Sponzorováno

Umíte správně cvičit? Jak na to? 4.86/5 (7)

Pár rad pro to, jak správně cvičit.

Pár rad pro to, jak správně cvičit.

Rozhodli jste se, že uděláte něco se svou postavou? Základem by měla být vždy správná strava. Tedy taková, kdy se nebudete přejídat, budete jíst vyváženě, a ideálně po celý den. Co by však mělo být s každým dietním režimem také přímo spojené, to je pohyb. Možností je celá řada a vy si obvykle můžete zvolit takový druh pohybu, který vám bude nejenom vyhovovat, ale který přinese i nejlepší výsledky. My se společně s vámi podíváme na to, jaké děláme během cvičení chyby a jak se jim nejlépe vyvarovat.

Nárazové intenzivní tréninky

Ty jsou poměrně častou chybou u mnohých z nás. Jsou spojeny se dvěma situacemi. Ta první se dotýká toho, že se ze dne na den rozhodnete něco dělat a ihned začnete s tréninkem. Na tom samo o sobě není nic špatného, ale jenom v případě, kdy má trénink odpovídající parametry. Druhou situací je ta, kdy dojde k dlouhodobé nečinnosti a následně budete chtít danou dobu intenzivním tréninkem dohánět. Oba tyto zmíněné postupy jsou chybou v tom směru, že vaše tělo není na podobné zátěže zvyklé a rozhodně nemusí danou aktivitu zvládnout. Může se objevit několik negativ, jako je:

  • Možný kolaps během tréninku
  • Zranění způsobené výraznou nárazovou zátěží
  • Dlouhodobá regenerace svalstva

Pokud se rozhodnete ze dne na den, nebo po delší pauze cvičit, mělo by být několik prvních tréninků pozvolných a měly by být spojeny s menší intenzitou, která bude postupem času přidávána. S tím souvisí i nutnost myslet na celkovou pravidelnost aktivity.

Nepravidelné tréninky

Už výše jsme lehce naznačili, že právě pravidelnost je základ. Proto se jí musíme věnovat i o něco více. Ideální je stanovit si jasný cvičební plán, který budete dodržovat. Vždy mějte na paměti, že hodinové cvičení třikrát týdně vám dá ve výsledku více, než jeden den v týdnu, kdy budete cvičit po dobu tří hodin. V rámci plánování nezapomínejte ani na přirozené rozložení zátěže i odpočinku. Ideální je cvičit alespoň tři dny v týdnu.

Nejlépe je naplánovat si sportování na pondělí, středu a pátek. Získáte tak vždy den na regeneraci. A jelikož pátek bude třetím dnem pravidelné zátěže, je dobré po něm mít dva dny volna, aby tělo zregenerovalo dostatečně, a od pondělí jste mohla opět začít naplno. Navíc i díky pravidelnosti budete moci mnohem lépe pozorovat váš samotný posun s ohledem na možnost přidávání zátěže.

Sponzorováno

Snaha o jasně viditelné výsledky na určitém místě

Je to velká chyba, která se vám v budoucnu může vymstít. Pokud se rozhodnete cvičit, je třeba zaměřit se na celé tělo. Jedině tak bude efekt rovnoměrný a takový, jaký požadujete. Typickým příkladem mohou být muži, kteří se snaží posilovat hlavně oblast rukou. Sice na nich mají velké svaly, ale ty mohou být kombinovány s pivním břichem, nebo příliš slabými nohami bez svalů. U vás platí to stejné. Pokud se zaměříte na určitou partii, druhá bude vypadat nevzhledně. Daná rada má však ještě jednu rovinu, která je zdravotní.

Základem cvičení je to, abyste cvičili správně a naučili se všechny cviky pro každou část těla. Proč? Jelikož díky tomu:

  • Odstraníte svalové dysbalance
  • Zvýšíte výslednou efektivitu cvičení
  • Naučíte se správnému držení těla

Špatná technika u jednotlivých cviků

Toto se nemusí týkat nutně jenom cvičení v posilovně, jelikož špatnou techniku a špatné držení těla můžete mít i při řadě jiných aktivit. Může se jednat o špatný styl u plavání, špatně seřízené jízdní kolo, na kterém sedíte nepřirozeně, stejně jako může jít o špatné držení těla při běhu.

Toto všechno jsou následně situace, o kterých můžeme říci, že nejenom snižují efektivitu daného cvičení, ale mohou způsobit jak možná aktuální zranění, tak mohou způsobit i dlouhodobé změny vašeho těla – třeba v souvislosti s jeho držením. Proto se nikdy nebojte oslovit profesionála. V posilovnách je vždy zkušený personál, který je zde právě proto, aby vám poradil. Pokud jdete jezdit na kole, plavat, nebo běhat, zkuste jít s někým, kdo tomu rozumí. Možných trenérů na volné noze je dnes více než dost.

Chybně zvolená aktivita

I toto je jedna z poměrně častých chyb, které se můžete v rámci cvičení dopustit. Hlavním problémem u mnohých z nás je to, že nevidí hlavní rozdíl mezi posilováním a aerobní aktivitou. Pokud chcete primárně spálit přebytečné kilogramy, je dobré volit aerobní aktivitu. Pokud naopak chcete získat více svalů a více síly, je ideální posilování. Ani u něho ale nemusí být cesta vždy jednoznačná. S ohledem na zátěž, nebo s ohledem na opakování lze docílit dvou rozdílných věcí. Jednou z nich bude to, že naberete především sílu, přičemž tou druhou může být i to, že naberete svalovou hmotu a tělo tak bude příjemně vyrýsované.

A co doporučujeme my? Kombinaci všeho. Cvičení by mělo být vždy spojeno s komplexností, a to zvláště v případě, kdy chcete mít dokonalou postavu. Během cesty k ní spálíte tuky, vyrýsujete svaly a zároveň budete mít i o trochu více síly, která vám v budoucnu pomůže k možnosti zvyšovat dávky jednotlivých aktivit.

Co ještě si o cvičení přečíst?

VIDEO: Jak správně posilovat doma?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva