Sponzorováno

V pozdějším věku je hubnutí komplikovanější, ale ne nereálné. Jak na to? 4.6/5 (20)

Zkuste nějaký netradiční sport. To je perfektní v každém věku.

Zkuste nějaký netradiční sport. To je perfektní v každém věku.

Každý z nás by měl mít na paměti, že s postupem let se naše tělo poměrně výrazně mění. A to se týká také hubnutí. Proto pokud jste mladšího věku a chcete zapracovat na své postavě, doporučujeme s tím neotálet. S každým přibývajícím rokem to může být komplikovanější. A pokud už jste starší, máme pro vás návod, jak zajistit, aby i hubnutí v pozdějším věku nebylo to komplikované. Stačí si pamatovat několik věcí. Pojďme na ně.

Bez vitamínů a minerálů to nepůjde

Nutno si zapamatovat, že v souvislosti s hubnutím v pozdějším věku bude vaše tělo potřebovat něco více, než jenom klasický dietní jídelníček, založený na pestré stravě nejméně pětkrát denně. Je třeba myslet také na to, že základem stravy musí být také vitamíny a minerály. O jaké konkrétně se jedná? Hlavní trojice je taková:

 • Vitamín B
 • Hořčík
 • Draslík

Právě tato trojice je pro lidské zdraví a fungování těla velmi důležitá. Mnoho z nás má podle posledních průzkumů celkem velký nedostatek těchto tří látek, což může způsobovat, že hubnutí nejde tak dobře, jak by se očekávalo.

Pozor na rychlost metabolismu

S postupným věkem dochází také k tomu, že se výrazným způsobem zpomaluje metabolismus. A to znamená problém spojený s tím, že tělo samo o sobě nespaluje tak efektivně, jako tomu bylo dříve. V první řad je vhodné upravit tomu porce jídel, a to především v souvislosti s tím, jaká je jejich kalorická hodnota. Zatímco v mladším věku bylo možné jíst více, nyní je třeba dávky jídla snížit.

Dále je třeba myslet i na to, že je nutné svůj metabolismus zrychlovat, a zajistit tak efektivnější spalování tukových zásob. Jakými možnostmi toho lze docílit? Určitě se jedná o tyto:

 • Doplňky stravy nebo sacharidy
 • Pohybové aktivity
 • Více svalové hmoty

Zde se podívejte na více tipů, jak zrychlit metabolismus.

Zaměřte se na správné cvičení

Nejenom s ohledem na výše uvedené je vhodné zaměřit se na správnou pohybovou aktivitu. Zatímco v mladším věku je ideální hlavně aerobní aktivita, která zajistí kompletní spalování tukových zásob v celém těle, v pozdějším věku by měla být tato aktivita vhodná spíše jako doplněk a prioritou by mělo být především posilování.

Díky tomu může dojít k nárůstu svalové hmoty, úbytku tuku a také k tomu, že dojde k celkovému zpevnění těla. Správné je samozřejmě zaměřit se na problémové oblasti, jako může být povislá kůže v oblasti bicepsů, nebo rizikové partie v podobě hýždí, boků, stehen a břicha.

Sponzorováno

Vyčistěte své tělo

To je při hubnutí velmi důležité. V pozdějším věku o to více. Vyčištění neboli detoxikace je postup, díky kterému je možné z těla eliminovat vše, co v něm nemá být. Jedná se o různé volné radikály, jedná se o toxiny, nebo třeba parazity i těžké kovy. To vše může zatěžovat organismus, což vede k tomu, že jeho fungováním, včetně spalování, není tak efektivní.

Po jeho vyčištění nedojde jenom k tomu, že bude lidské tělo mnohem efektivněji pracovat. Hubnutí tedy bude rychlejší. Nehledě na to, že se může také výrazně zlepšit i vaše fyzická kondice i celková nálada. A protože je hubnutí často spojeno i s hlavou, je důvod k detoxikaci i tento.

Vyčistěte svou hlavu

Je prokázáno, že nadměrná emocionální zátěž, stejně jako nadměrné psychické problémy mohou způsobit, že hubnutí jde nejenom velmi pomalu, ale mohou dokonce i způsobit to, že k němu nedochází. Jsou i případy, kdy ženy dokonce přibírají. Pokud je právě toto váš případ, je vhodné zamyslet se nad tím, zda na vině nejsou právě psychické problémy. Proto doporučujeme vyčistit si hlavu. Eliminovat jak povinnosti pracovní, tak samozřejmě i povinnosti osobní. Už jenom proto, že vám na přípravu jídel, nebo vlastní pohybovou aktivitu zbude podstatně více času.

Mějte reálné cíle

Ty je třeba nastavit si jak v mladším, tak i ve starším věku. Zatímco u mladších žen není problém zhubnout i několik kilogramů za týden, v pozdějším věku už to nejde. Pokud je vaším cílem zhubnout takzvaně do plavek, je třeba říci, že právě toto je jasný příklad nereálného cíle. Nejenom, že pozvolné hubnutí je v pozdějším věku je mnohem přirozenější a reálnější, ale je pro váš organismus také zdravější. Počítejte s tím, že reálnějším cílem je vždy zhubnutí okolo dvou kilogramů měsíčně. Nejenom, že taková dieta se vám bude podstatně lépe držet, ale také je nutné přihlédnout k tomu, že tento úbytek nebude spojený s jo-jo efektem.

Myslete na svůj věk

Při hubnutí byste se rozhodně neměli přetěžovat. V první řadě musíme jasně varovat před různými drastickými dietami. Ty jsou založeny na odmítání jídla, což není postup, který by byl doporučovaný ani v mladším, ani ve starším věku. Může totiž dojít k mnoha zdravotním problémům. A v pokročilejším věku si s nimi organismus nemusí tak dobře poradit.

Sponzorováno

Také nezapomínejte na váš věk v souvislosti s pohybovou aktivitou. I ta by měla být volena úměrně vašemu věku. Vždy je lepší, když budete cvičit pravidelně, v menších intenzitách, než nárazově, v intenzitě větší. Jak v rámci efektivity, tak i v souvislosti s tím, že eliminujete případná zranění.

A co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva