Sponzorováno

Jak vlastně funguje akupunktura? 4.83/5 (12)

 • Čínská medicína nazývá energii, která proudí tělem čchi. Praktici čínské medicíny věří, že narušení čchi vytváří nerovnováhu v tělesné energii, která vede k onemocnění.
 • Některé formy akupunktury mají za cíl obnovit rovnováhu čchi pomocí jehel, které se dotýkají akupunkturních bodů v celém těle. V těle jsou stovky akupunkturních bodů podél 14 hlavních meridiánů, což jsou kanály přenášející energii.
 • Akupunktura tedy zlepšuje funkce těla a podporuje přirozený samoléčebný proces stimulací specifických anatomických míst – běžně označovaných jako akupunkturní body.
 • Moderní výzkumy prokázaly účinky akupunktury na nervový systém, endokrinní a imunitní systém, kardiovaskulární systém a trávicí systém. Stimulací různých tělesných systémů může akupunktura pomoci vyřešit bolest a zlepšit spánek, trávicí funkce a pocit pohody.

Jak vlastně funguje akupunktura?Akupunktura je forma alternativní terapie, která zahrnuje vpichování velmi tenkých jehel do těla. Praktici zavádějí jehly na různá místa a do různých hloubek, aby léčili různé zdravotní problémy.

Akupunktura může pomoci zmírnit bolest a léčit řadu dalších potíží. Přesný způsob, jakým to funguje, však někdy zůstává nejasný. Někteří lidé věří, že funguje tak, že vyvažuje životní energii, zatímco jiní věří, že má spíše neurologický účinek.

V tomto článku podrobně popisujeme, co je akupunktura, jak může fungovat a jaké jsou výhody a rizika této praxe.

Co je akupunktura?

Akupunktura zahrnuje vpichování jehel do těla ke stimulaci senzorických nervů v kůži a svalech. Může pomoci léčit chronickou bolest a další fyzické stavy.

Akupunktura má kořeny v tradiční čínské medicíně (TCM) a nyní je celosvětově běžnou doplňkovou (alternativní) léčbou.

Jak akupunktura funguje podle východní medicíny?

TCM vysvětluje, že zdraví je výsledkem harmonické rovnováhy komplementárních extrémů jin a jang životní síly známé jako Qi, vyslovované jako „čchi“ (či). Zastánci věří, že nemoc je pak důsledkem nerovnováhy těchto sil.

Podle TČM proudí čchi meridiány neboli drahami v lidském těle. Tyto meridiány a energetické toky jsou přístupné prostřednictvím 361 akupunkturních bodů v těle. Vkládání jehel do těchto bodů vhodnými kombinacemi uvede terapeut tok energie zpět do rovnováhy.

Studie z roku 2017 naznačuje, že mnoho akupunkturních bodů je v místech, kde stimulace může ovlivnit aktivitu více senzorických neuronů. Tato místa jsou také známá jako receptivní pole.

Fyzická stimulace zavádění jehly do těchto míst může ovlivnit zpracování bolesti v centrálním nervovém systému a svalech a zvýšit průtok krve do určitých částí těla.

Metaanalýza účinku akupunktury na chronickou bolest z roku 2018 zjistila, že tato praxe může poskytnout výhody úlevy od bolesti odlišitelné od placeba. Přesný mechanismus, kterým akupunktura funguje, však stále není úplně jasný.

Jak funguje akupunktura – podle západní medicíny

Předpokládá se, že aktivace akupunkturních bodů je prospěšná pro centrální nervový systém (CNS). Při stimulaci CNS se chemické látky uvolňují do mozku, míchy a svalů. Předpokládá se, že uvolňování endorfinů prospívá přirozenému zvládání bolesti. Jedná se o biochemické změny, o kterých se předpokládá, že podporují schopnost těla léčit se.

Sponzorováno

Když jsou svaly a pojivová tkáň namáhány, dochází k jejich křečím a tvorbě uzlů. To způsobuje napětí a bolest v těle. Mít spouštěcí bod v jedné části těla může mít za následek bolest v jiné. Proces akupunktury může uvolnit stres a napětí ve svalech a pojivové tkáni.

Bylo zjištěno, že akupunkturní léčba jako taková účinně funguje u poruch, jako je

 • Bolesti hlavy
 • Nevolnost
 • Závislost
 • Menstruační křeče
 • Bolest zubů
 • Myofasciální bolest
 • Problémy s krevním tlakem
 • Tenisový loket
 • Fibromyalgie
 • Bolest dolní části zad
 • Osteoartróza
 • Astma
 • Syndrom karpálního tunelu

Výhody akupunktury

Akupunktura je běžná doplňková terapie, která může lidem pomoci zvládnout mnoho různých stavů.

Mezi výhody akupunktury patří:

 • Lidé mohou efektivně kombinovat akupunkturu s jinými léčebnými postupy.
 • Účinná akupunktura může pomoci zvládnout chronickou bolest, migrénu a bolesti hlavy.
 • Akupunktura s sebou nese nízké riziko vedlejších účinků.
 • Jde o flexibilní formu léčby, která se může zaměřit na mnoho zdravotních problémů najednou.

Obecně se však doporučuje lidem, aby nepoužívali akupunkturu jako náhradu za konvenční lékařskou pomoc. NA TO PAMATUJTE.

Použití akupunktury

Akupunktura může účinně pomoci, dle určitých zdrojů, při léčbě těchto problémů:

Jiné studie naznačují, že akupunktura může také pomoci při léčbě:

Co čekat, když půjdete na akupunkturu

Akupunkturista vyšetří osobu a posoudí její stav, zavede jednu nebo více tenkých sterilních jehel a nabídne i radu.

Jednotlivci budou během procedury obvykle sedět nebo ležet. Akupunkturista by měl používat jednorázové, sterilní jehly. Lidé mohou po vložení jehly pociťovat velmi krátké štípání nebo brnění.

Mohou pak pociťovat tupou bolest u základny jehly. Typicky zůstanou jehly na místě po dobu 20–60 minut, i když se to bude lišit v závislosti na postupu.

V některých praktikách akupunkturista někdy po zavedení zahřeje jehly.

Sponzorováno

Počet ošetření, které bude člověk potřebovat, závisí vždy na jeho individuálním případu. Někdo s chronickým onemocněním může potřebovat jednu nebo dvě ošetření týdně po dobu několika měsíců. Akutní zdravotní problém se obvykle zlepší po 8–12 sezeních.

A dále si o akupunktuře přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva