Zelený ječmen a jeho výroba – cesta zeleného ječmene na váš stůl 4.79/5 (28)

Sponzorováno

Jak se vyrábí zelený ječmen?

Jak se vyrábí zelený ječmen?

Pokud se rozhodnete užívat zelený ječmen, vypadá to vlastně velmi jednoduše. Zajdete do specializované prodejny nebo provedete objednávku po internetu a za chvíli si již můžete doma v klidu namíchat první zelený koktejl. Než se však zelený ječmen dostane do obchodu a poté k vám, urazí dlouhou cestu, která může v mnohém ovlivnit jeho přínos pro vaše zdraví.

Blahodárné účinky ječmene byly známy již před mnoha lety v Číně či Japonsku. Indiáni ho také používali při řešení zdravotních obtíží. Babyloňané jej pokládali za tak důležitý, že jej stanovili za své platidlo.

Původ zeleného ječmene – odkud pochází?

Zelený ječmen ve formě prášku, který dnes můžete zakoupit pro své použití, pochází z mladého (tedy nedozrálého) ječmene. Obvykle se využívá ječmen pěstovaný v Austrálii, na Novém Zélandu či v USA. Rostlina se svými výhonky se sklízí ve vzrůstu 15 – 25 cm, kdy je zde obsaženo maximum účinných látek.

Náš tip: zkuste tyto zelené potraviny

Ideální je, pokud je ječmen vypěstován bez použití herbicidů a pesticidů. S produktem by mělo být nakládáno nanejvýš opatrně. Hlídá se zde možné vystavení nevhodné teplotě, vlhku i světlu. Jsou zabezpečeny důkladné přepravní a skladovací podmínky.

Proces výroby zeleného ječmene

Ne všichni výrobci prášku ze zeleného ječmene mají shodné procesy, jak je s rostlinou nakládáno. Proto než se rozhodnete pro zakoupení konkrétního produktu, prostudujte si o něm dostupné informace, případně se zeptejte na vše, co vás napadne. Není nejvhodnější cestou vybírat produkt jen podle jeho příjemně nízké ceny.

Mnohdy je uváděno, že na trhu jsou k dostání dva druhy nápojů ze zeleného ječmene:

  • První vzniká vylisováním travin, odstraněním vlákniny a rychlým vysušením. Sušení této vylisované šťávy je velmi rychlé, dojde k extrakci vody a výsledkem je výživný ječmenný prášek, v němž jsou zachovány vitamíny a další enzymy. Velkou výhodou nápoje z vylisovaných travin je maximální využitelnost a stravitelnost nápoje.
  • Druhý nápoj vzniká nadrcením usušených travin. Zde je hlavní odlišností vysoký obsah vlákniny. Tato vláknina, i když nadrcená na velmi malé částečky, může někomu při trávení dělat potíže a nemusí být využita. Právě z důvodu možné nestravitelnosti je tento druh nápojů leckdy odsuzován.

Oba tyto nápoje obsahují stejné zdraví prospěšné látky. Rozdíl je však v jejich koncentraci, kdy první z těchto druhů je koncentrovanější oproti rozemleté rostlině. Ta je běžně k sehnání na trhu levněji. Někdy můžete zakoupit též ječmen obohacený o další přírodní látky.

Sponzorováno

Přínos pro naše zdraví

Prášek se po smíchání s vodou mění na zelenou tekutinu. Zprvu vám může připadat velmi nevábný její vzhled, vůně i chuť. Po čase si však zvyknete a možná se na její konzumaci budete i těšit. Pokud chcete chuť trochu vylepšit, je možné prášek nejprve rozmíchat v trošce vody, poté dolít ovocným džusem či zeleninovou šťávou. Pro co nejdůkladnější rozmíchání je vhodné použití šejkru.

Obsahuje mnoho aminokyselin

Je to nápoj obsahující mnoho látek prospěšných našemu tělu. Z celkem 20 aminokyselin, které v sobě ukrývá, je 8 pro nás esenciálních a musíme je tedy přijímat v adekvátním množství v potravě. Podporují proces hojení ran, tvorbu nových buněk a posilují celkovou obranyschopnost organismu.

Obsahuje mnoho enzymů

Příjem zeleného ječmene nám dodá též enzymy, které v těle fungují jako katalyzátory konkrétních chemických reakcí. Dle typu enzymu pak podpoří v organismu správné trávení, detoxikaci či mají silné antioxidační vlastnosti.

Obsahuje vitamíny

Z vitamínů nám zelený ječmen dodá např. vitamín A, B1, B2, B6. B12, C, E a K. V těle tak pomocí nich dochází k podpoře zraku, metabolismu cukrů, posílení srdečně – cévního systému, adekvátní srážlivosti krve či fungují ke snížení rizika vzniku mnoha závažných chorob.

Minerály a stopové prvky v zeleném ječmenu

Zelený ječmen obsahuje též důležité minerály a stopové prvky. Z nich je vhodné zmínit hořčík, vápník, draslík, jód, zinek či železo. Jeho prostřednictvím dodáme tělu též chlorofyl, rostlinné barvivo, které v těle zvyšuje hladinu hemoglobinu, má výrazné protizánětlivé účinky a také zabraňuje předčasnému stárnutí buněk.

Co si o mladém ječmenu ještě určitě přečíst?

VIDEO: Zelené potraviny – test kvality (živosti) mladého ječmene

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva