Sponzorováno

Kustovnice (Goji berry) a její zdravotní benefity pro děti 4.8/5 (10)

Kustovnici můžete klidně dát i dětem.

Kustovnici můžete klidně dát i dětem.

Goji Berry (neboli Kustovnice čínská) nabízí dětem (jasně, i dospělým) četné zdravotní benefity. Mezi tyto výhody patří látky pro lepší zrak, posílení imunitního systému, je dobrým zdrojem antioxidantů, má protizánětlivé vlastnosti a navíc je goji antimikrobiální.

Goji – u nás nové, v Číně známé

Goji bobule se u nás staly v posledních letech velmi populární. V Číně, Indii a v dalších asijských zemích však bobule Goji znají velmi důvěrně už po mnohá tisíciletí. Toto ovoce je známé i pod jinými názvy, jako je čínská kustovnice, himalájské goji, tibetské goji a další. Předpokládá se, že samotný název Goji je odvozen z perského slova „gojeh“ což znamená zdravá švestka nebo zdravá bobule.

Budete žít déle…

Goji plody byly používány po velmi dlouhou dobu v Číně jako tonikum. Starověké čínské lékařské texty obsahují informace o tom, že konzumace Goji Berry zlepší drasticky zdraví těch, co ji budou jíst pravidelně, a že lidé budou žít obecně déle bez jakýchkoliv zdravotních problémů.

Goji Berry a zdravotní přínosy pro děti

Níže uvádíme některé zdraví prospěšné účinky Goji bobulí pro děti.

1. Prospěšné pro zrak

Goji bobule jsou bohaté na beta-karoten, což je stejná sloučenina, kterou můžeme nalézt v mrkvi, dýni a v další oranžové zelenině. Jak všichni víme, beta-karoten hraje důležitou roli ve vývoji zraku a je také velmi dobrý antioxidant.

2. Posiluje imunitní systém

Jedna studie ukázala potenciál Goji Berry při posilování imunitního systému. Tato studie ukazuje, že tím, že plody goji konzumujete pravidelně, lze posílit imunitní systém. A nejen to, goji bobule mohou také pomoci při zvyšování počtu bílých krvinek.

3. Kustovnice je dobrá pro játra

Goji bobule mohou být také použita pro ochranu jater. Některé studie prokázaly, že kustovnice obsahují sloučeniny, které chrání játra, jako třeba cerebrosidy. Tyto látky nabízí ochranu proti poškození jater chemickými látkami.

Sponzorováno

4. Je skvělým zdrojem antioxidantů

Antioxidanty jsou důležité stopové prvky, které jsou potřebné ke snížení volných radikálů v těle. Antioxidanty zastavují volné radikály tím, že je neutralizují ještě předtím předtím, než dojde k poškození buněk. Goji bobule jsou silným zdrojem antioxidantů.

5. Má neuroprotektivní vlastnosti

Goji bobule mají také neuroprotektivní vlastnosti. V jedné konkrétní studii bylo prokázáno, že extrakty z bobulí kustovnice mohou zastavit nebo zpomalit proces apoptózy buněk. To platilo zejména u neuronů.

6. Má protizánětlivé vlastnosti

Goji bobule mají také protizánětlivé účinky. Záněty obecně vznikají v důsledku nějakého lokálního zranění. Tyto záněty jsou spojeny s bolestí a mohou ovlivňovat pohyb nebo citlivost na místě poranění. Protizánětlivé vlastnosti kustovnice mohou být užitečné nejen při snižování zánětů, ale také ke snížení bolesti. Goji bobule mohou účinně snížit poškození kůže v důsledku vystavení škodlivému UV záření ze slunce.

7. Má antimikrobiální vlastnosti

Sponzorováno

Goji Berry je jedním z několika druhů ovoce, které mají antibakteriální vlastnosti. Studie prokázaly, že extrakty z kustovnice lze použít nejen lokálně na rány pro snížení bakteriálních infekcí, ale také to, že pracují i zevnitř, to znamená přes zažívání.

Co si dále o kustovnici přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva