Sponzorováno

Která zmrzlina je zdravější? Je zmrzlina zdravější než nanuk? 4.86/5 (7)

Která zmrzlina je zdravější? Je zmrzlina zdravější než nanuk?Málokdo z nás během pálivých letních dnů odolá tomuto chutnému osvěžení. Zmrzlina a nanuk jaksi neodmyslitelně patří k létu. Sladkou zmrzlinu si často spojujeme se vzpomínkami na dovolené a s příjemnými chvílemi či zážitky prožitými během letního odpočinku. Kdo vlastně vynalezl tento zázrak?

Odkud se vzala zmrzlina?

Může za to císař Nero, který si v 1. století našeho letopočtu ochlazoval horké dny rozmixovaným ledem ochuceným oříšky a ovocnými šťávami? Nebo ho přinesl známý cestovatel Marco Polo z Číny? Těžko říct, ale podstatné je že zmrzlina brzy ovládla celý svět a jsme ochotni odstát dlouhou řadu, abychom ochutnali tento lahodný kopeček.

Obdobou zmrzliny se stal nanuk. Mražený krém na dřevěné špejli, který bývá polití čokoládou nebo posypaný oříšky. Variant, tak jak našich mlsný jazyků, existuje velmi mnoho. Který z těchto studených pamlsků je zdravější?

Zmrzlina či nanuk?

Když chceme srovnávat tyto dva produkty, nesmíme zapomenout na skutečnost, že není zmrzlina jako zmrzlina a nanuk jako nanuk. Obecně platí názor, že se zmrzlinovými pamlsky to netřeba přehánět, tak jak s koláči či jinými sladkostmi. Ale správně zvolený druh zmrzliny má určité výhody před ostatními sladkými pokušeními. Kvalitní nanuk či zmrzlina obsahují mléko, tvaroh i ovoce, a to zdraví spíše prospěje, než škodí. Přijatelná porce dobře vybrané zmrzliny (1 nanuk nebo dva kopečky zmrzliny) je nejen chutná a osvěžující, ale i plná vitamínů, sacharidů či bílkovin. Zmrzlina může být buď smetanová, mléčná nebo ovocná. Pokud si chceme ohlídat štíhlou linii, volme spíše druhou a třetí variantu.

Sponzorováno

Zdravější je nanuk

Před zmrzlinou prodávanou v stánku má tu výhodu, že jeho skladování podléhá přísnější kontrole. Z toho důvodu jsme méně vystaveni hrozbě salmonelózy. Zmrzlina či nanuk obsahují složky jako mléko a vejce, které v horkém letním prostředí rychle podléhají zkáze. Balené nanuky navíc mají na obalu uvedeno složení výrobku, což nám může pomoci předejít vzniku případných alergických reakci na některou ze složek produktu. Dozvíme se také jeho kalorickou hodnotu. Ale i mezi nanuky existují méně vhodné druhy. Vodnaté nanuky lákající křiklavými barvami prý s ovocnou příchutí jsou většinou přibarvované umělými barvivy a obsahují příliš mnoho cukru. Málokdy mívají něco společného se skutečným ovocem. Zmrzlina sice nepatří mezi nejzdravější potraviny, ale většinou nám vykouzlí dobrou náladu, tak občas stojí za to podlehnout její pokušení.

Vybírejte ale kvalitní zmrzlinu i nanuk.

A dále si o zmrzlině přečtěte

VIDEO: O zmrzlině a zdraví

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva