Sponzorováno

Jak na efektivní cvičení? Podívejte se, co vám pomůže 4.76/5 (17)

Máme pár rad pro ještě efektivnější cvičení.

Máme pár rad pro ještě efektivnější cvičení.

Správný a zdravý životní styl je spojený také s dostatkem pohybu. Jak zajistit, abyste cvičili efektivně a fyzická aktivita měla nějaké výsledky? Poradíme vám několik tipů. A je jedno, zda je vaším cílem zhubnout, zlepšit fyzickou kondici, nebo nabrat svalovou hmotu. Většina rad je totiž společných pro všechny tři druhy cílů, které můžete mít.

1. Kombinujte dva druhy tréninku

Zaměřit svůj pohyb jenom jedním směrem je rozhodně chybou. Jak proto, že vás dříve nebo později omrzí, tak i proto, že později už nebude mít takové výsledky, jako měl na samotném začátku. Proto je třeba kombinovat dva druhy tréninku. Ten první je aerobní a je zaměřený komplexně na spalování tuků. Mezi takový druh aktivity patří třeba:

 • Jízda na kole či běh
 • Plavání
 • Aerobik nebo Zumba

Druhým typem tréninku je posilování. To je důležité k růstu svalové hmoty a získání kondice. Díky tomu bude nejenom první trénink v budoucnu efektivnější. Také se vám povede lépe vyrýsovat tělo a budete hubnout i v problémových partiích. Třeba v oblasti vašeho břicha.

2. Raději častěji, než intenzivněji

Mnoho lidí si myslí, že čím náročnější jejich trénink bude, tím lépe. Vy buďte chytrá a ke cvičení přistupujte správně. A to tak, že byste měli volit intenzitu, která je optimální k vaší kondici i k aktuální situaci. Nejenom, že eliminujete možná zranění, ale také své tělo neodrovnáte na několik následujících dní. I svaly potřebují regeneraci. Proto je dobré cvičit méně intenzivně, třeba čtyřikrát do týdne. Bude to mít pro vaše tělo lepší efekt, než vysilující trénink, po kterém se budete vzpamatovávat celý týden. To je strategie, která je chybná.

3. Bez sacharidů to nepůjde

Žádné tělo nezvládne dlouhodobě pracovat bez energie. Ani to vaše. Aby mělo cvičení skutečně nějaký smysl, jak s ohledem na délku, tak i s ohledem na intenzitu, nezapomínejte na správné stravování. Co je základem stravy, kterou budete muset jíst? Jsou to sacharidy. Takzvané složité cukry, které jsou na rozdíl od těch jednoduchých dobrým zdrojem energie. Jak pro běžné fungování vašeho těla, tak i ve chvíli, kdy bude vaším cílem realizovat náročnější fyzickou aktivitu. A kde dané sacharidy najít? Příkladem je třeba:

Sponzorováno

 • Pečivo
 • Těstoviny
 • Rýže

4. Eliminujte rutinu

I toto je klíčem k efektivnímu cvičení. Pokud budete chodit třikrát týdně jenom běhat, a to ještě k tomu stále stejnou trasu, dříve nebo později vás tato aktivita omrzí. Je třeba nezapadnout do rutiny a snažit se kombinovat různé druhy fyzické aktivity. Zkuste běh, jízdu na kole, plavání, kolektivní indoor aktivity, nebo třeba i posilovnu. Čím více možností si najdete, tím pestřejší bude váš režim a tím méně bude docházet k tomu, že se nedonutíte, z důvodu celkové nudy.

5. Dávejte si cíle, které se snažte překonat

Vždy je dobré mít u každého cvičení jasno o tom, čeho chcete dosáhnout. Jsou to určité cíle. U běhu nebo jízdy na kole je to vzdálenost za určitý čas. U posilování zase počet sérií s určitou váhou. Nastavte si cíl a ten dodržte. A co při dalším cvičení? Snažte se ho překonat. Pokud se vám to povede, je to pro vás nejlepší možná motivace. Sama uvidíte, že cvičení skutečně k něčemu je, jelikož se sami výrazně zlepšujete. Postupem času mohou být cíle vyšší a vyšší, a najednou uvidíte, že ani ty vám nebudou dělat problémy.

6. Nezapomínejte na bílkoviny

Ještě jednou se musíme dotknout oblasti stravování. Nyní v souvislosti s tím, že ve vaší stravě musí být bílkoviny neboli proteiny. Čerpat je lze například z běžné stravy, nebo lze využít i různé na trhu dostupné doplňky. A proč jich mít dostatek? Jelikož jsou základní stavební složkou vašich svalů. Pokud posilujete a chcete vyrýsovat své tělo, je to celkem pochopitelné, proč je mít ve stravě zastoupeny. A co když chcete jenom hubnout? I zde mají své místo. Vaše svaly budou silnější, díky čemuž zvládnete mnohem více jak z hlediska náročnosti, tak z hlediska času. Podepíší se na vaší výkonnosti a ta zase na tom, že tuky půjdou dolů opět o něco rychleji.

7. Nebuďte sami

Není nic horšího, než když se rozhodnete cvičit sami. Pamatujte, že jakákoliv aktivita je také o vaší vůli. Pokud ji máte slabou, brzy to začnete vzdávat. Proto je vhodné sportovat s někým. Může to být kdokoliv z rodiny, může to být kamarádka, nebo někdo, s kým se za tímto účelem seznámíte. I to je cesta, jak udělat cvičení efektivnější. To proto, že se nikdo z nás nechce před druhou osobou jakkoliv shodit a ukázat svou slabou stránku. Každý chce ukázat, že je silný. A tak dané cvičení nikdy nevzdáte.

A co když skutečně ve svém okolí vůbec nikoho nemáte? Nemusíte zoufat, jelikož existují i různé moderní fitness aplikace. Ty vaše výkony porovnají s lidmi z celého světa. A i když je neznáte osobě, může to pro vás být také poměrně dobrá motivace. Jak v tom, že nebudete chtít přestat, tak samozřejmě také v tom, že budete chtít ty ostatní pravidelně překonávat a být nejlepší.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte tipy a triky po efektivnější cvičení? Budeme rádi za komentáře.

Co si ještě na toto téma přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva