze látky, které splňují tyto požadavky:

Sponzorováno

  • Musí být neškodné a způsobují minimálně poruchy ve fyziologických funkcích organismu
  • Jejich účinek je nespecifický, tedy zvyšují odolnost vůči širokému spektru faktorů
  • Mohou normalizovat různé patologické stavy bez ohledu na to, čím byly vyvolány

Příznivý vliv Schizandry na lidský organismus

Účinné látky, které plody obsahují, mají příznivý vliv na mnohé fyziologické funkce v organismu a to hlavně na:

  • centrální nervový systém
  • kardiovaskulární systém
  • dýchací systém
  • trávicí systém
  • játra
  • metabolismus

Schizandra patří mezi významné medicínské rostliny. Podle tradiční čínské medicíny posiluje schizandra ledviny (doplňuje esenci ledvin), zastavuje pocení, zastavuje průjmy a uklidňuje ducha, proto se užívá při nedostatku tělních tekutin, spontánním a nočním pocení, chronických průjmech, zapomnětlivosti a nespavosti.

Schizandra svými tonizačními účinky doplňuje základní energie těla a proto se používá na zachovávání mládí a zvyšování sexuální síly. Říká se, že sto dní užívání plodů schizandry pročistí krev, obnoví játra a rozzáří celou bytost.

Schizandra a kontraindikace

Schizandra není vhodná při ranném stádiu kašle, při onemocněních jako vysoký krevní tlak, hypertenze, spalničky a v těhotenství (neexistují relevantní studie, ale z bezpečnostních důvodů se doporučuje ji nebrat).

Sponzorováno

Nutriční hodnoty ve 100 gramech schizandry:
Energie: 1062 kj
Proteiny: 9 g
Sacharidy: 13 g
Tuky: 11,4 g
Vláknina: 28,9 g

Co si ještě o Schizandře přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva