Sponzorováno

Zelený zákal (glaukom) jako tichý zloděj zraku – světový týden glaukomu probíhá v březnu 4.75/5 (12)

Světový týden glaukomu, který letos probíhá od 6. do 12. března

Světový týden glaukomu, který letos probíhá od 6. do 12. března

Lékaři ho nazývají tichým zlodějem zraku. Zelený zákal neboli glaukom patří k nejproblematičtějším očním onemocněním a je hlavní příčinou slepoty. Dlouhou dobu se projevuje bez výraznějších příznaků, a tak není výjimkou, že než nějaký náznak pacient vůbec odhalí, může mezitím přijít až o 40 % svého zraku. Na rizika této choroby, možnosti léčby a včasnou prevenci upozorňuje každoročně Světový týden glaukomu, který letos probíhá od 6. do 12. března.

Zprvu se zelený zákal projevuje nenápadně. Nejdříve dochází k malým výpadkům v zorném poli, které nemusíte ani registrovat. Později jsou ztráty rozsáhlejší. Člověk přichází o periferní vidění a místo předmětů a postav sleduje jen stíny. Zrakový nerv degeneruje a následně odumírá. Jeho poškození má pak za následek částečnou, nebo dokonce úplnou ztrátu zraku. Zatímco v České republice se s touto nemocí léčí zhruba 5 %obyvatel, v celosvětovém měřítku se jedná o druhou nejčastější příčinu slepoty.

Gaukom - ilustrace

Gaukom – ilustrace

 

V Česku se s glaukomem potýká přibližně 400 tisíc lidí, celosvětově až 80 milionů

Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem rok od roku roste. Nemoc však nejde vyléčit, lze ji pouze zastavit. „V Česku by zeleným zákalem mohlo trpět odhadem 400 tisíc lidí, přitom polovina z nich o něm nemusí vůbec vědět. Prognózy jsou ale daleko horší. Odhaduje se, že v roce 2040 bude příčinou poškození zraku u 111 milionů osob,“ varuje Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.
Existuje několik typů glaukomu. Nejčastější formou je zelený zákal s otevřeným úhlem, kdy dochází k poruše odtoku nitrooční tekutiny z přední oční komory, kvůli čemuž vzroste nitrooční tlak. Ten způsobuje degeneraci zrakového nervu.

Sponzorováno

„Nemocný ze začátku nemusí pociťovat žádné potíže. Ovšem v momentě, kdy začne docházet k výpadkům zorného pole a k poklesu ostrosti zraku, je onemocnění již ve velmi pokročilém stádiu,“ vysvětluje Martin Slaný.

Ohroženější jsou lidé po čtyřicítce

Mezi rizikové faktory patří stárnutí, a to zejména věk nad 40 let. Onemocnění ale mohou způsobit i genetické dispozice, tedy pozitivní rodinná anamnéza. Zajímavostí také je, že se s glaukomem potýká více lidí s tmavou barvou pleti. Klíčovou roli hraje rovněž nitrooční tlak, stres, emoční výkyvy anebo cukrovka.

Glaukom většinou postihuje obě oči, i když v různé míře. „Varovným signálem bývá obvykle vysoký nitrooční tlak. Zvýšené hodnoty sice automaticky nemusí znamenat zelený zákal, o to důležitější je ale pravidelná kontrola zraku. Včasné vyšetření vede k jeho zachycení a k předcházení nevratných změn. Pokud člověk překročí hranici čtyřiceti let, měl by absolvovat detailní oční vyšetření minimálně každé dva roky,“ doporučuje Slaný.

Zmírnit oční nemoc mohou kapky nebo operace

V současné době existují tři nejčastější možností léčby. V první řadě se problém řeší očními kapkami. Pokud farmakologická léčba selže, přechází se k laserové, popřípadě chirurgické operaci oka. Ta má za cíl snížit nitrooční tlak na takovou hodnotu, jež nebude vyvolávat další poškození zrakového nervu.

V minulosti však příčina onemocnění ani jeho léčba nebyla známa. Pacienti proto neměli jinou možnost, než se smířit s trvalým poškozením zraku a nakonec i s úplnou slepotou. Glaukom se typicky projevoval šedavým zakalením oční rohovky a současným vyblednutím duhovky, což dodávalo celému oku zelenavý nádech. Odtud tedy pochází tradiční název pro glaukom – zelený zákal.

Sponzorováno

A co vy? Chodíte pravidelně k očnímu lékaři?

A dále si přečtěte

Zdroj článku

  • Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva