Sponzorováno

Meningokok a meningokokové infekce ohrožují zejména děti 4.88/5 (8)

Vysoká horečka a studené končetiny patří k počátečním fázím meningokokové infekce.

Vysoká horečka a studené končetiny patří k počátečním fázím meningokokové infekce.

Časté diskuse o této nemoci vyvolal čerstvý případ, kdy na infekci meningokokem zemřela čtyřletá dívenka. Zánět měkkých plen mozkových vyvolaný bakterií Neisseria meningitidis může mít na zdraví člověka velmi vážný vliv. Mezi nejohroženější část populace patří právě malé děti a mladiství. Proti onemocnění je k dispozici očkování, které však není zahrnuto mezi ta povinná.

Předávání bakterií meningokokové infekce mezi lidmi

Meningokokové infekce se šíří kapénkovou infekcí. V počátku tedy stojí kontakt s nemocným člověkem nebo člověkem, který je sice zdravý, ale bakterii v sobě má a může ji šířit do svého okolí. Stačí pak již jen kýchnutí, zakašlání nebo políbení. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí jednoho dne až týdne. Bakterie se vyskytuje nejčastěji v nosohltanu zdravého jedince (u něhož nemoc vůbec nepropukne) a může se šířit na osoby další, kterým však již může přinést velmi vážné následky.

Nemocí jsou nejvíce ohrožené děti předškolního věku a dále mladiství ve věku 15 – 20 let. Ke vzniku onemocnění mohou být vyšší predispozice po velké fyzické nebo psychické námaze, celkovém oslabení organizmu. Mezi zmiňované rizikové faktory patří též pobyt v zakouřených prostorech a místech s velkou koncentrací osob.

Meningokokové infekce nemají zcela zřejmé příznaky

Bakterie se z nosohltanu velmi rychle šíří do krevního oběhu a dostává se tak do celého těla. Rozvoj příznaků je tedy opravdu prudký – stačí pár hodin k tomu, aby člověk upadl do bezvědomí. Prvotní známky nemoci je však možné velmi snadno splést s počínající chřipkou či angínou.

U nakažených se objevuje horečka, bolesti hlavy, někdy i zvracení. Následují bolesti svalů, kloubů, výrazná únava a celková vyčerpanost. U pacientů dochází k hnisavému zánětu mozkových blan, což se projeví právě silnou bolestí hlavy, ztuhnutím šíje a nemožností předklonit krk. Pokud dojde k otravě krve, nastává u pacienta bezvědomí a je ohrožena funkčnost životně důležitých orgánů. Na kůži se postupně objevují krvavé skvrnky způsobené špatnou srážlivostí krve. Dochází k selhávání jater, ledvin, v nejhorších případech i srdce.

Sponzorováno

V mnoha případech toto onemocnění na člověku zanechá nepříjemné trvalé následky. Mezi ty lze uvést hluchotu, slepotu, amputaci prstů nebo končetin, neurologické následky, psychomotorickou retardaci.

Včasné započetí léčby je klíčové

Nemoc má velmi rychlý průběh a klíčové pro úspěšnost léčby je její včasné započetí. V případě jakýchkoliv pochybností a podezření na meningokokovou infekci je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Diagnóza bývá obvykle potvrzena po odběru krve.

Léčba je založena zejména na podávání vysokých dávek antibiotik. Ta minimalizují možnost dalšího šíření bakterie v těle. Je třeba zabránit poškození a selhání životně důležitých funkcí. Léčba probíhá v nemocnici na jednotce intenzivní péče.

Prevence vzniku meningokokovým infekcím

Existuje více typů této nemoci, v České republice se nejčastěji projevují typy A, B, C, W-135 a Y, typ B je tím jasně nejčastějším. Právě proti těmto je možné se nechat naočkovat, k dispozici je více možných vakcín. Proti čtyřem séroskupinám A, C, W-135 a Y existuje vakcína vhodná pro děti starší jednoho roku. Vakcínu proti meningokokům séroskupiny B lze podat již u dětí starších dvou měsíců. Dle věku dítěte se u této vakcíny liší počet aplikovaných dávek.

Děti jsou pak dle typu očkovací látky chráněni proti nemoci po dobu zhruba 5 let, poté je nutné očkování zopakovat. Vakcína není hrazena ze zdravotního pojištění, je tedy nezbytné za její aplikaci zaplatit a od svého lékaře si ji pro dítě vyžádat.

Jako vhodná prevence onemocnění bývá též udáván zdravý životní styl, vyhýbání se pobytu v zakouřeném prostředí, vyvážená strava a pravidelný pohyb venku.

Co si dále o meningokokovi přečíst?

VIDEO: Meningokok – nemoc, která mi změnila život

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva