Sponzorováno

Cukr v našem těle – co tam dělá? 4.78/5 (18)

Cukr v našem těle - co tam dělá?

Jednoduché cukry

Jednoduché cukry – monosacharidy a disacharidy (ale i ovocný cukr a med) – nejsou uvnitř spojeny žádnou větší vazbou, kterou by bylo třeba enzymaticky štěpit, vstřebávají se přímo a velmi rychle do krve. Tím dojde k okamžitému zvýšení jejich obsahu v krvi a nastává stav nazývaný hyperglykémie (nadbytek krevního cukru).

Protože to není pro organismus příznivé, snaží se to kompenzovat vyplavením nadbytku hormonu – inzulínu ze slinivky břišní (pankreatu), který umožňuje přestup glukózy do buněk. Inzulín však příliš rychle sníží hladinu cukru v krvi a v důsledku toho dojde k jeho přílišnému snížení – hypoglykemii, kdy se objevuje hlad, chuť na sladké, podrážděnost, bolest hlavy, únava, atd.. Prudké výkyvy glykémie v důsledku konzumaci cukru, sladkých nápojů, sušenek, ovoce však značně namáhají slinivku břišní a to představuje riziko vzniku cukrovky (Diabetes mellitus II.typu).

Jednoduché cukry tělo rychle vstřebává, přijme a využití – to jsou prudké nefyziologicky rychlé reakce podobné „výbuchu“, proto vnějším projevem jejich spotřeby je rozrušení, nesoustředěnost až agresivita (hlavně ve spojení rafinovaného cukru – sacharózy s mléčným cukrem – laktózou, tj. Mlékem nebo mléčným výrobkům), med, javorový sirup, ovocný cukr mají podobný účinek jako rafinovaný cukr, ale v menší míře.

Dnešní přehnaná konzumace cukru způsobuje, že přebytky cukru jsou ukládány na různých místech těla, především ve formě glykogenu (zásobní živočišný škrob v játrech a ve svalech). Pokud množství glykogenu převýší kapacitu jater, glykogen se uvolňuje do krevního oběhu v podobě mastných kyselin. Ty se ukládají nejprve do méně aktivních míst těla – boky, stehna, střední partie trupu, později i do aktivnějších orgánů jako jsou srdce a ledviny, které se stanou obloženými vrstvou tuku, čímž je oslabena jejich normální funkce.

Sponzorováno

Rafinovaný cukr

Rafinovaný cukr má vliv i na schopnost myšlení, a to tím, že ničí střevní bakterie, tvořící vitamíny skupiny B, navíc cukr tyto vitamíny odčerpává, protože jejich spotřebovávají pro svůj metabolismus. Tyto vitaminy jsou nezbytné pro tvorbu kyseliny glutamové, která přímo ovlivňuje mentální aktivity probíhající v mozku. Nedostatek této složky může způsobit zhoršení paměti a oslabuje jasnost myšlení.

Konzumací cukru je ovlivněn i imunitní systém – zjistilo se, že schopnost bílých krvinek ničit mikroorganismy může být téměř paralyzována po požití cukru. Rafinovaný cukr jako vysoce čištěný produkt (zbavený všech minerálních látek, vitamínů, vlákniny, atd..), má za následek ochabnutí psychického i fyzického stavu. Negativně působí zejména na parasympatický nervový systém.

Kyselinotvorné působení jednoduchých cukrů

Dalším a hlavním negativem je silné kyselinotvorné působení jednoduchých cukrů. Cukr přispívá k překyselení organismu a tím oslabuje naši obranyschopnost. Konzumace cukru přispívá k vytvoření optimálního prostředí pro růst bakterií a zánětlivých komplikací v celém těle, ochuzuje tělo o minerální látky a oslabuje imunitní i nervový systém. PH krve je normální mírně zásadité (7,36 – 7,44). Přísun silně zásaditého rafinovaného cukru způsobí reakci, při níž se krev stává kyselejší (kyselé pH = 0 až 7, neutrální pH = 7, zásadité pH = 7 až 14). K vyrovnání tohoto stavu jsou využívány minerály, zejména vápník, který se ve zvýšené míře uvolňuje z kostí a zubů (a způsobuje jejich kazivost a oslabení kostí). Organismus se snaží tento stav neutralizovat pomocí minerálních látek, protože jednoduché cukry žádné minerály neobsahují, dochází k vyplavování vápníku a hořčíku.

Sponzorováno

Dále vzniká nedostatek vitaminu B1, který je potřebný pro metabolismus sacharidů, který jednoduchý cukr neobsahuje ale spotřebovávají. Pokud se dostane do žaludku bílý rafinovaný cukr, žaludek je dočasně ochromen, protože rafinovaný cukr je silná zásada a aby bylo dosaženo rovnováhy, žaludek vyloučí velké množství kyselin, pokud se to opakuje v dlouhém časovém úseku, může dojít až k poškození stěny žaludku a vzniku žaludečních vředů.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Cukr v našem těle – co tam dělá?”

  1. […] kaz způsobuje bakterie Streptococcus mutans, která mění cukr a jiné uhlohydráty, z povlaku na zubech, na kyselinu. Postihuje polovinu všech dětí ve věku […]

  2. […] diabetes. Toto, poměrně časté onemocnění, se projevuje přítomností zvýšené hladiny cukru v krvi. Test ukáže změnu barvy podložky, což je důkazem přítomnosti zvýšené koncentrace […]

  3. […] Kromě toho, obiloviny v nich obsažené jsou obvykle extrudované (vytlačování). Vytlačování je proces, který při vyšších teplotách slisuje potravinu do polotuhé masy a následně ji protlačí přes úzký otvor, aby se zvýšila její tvarovatelnost nebo struktura. Je výhodné v tom, že zvýší trvanlivost potraviny, zároveň však extrudovaná obilnina má oproti klasické vyšší glykemický index a tudíž zvyšuje hladinu cukru v krvi. […]

  4. […] zabývala vlivem krátkých pohybových aktivit v rizikovém době po konzumaci jídla, když cukr v krvi prudce stoupá, uvedla vedoucí studie Loretta […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva