Sponzorováno

Řídká stolice? Známe 4 hlavní příčiny vaší časté řídké stolice a průjmu 4.7/5 (50)

Řídká stolice? Známe tři hlavní příčiny vaší časté řídké stolice a průjmuŘídká stolice není zrovna ideální vylučování našich nestrávených zbytků potravy. Když se objevuje stále častěji, je třeba uvažovat nad její příčinou a identifikovat důvody a nevyhnutelně začít s léčbou. S průjmem totiž z těla vylučujeme velké množství tělesných tekutin, což je pro organismus nebezpečný stav.

Častá řídká stolice může způsobit tělu nebezpečnou dehydrataci. Dehydratací se dostane do chemické a minerální nerovnováhy, kterou se snaží neustále stabilně udržovat. Nekontrolované časté průjmy představují vážný problém, takže zjistit jejich příčinu je zásadní věc.

1. Infekce

Velmi častou příčinou průjmu jsou infekce. Které mikroby nejčastěji infikují náš trávicí a vylučovací systém? Patří sem viry, bakterie a parazity. Mezi nejčastější bakterie, které způsobují řídkou stolici je salmonela a E. coli.

2. Chronická onemocnění

Někteří lidé, kteří trpí Crohnovou chorobou, zažívají průjmy pravidelně. Ty jim však způsobují navíc krvácení a nesnesitelné křeče. Ulcerózní kolitida se také projeví průjmem a nevolností. I zmíněné diagnózy umí udržet řídkou stolici na uzdě, pokud pacient užívá léky. Syndrom dráždivého tračníku způsobuje osobě průjmu a zácpy jako na houpačce.

Sponzorováno

3. Potraviny

Jídlo, které nám nesedne jde také z těla okamžitě ven, ani se nestihne natrávit a bere s sebou všechny trávicí tekutiny. Někdy i určitá kombinace a načasování jídel umí stimulovat střeva k nouzovému režimu. Obecně platí, že náš zažívací systém reaguje citlivěji na kořeněná jídla, mastné potraviny a potraviny s živočišnými tuky. Mléko a nesnášenlivost laktózy, intolerance pšenice a nesnášenlivost lepku jsou na seznamu alergií, které způsobují průjem. A nejsou tam sami.

Některé nápoje a jídlo mohou způsobit řídkou stolici. Káva je běžnou příčinou, protože stimuluje střevní svaly. Olejnaté a kořeněné potraviny jsou také problémem pro některé lidi, protože mohou podráždit žaludek. Tyto potraviny a látky také mohou způsobit řídkou stolici:

 • alkohol
 • fruktóza
 • alkoholové cukry

4. Léčiva a doplňky

Některé léky a doplňky mohou způsobit řídkou stolici. Tak například příliš velkého množství hořčíku může být problémem. Samozřejmě konzumace příliš mnoha projímadel může také ovlivnit vaše střevní pohyby. Dále léky, jako jsou antibiotika nebo chemoterapie, mohou také způsobit řídkou stolici. Berete pravidelně nějaké léky? Podívejte se na příbalový leták, nebo se zeptejte svého lékaře na tyto účinky.

Léčba příznaků průjmu

Pokud váš průjem trvá delší dobu, nebo je velmi silný, navštivte lékaře. Poznat příčinu znamená rychlou a úspěšnější léčbu. Při řídké stolici se vyhněte pikantním, krémovým a mastným potravinám. Držte se dál od mléčných výrobků, jezte banány, rýži, pijte hodně tekutin zejména čaje.

S odchodem průjmy přidejte do jídla těstoviny, vařené vejce a jogurt kvůli „dobrým“ bakteriím, které znovu osídlí vaše střeva. Výměna střevní flóry pomáhá odvrátit vyplnění střeva novými škodlivými mikroby.

Sponzorováno

TIP: Co říká tvar a barva stolice o Vašem zdraví?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  7 Komentářů u článku “Řídká stolice? Známe 4 hlavní příčiny vaší časté řídké stolice a průjmu”

  1. Martina napsal:

   Nejdůležitější je při průjmu ryhcle zasáhnout aby z toho nebylo odvodnění nadměrné.

  2. Barbora napsal:

   No jasně, ale to doma nedokážeš jen tak například u dětí. Pro ně není vhodné všechno.

  3. Martina napsal:

   No právě, proto bych ráda věděla, jaký je nejlepší přípravek na průjem pro děti. U dospělých si nějak poradím, ale u syna mám vždy strach, když ho to chytne a nemůžeme to zastavit.

  4. Stanislav Hubáček napsal:

   Ve vašem článku nezmiňujete používání léčiv.? Děkuji S.H.

  5. Wendy napsal:

   Já vím probiotika s vitamíny a minerály a od té doby na průjmy netrpím. Za což jsem ráda.

  6. Franta napsal:

   Mám problém s raní stolicí jdu většinou 2 krát denně a když se chystám na cestu tak mi nedělá problém až 5 krát než múzu odjet a pořád řídká stolice hodně mi to stresuje.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva