Sponzorováno

Jak na zimnici? 4/5 (16)

Jak na zimnici?Zimnice je pocit chladu a zimy, který má člověk přesto, že teplota okolí nenasvědčuje žádnému poklesu. Nejčastěji je zimnice součástí horečnatých onemocnění spojených s prudkým vzestupem tělesné teploty za poměrně krátkou dobu a také třesením se. Nejčastěji po zimnici naopak následují pocity abnormálního horka a to zejména tehdy, pokud se podaří u člověka postiženého zimnicí jeho tělesnou teplotu srazit například léky za velmi krátkou dobu.

Zimnice jako příznak nemoci

Zimnice jako taková provází mnohé infekční onemocnění, které jsou u nás buď běžné, nebo se vyskytují vzácněji. Méně časté jsou například žlutá zimnice nebo krvácení, což je tropická horečka, která je typická pro exotické země, nebo také malárie. V tomto případě jsou tato onemocnění spíše importované ze zahraničí. Typicky je však zimnice příznakem pro chřipku nebo angínu, které se naopak u nás vyskytují velmi často a patří i mezi běžné dětské onemocnění.

Nejčastěji je zimnice při onemocněních, kde teplota přesahuje 38 stupňů Celsia. Tato hranice je již hranicí nejen zvýšené teploty, ale i přímo horečky. Mezi nejčastější patří již zmíněná chřipka, což je virové onemocnění respiračního systému způsobené RNA virům, které se projevuje i únavou a malátností, nebo angína, onemocnění bakteriálního typu, pro které jsou typické bolesti a pocit škrábání v krku. U obou je ale součástí příznaků i zimnice.

Zimnice u infekčních onemocnění

Mezi infekční onemocnění, které jsou charakteristické také zimnicí a pocitem chladu souvisejícím s horečkou, patří i spála, která je typická vyrážkou na kůži a také příznaky podobnými angíně. Onemocnění je bakteriálního původu a způsobuje ho Streptococcus pyogenes. Mezi bakteriální choroby, při kterých se vyskytuje i horečka se zimnicí, patří také břišní tyfus, který se projevuje i sníženou chutí k jídlu a zácpou. Léčí se klasicky antibioticky.

Sponzorováno

Infekčním onemocněním, při kterém může být jako součást příznaků přítomna i zimnice, jsou také plané neštovice. Jde o nemoc vysoce nakažlivou, kterou vyvolané herpesvirem varicella a projevuje se zejména typickými vyrážkami na kůži. Někdy však dochází i k horečce, která už může být spojena se zimnicí. Podobným vyrážkovitým onemocněním je i zarděnky, která patří také k typickým dětským infekčních onemocněním spojeným se zvýšenou tělesnou teplotou.

Zimnice u nádorových onemocnění

Zvýšené teploty, nechuť k jídlu a únava se vyskytují i ​​při mnoha nádorových onemocněních, přičemž například při rakovině jater může docházet i k horečce se zimnicí, ačkoli typickým příznakem jsou zejména bolesti v oblasti břicha. I onemocnění ledvin a vylučovací soustavy mohou být spojeny s pocitem chladu a náhlým pocitem zimy, například pokud dojde k akutní horečce. Ta je přítomna například i při výskytu ledvinových kamenů.

Zimnice a pohlavní nemoci

Někdy může být horečka přítomna i při infekčních chorobách pohlavního charakteru, například při chlamydiové infekci, která může napadnout muže i ženy a v první řadě se projevuje na jejich pohlavních orgánech a to zejména intenzivním a úporným svěděním. Horečka se někdy spolu se zimnicí může vyskytnou i velmi náhle, například v případě různých život ohrožujících stavů, přičemž u člověka se mohou tyto příznaky projevit jen krátce a někdy jejich nezpozoruje.

Někdy se mohou zimnice vyskytovat i při některých onemocněních v pohlavní soustavě u žen, přičemž v tomto případě ale nejde o charakteristické příznaky a symptomy. V některých případech mohou být součástí projevů onemocnění jako jsou zánět vaječníků nebo zánět dělohy či jiné záněty v pohlavní soustavě. Nadále však platí, že zimnice je ve většině onemocnění průvodním signálem a jevem, který souvisí zejména se zvýšenou teplotou a horečkou.

Jak na zimnici?

Zimnici stejně jako horečku tlumíme protizánětlivými léky s antipyretickým účinkem – klasicky léky jako paralen, ibuprofen, aspirin apod. Tím vlastně snižujeme teplotu těla a zimnice se tak zlepšuje (při snižování teploty pak dochází k pocení a pocitu horka tím, jak se tělo ochlazuje). Pomoci mohou i studené zábaly a koupele. Pokud je teplota nižší než 38°C, nemusíme ji snižovat, naopak je žádoucí, aby se jejím prostřednictvím tělo s nemocí vypořádalo. Zimnice bývá ale většinou spojena s horečkou (více než 38°C), takže uvedená léčba je tu už na místě. Raději však zavolejte lékaře, může se jednat o závažnější stav vyžadující antibiotickou i jinou léčbu nebo trvalejší dohled spojený s pobytem v nemocnici.

Musíme si také uvědomit, že při vysoké horečce člověk ztrácí tekutiny a musí být dostatečně hydratován.

Sponzorováno

A co vy? Jak se zimnicí bojujete vy?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva