Sponzorováno

Jsou prasklá vajíčka vhodná ke konzumaci? 4.78/5 (9)

Jsou prasklá vajíčka vhodné ke konzumaci?Trhliny ve skořápce vajec mohou umožnit bakteriím nebo jiným patogenům kontaminovat jejich obsah, což má za následek ohrožení zdraví. Při vaření se však snižuje množství většiny znečišťujících látek. Ale nedokáže je zlikvidovat úplně. Zkontrolujte stav vašich vajíček ještě před nákupem, abyste ubezpečili, že nejste vystaveni potravině, která by mohla přenášet nemoci.

Praskliny a bakterie

Uvnitř neporušené skořápky jsou vejce (bílek a žloutek) téměř sterilní! Málokdy obsahují bakterie. Vejce mají vysokou koncentraci živin. Chlazení, jakož i vaření vajec může výrazně snížit pravděpodobnost, že se v nich začnou přemnoží škodlivé bakterie. Prasklá vejce však vždy obsahují větší množství bakterií, a proto nejsou bezpečné ke konzumaci.

Patogeny

Nejběžnějším patogenům bývá bakterie Salmonella enteritidis. Nachází se zhruba na 1 z 20.000 neporušených vajec. Bakterie na skořápce vstupují do vejce prasklinou. Pokud se u vás objeví nevolnost, zvracení, průjem, křeče nebo bolesti hlavy po jídle vajíčka, mohli jste být vystaveni nežádoucím účinkům salmonely nebo jiných patogenů.

Sponzorováno

Kontrola vajec

Při nákupu zkontrolujte, zda nejsou vajíčka prasklá a zkontrolujte i data spotřeby. Obyčejně stačí otevřít jen karton vajec a vizuálně prohlédnout možné praskliny. Pokud jste navzdory opatřením přišli domů s vajíčky, které jsou popraskané, zbavte se jich.

Falešné známky kontaminace

Otevřeli jste vajíčko a uvnitř se vám ukázala růžová barva vaječného bílku? Krvavé skvrny nebo zakalené bílky však nejsou známky kontaminace. Barva žloutku se také liší od vajíčka k vajíčku a není to nutně známkou patogenního vlivu.

Krevní skvrny jsou výsledkem prasknutí cév nebo stěny vejcovodu při vývinu vajíčka. Vajíčka s krvavými skvrnami nejsou o nic méně výživnější. Pokud vejce plave ve vodě, je to zase známka toho, že je už starší, ale stále je bezpečné ke konzumaci. Zelený kruh kolem žloutku uvařeného vajíčka je stejně bezpečný, a týká se spíše způsobu vaření než přítomnosti choroboplodných zárodků.

Bezpečnost

Udržujte vajíčka neustále v ledničce a umyjte si ruce po každém otevření skořápky, abyste zamezili riziku salmonely. Vejce jsou alergeny a mohou způsobit vyrážky a další reakce. Nepleťte si však alergickou reakci nebo vyrážku s reakcí na kontaminované vajíčko.

Sponzorováno

A vy jíte vajíčka? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o vajíčkách přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Jsou prasklá vajíčka vhodná ke konzumaci?”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva