Sponzorováno

Vybavujeme dětský pokoj: jak vybrat vhodnou a zdravou židli? 4.88/5 (8)

 jak vybrat vhodnou a zdravou židliPáteř vašich dětí je extrémně křehká – a pokud ji už v útlém věku odrovnáte špatně zvolenou židlí, můžete tím svojí ratolesti znepříjemnit celý život. Při koupi dětské židle proto neberte hned tu první, kterou spatříte za výlohou. Ani tu, která vás láká nejnižší cenou. Raději se začtěte do řádků níže – a do obchodu pak vyrazte s tím, že už předem přesně víte, co chcete.

Krok č. 1 – dítě s sebou

I když vás to nejspíš bude stát trošku přemlouvání (a možná i nějaký ten drobný úplatek), na nákup dětské židle vezměte svého malého prcka s sebou. Je totiž nutné, aby si židli vyzkoušel – lidově řečeno „osahal“. Taky je potřeba, abyste vy viděli, jak na ní sedí, v jaké poloze má páteř nebo zda nohami dosáhne na zem. To všechno jsou důležité parametry, které ovlivňují výběr. A v neposlední řadě záleží i na tom, aby se židle líbila samotnému dítěti. Na takové se mu pak bude sedět mnohem lépe.

Zlaté pravidlo 90°

Jakmile společně vyberete židli, která splňuje vaše estetické požadavky, zkuste na ni dítě posadit. A při pohledu na jeho tělíčko myslete na zlaté pravidlo o pravém úhlu. Ten musí svírat jak záda vůči stehnům, tak stehna vůči lýtkům – pro ilustraci nějak takhle.

Zlaté pravidlo o pravém úhlu.

Zlaté pravidlo o pravém úhlu.

Svírají? Výborně. Ale samo o sobě to ještě nestačí.

Sponzorováno

Sedák musí podepírat minimálně 2/3 stehen dítěte, být na přední straně zaoblený a nezasahovat do podkolenní jamky. Zároveň musí být v takové výšce, aby dítě při sezení na kraji dosáhlo chodidly až na podlahu – a to celou jejich plochou. V tomto směru jsou proto nejvhodnější židle s nastavitelnou výškou, které „rostou“ s dítětem a lze je používat klidně i několik let. Za předpokladu, že vydrží.

Co se opěradla týče, to má sloužit jako opora beder, nikoliv hrudní páteře. Nemělo by proto sahat výše, než je dolní část lopatek. Optimální výšku opěradla ověříte jednoduchým testem – nesmí vašemu dítěti zabraňovat ve volném pohybu horních končetin.

Detaily k maximální spokojenosti

U opravdu dobrých židlí nechybí bederní opěrka, která pomáhá dítěti se správným držením zad, nebo odnímatelné opěrky. Ty určitě doporučujeme, protože udržují ruce vašich drobečků v té správné poloze. Před samotnou koupí nezapomeňte celou židli zkontrolovat a ujistit se, že nikde nejsou ostré hrany, o které by se nešikovný prcek mohl pořezat. V případě židlí s nastavitelným sedákem a opěradlem všechny funkce pořádně ozkoušejte, ať si domů neodnesete nefunkční šunt.

A co cena?

Závěrem vás určitě bude zajímat cena. Dětskou židli lze koupit i za tisíc korun, ale v takovém případě se jen těžko přiblížíte standardům, které jsme popisovali v článku. Připravte si proto nejméně dvakrát tolik – teprve v této cenové kategorii najdete opravdu bezpečnou židli, která vaše dítě nezmrzačí.

TIP: Jak na děti, aby si v pokoji konečně uklidily?

VIDEO: Jak vybrat židli pro dítě?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva