Salmonelóza a vše o ní 4.61/5 (18)

Sponzorováno

  • Salmonelóza je infekční onemocnění způsobené bakterií Salmonella. Tato bakterie je častou příčinou střevních infekcí u lidí a zvířat. Salmonelóza se obvykle přenáší na člověka konzumací potravin nebo nápojů kontaminovaných bakterií Salmonella. Může se také šířit přímým kontaktem s infikovanými zvířaty nebo jejich prostředím.
  • Hlavními příznaky salmonelózy jsou: Průjem: Obvykle se jedná o náhlý začátek průjmové stolice, která může být vodnatá až hlenovitá. Zvracení: Některé případy salmonelózy mohou zahrnovat zvracení. Horečka: Pacienti s salmonelózou mohou mít horečku, která se může pohybovat od mírné po vysokou. Bolest břicha: Bolesti břicha jsou běžné a mohou být docela bolestivé. Nauzea (nevolnost): Mnoho lidí s salmonelózou trpí nauzeou. Celková slabost: Pacienti mohou cítit celkovou slabost a malátnost.
  • Většina případů salmonelózy je mírná a pacienti se sami uzdraví bez potřeby léčby antibiotiky. Je však důležité udržovat hydrataci a předcházet dehydrataci, zejména u dětí a starších osob. Vážné případy salmonelózy, zejména u těch s oslabeným imunitním systémem, mohou vyžadovat hospitalizaci a antibiotickou léčbu.
  • Prevence salmonelózy zahrnuje důkladné mytí rukou před přípravou jídla a po návštěvě zvířat, správnou úpravu a skladování potravin a vyhýbání se syrovým nebo nedostatečně tepelně upraveným potravinám, které by mohly obsahovat Salmonellu.

Salmonelóza

Salmonelóza je infekční onemocnění, které primárně postihuje domácí i volně žijící zvířata. U člověka se projevuje jako akutní průjmové onemocnění. Původcem onemocnění je bakterie rodu Salmonella enterica, která má kolem 100 seroskupiny vyvolávajících onemocnění u lidí. Nejčastěji se vyskytujícím seroskupiny je enteritidis (zkráceně S. enteritidis). V letním období se s konzumací potravin spojují především salmonelové epidemie. Nejčastějším faktorem přenosu jsou nedostatečně tepelně zpracované pokrmy z vajec, resp. z masa. Z nich jsou to obvykle majonézové saláty, krémové zákusky, různé pomazánky, zmrzlina, a grilované a tepelně krátce opracované masa, zejména drůbeží.

Příčinou vzniku epidemií je nedodržování správné technologie při přípravě stravy, zejména nedostatečná tepelná úprava a skladování surovin i hotové stravy mimo chladicích zařízení. Riziko vzniku salmonelóz se zvyšuje zejména v letním období.

Sponzorováno

Dodržujte tyto zásady!

  1. Maso a vejce nakupujte jen v povolených prodejnách, kde jsou uskladněny v chladicím zařízení a veterinární kontrolovány.
  2. Suroviny skladujte v chladničce. Zabráníte rozmnožování salmonel. Vznik i závažnost klinického průběhu onemocnění závisí na počtu zkonzumovaných salmonel. Salmonel se rozmnožují při teplotách od 10 do 60 ° C, nejvíce mezi 30-40 ° C.
  3. Syrové vejce nemyjte. Póry ve skořápce můžete zanést salmonely z povrchu dovnitř vajec.
  4. Při manipulaci se syrovým masem a syrovými vejci (rozbíjení a zpracování) dbejte o zvýšenou hygienu – pracovní místo i nádoby důkladně umyjte teplou vodou a detergentním prostředkem. Po práci si důkladně umyjte ruce! Zabráníte tak znečištění hotových jídel salmonelami.
  5. Odřezky masa a skořápky po rozbití vajec odhazujte do nádoby s víkem. Zabráníte tak přenosu salmonel hmyzem.
  6. Nekonzumujte jídla, které nejsou dostatečně tepelně zpracované. K odstranění salmonel je třeba vejce vařit ve vroucí vodě 12 minut. Vařením nedochází k znehodnocení důležitých živin ve vajíčku. Při tepelném zpracování masa je nezbytné, aby se potřebná teplota dosáhla v celém jeho objemu.
  7. Majonézu používejte pouze průmyslově vyrobenou. Na její výrobu se používají pasterizované, čili zdravotně nezávadné vajíčka.
  8. Zmrazené suroviny před tepelnou úpravou důkladně rozmrazte, aby se převařili v celém objemu. Při vaření nerozmrazených surovin se v jejich nitru dosáhne pouze teplota, při které se salmonely nezničí a mohou se rozmnožit.
  9. Hotová jídla skladujte při teplotě do 10 ° C a před podáváním zahřejte min. na 90 ° C, nebo krátce povařte. Zabráníte rozmnožování a zničíte případně rozmnoženy salmonely. Nejvhodnější je připravovat stravu vždy z čerstvých surovin, krátce před jídlem.
  10. Nezmrazujte najednou velké množství suroviny (maso a pod.), Protože se tím prodlužuje čas k dosažení potřebné teploty -18 ° C. Zabráníte rozmnožování salmonel. Pamatujte, že zmrazením se salmonely neničí.
  11. Kuchyňské nářadí udržujte v čistotě. Zabráníte tak rozmnožování salmonel v nedokonale odstraněných zbytcích stravy.
  12. Zabraňte styku mezi syrovými a uvařenými potravinami. Nepoužívejte stejné nástroje, nože, prkénka pro syrové a vařené potraviny. Zabráníte přenosu salmonel (znečištění) na potraviny určené už ke konzumaci.
  13. Dodržujte zásady osobní hygieny. Myjte si ruce před zahájením přípravy stravy, samozřejmě vždy pokud se znečistí, a po použití WC. Zamezíte přenosu salmonel.
  14. V letních měsících se vyhýbejte konzumaci krémových zákusků, neboť při výrobě krémů obsahujících vejce dochází často k jejich nedostatečnému tepelnému zpracování, tedy i k jejich nedostatečné likvidaci av teplém prostředí se naopak mohou salmonely rozmnožovat.
  15. Při každém průjmovém onemocnění vyhledejte lékaře.
Většina lidí se z infekce salmonelou uzdraví kombinací odpočinku a udržováním dostatečného příjmu tekutin.

Většina lidí se z infekce salmonelou uzdraví kombinací odpočinku a udržováním dostatečného příjmu tekutin.

 

Sponzorováno

Měli jste salmonelózu? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále ke čtení

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Bez komentáře u článku “Salmonelóza a vše o ní”

  1. […] syrových či nedostatečně tepelně upravených vajíček. Vždy totiž existuje riziko salmonely, které eliminujete právě vařením. Když je ukládáte do chladničky, dejte si pozor, aby […]

  2. […] jako salmonelóza se původce onemocnění vyskytuje u mnoha zvířat, domácích i divokých i drůbeže (slepice a […]

  3. […] Vejce jsou bohatým zdrojem bílkovin a esenciálních živin. Objevují se důkazy, že konzumace vajec patří ke kvalitní stravě a přispívá k lepšímu pocitu nasycení po jídle, přičemž se dává do souvislosti i s lepší regulací tělesné hmotnosti. Kromě toho, složky vaječného žloutku podporují prevenci ztráty zraku ve vyšším věku. Nedávné zkvalitnění farmářské produkce přispělo k přísnějším normám na bezpečnost vajec, přičemž v mnoha částech Evropy došlo ke snížení salmonelové kontaminace. […]

  4. […] patogenům bývá bakterie Salmonella enteritidis. Nachází se zhruba na 1 z 20.000 neporušených vajec. Bakterie na skořápce vstupují do vejce […]

  5. […] viry, bakterie a parazity. Mezi nejčastější bakterie, které způsobují řídkou stolici je salmonela a E. […]

  6. […] zvracení, průjem a bolesti břicha jsou nejrozšířenějšími skupinou symptomů u lidí se salmonelou nebo E. coli, jejichž bakterie vstupují do těla přes střeva. Bakterie infikují sliznici […]

  7. […] zvracení, průjem a bolesti břicha jsou nejrozšířenějšími skupinou symptomů u lidí se salmonelou nebo E. coli, jejichž bakterie vstupují do těla přes střeva. Bakterie infikují sliznici […]

  8. […] jeho skladování podléhá přísnější kontrole. Z toho důvodu jsme méně vystaveni hrozbě salmonelózy. Zmrzlina či nanuk obsahují složky jako mléko a vejce, které v horkém letním prostředí […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva