Sponzorováno

Moderní druhy cvičení – znáte třeba Jukari? 4.92/5 (24)

Moderní druhy cvičení - znáte třeba Jukari?Pokud již teď přemýšlíte o zimním období, kdy prostě nemůžete dopustit, aby se vaše letní ladné křivky proměnili na něco mnohem neestetičtějšího, měli byste vsadit na cviky, které jste možná ještě nikdy nevyzkoušeli!

Tak jako pokročila doba, tak s ní přicházejí nové a nové formy cvičení, které otevírají fantazii a nakoukl až za roh netradičnosti a extrému. Říkáte, že přeplněných fitness center, zda běhů na dlouhé tratě už máte dost? My vám představíme těchto několik nových, moderních a zábavných cvičení, které určitě stojí za vyzkoušení!

Antigravity jóga – jóga ve vzduchu

Za tímto zvláštním názvem se skrývá levitující aktivita, kterou jsem se rozhodla vyzkoušet na vlastní kůži. Při pohledu na červenou plachtu visící z ocelové konstrukce jsem na okamžik zaváhala. „Neboj se, unese pět set kilo,“ uklidňuje mě instruktorka vida, jak nedůvěřivě ohmatávám tenkou látku. Nejprve ji však spouští o kousek níže, aby mi volně zavěšená sahala pod bedra. A můžeme začít. Instruktorka pouští hudbu a za chvíli se již v rámci rozcvičky houpeme vleže v plachtě jako velké zámotky. Nejprve si natahujeme a zahříváme tělo, ale způsobem, který je vzdálen čemukoliv, co znám. Každou chvíli nám ze sítě (neboť tak se „odborně“ ta plachta nazývá) trčí nějaká končetina, chvíli sedíme, chvíli ležíme a děláme některé cviky z klasické jógy. Ale ve vzduchu. Po zhruba půlhodinové rozcvičce cítím každý sval.

Po vzoru netopýra

„Tak na co se dnes chcete zaměřit?“ usmívá se instruktorka Ivana. Na nohy, zní verdikt mých spolucvičících. Jelikož jsem nováček, netuším, co mě čeká, tak jen mlčky souhlasím. Jak mi později Ivana vysvětluje, náplň každé hodiny se dá různě upravovat. Podle toho, zda chcete posilovat, relaxovat, nebo získat obratnost. Jdeme tedy posilovat. Nikdy by mě nenapadlo, na kolik způsobů lze použít pás látky zavěšený ze stropu. Dá se na ní sedět, ležet, viset, dokonce stát. „Budeme opakovat po osmi až desetkrát, ale každý cvičte podle toho jak se cítíte,“ upozorňuje Ivana.
Jednotlivé cviky jsou nazvány podle různých zvířat a při těch posilovacích se používá pouze váha vlastního těla. Ale i to bohatě stačí. Antigravity jóga je směsí jógy, Pilates a gymnastiky. Díky síti zvládnete i mnohé cviky, se kterými byste na zemi asi měli problémy. Mně se nejvíc líbí právě ty, u kterých visíme hlavou dolů jako netopýři. Když se poprvé zavěsíme, cítím, jak se mi natahuje a uvolňuje celá páteř, kterou pravidelně ničím vysedáváním u počítače. „Teď masírujeme lymfatické uzliny, tak je třeba přes den hodně pít, aby se tělo mohlo detoxikovat,“ upozorňuje Ivana při dalším cviku. Když na závěr ještě relaxujeme houpající se v síti, cítím, že na druhý den mě pořádná boest namožených svalů nemine. Ale v duchu už uvažuji, kdy se přijdu opět „zničit“.

Jukari

Představte si, že létáte na hrazdách v doprovodu cirkusové hudby Cirque du Soleil! Toto cvičení strhlo zejména střední generaci a je oblíbené i mezi modelkami a hereckými hvězdami. Jukari je založeno na střídání aerobní zátěže a posilování. Při tomto cvičení se budete cítit jako malé dítě na hrazdě a kruzích a ani si nestihnete uvědomit, že na druhý den máte pořádně namožené svaly. Za hodinu cvičení posílíte mezilopatkové a břišní svaly, trojhlavý sval na rukou a zadek. Na věku a váze při tomto druhu cvičení nezáleží, každý si ho užije stejně a naplno!

Piloxing

Nejde o pilates, ani o box. Z těchto dvou zdánlivě nespojiteľných prvků se vyvinula nová cvičební metoda zvaná Piloxing. Jednoduše a důvtipně vymyšlený sport využívá prvky Pilates, které protahují tělo a boxu, který spaluje tuky. Výsledek? Hezká štíhlá a zpevněná postava. Piloxing je něco jako dynamická hra se střídáním pomalých kontrolovaných pohybů s energickými údery. Záruka cvičení je, že se pořádně nabudíte i unavíte současně. Takže, kdo z vás chce mít pevné a ploché břicho, zmenšený objem stehen, hýždí, štíhlejší profil a lepší držení těla?

Poledance

V minulosti neměla veřejnost pro Pole Dance až takové pochopení jako dnes. Tento sport si díky své estetičnosti, uměleckému nádechu a vznešenosti získal více a více nadšenců po celém světě. Tento sport je vhodný pro muže i pro ženy všech věkových a váhových kategorií. Mluvíme o akrobatickém tanci na a u tyče, který v sobě nese sílu, flexibilitu a ladnost. Je to cvičení s vlastní vahou, kde posílíte a formujete celé tělo a zlepšíte koordinaci.

Sponzorováno

Tabata

Když mluvíme o velmi efektivním a náročném intervalovém tréninku, při kterém se zvyšuje fyzická kondice a síla, mluvíme o cvičení Tabata. Důležité je makat opravdu na 100%, dodržovat intervaly 20 sekund cvičení a 10 sekund odpočinku a zvolit vhodnou zátěž. Jeden cvik na jednu svalovou partii se skládá z osmi sérií. Cvičení Tabata je vhodné spojit s tréninkem, který zapojuje všechny svalové skupiny. Jde o cviky s vlastním tělem a váhou jako dřepy, kliky, angličáky. Tabata trénink je jedním z nejefektivnějších technik jak spalovat tuky. Tyto krátké a intenzivní tréninky poskytují lepší sportovní výkony, tělo efektně zpracovává glukózu a odbourání tuků probíhá mnohem rychleji.

TRX

Tato cvičební pomůcka se stává stále vyhledávanější v prostorách fitness center. Neuvěřitelné je na tom to, že TRX můžete mít i ve své domácnosti a nemusíte se o něj s nikým dělit! TRX cvičení je zábavné a přináší opravdu úžasné výsledky na celém těle. Je vhodné pro úplné začátečníky, ale také pro elitní sportovce. Pokud byste chtěli stupňovat zátěž cvičení, upravíte jen nastavení polohy vašeho těla. Využíváte jen svou vlastní tělesnou hmotnost. TRX umožňuje vytvářet trojrozměrné pohyby tak, jako žádná jiná fitness pomůcka. Pro efektivní a účinné pohyby lidského těla využíváte TRX závěsné pásy, které budují silné a stabilní jádro.

Bollywood dance

K nejrůznějším tanečním stylům (a my ho zařazujeme ke cvičení, jelikož si u toho máknete) se nedávno přidal i takzvaný bollywood dance. Jak již samotný název napovídá, vychází z Bollywoodu, který ročně vyprodukuje několikanásobně více filmů než jeho americký kolega Hollywood. Netřeba si ho však mýlit s klasickým břišním tancem. „Rozdíl je dost značný,“ vysvětluje instruktorka bollywood dance. „Bollywood dance vychází z indického filmového tance, jde o kombinaci klasických indických motivů obohacených o moderní prvky. Mírně čerpá i z břišních tanců, ale nejsou dominantní, je to takový příjemný mix.“
Oblečení není předepsáno, ale podle instruktorky může někdy dobře dotvořit atmosféru. „Někdy používáme i různé rekvizity, například náramky, které při pohybu rukou Přiťukává nebo tanečnicím pro autentičtější pocit nalepí na čelo typickou indickou tečku,“ říká instruktorka. Pokud vás tedy láká exotika, pusťte si pro inspiraci nějaký bollywoodský film, a pak směle na kurz, kde se naučíte jednotlivé taneční prvky. A jak říkáme, u tohoto tance si docela máknete.

Balantes – Balancování na míčkách

Z techniky Pilates vychází cvičební program Balantes, ke kterému se využívá balanční pomůcka – malý měkký míč (overball). Díky overballu se zdůraznují určité balanční polohy, které aktivují hluboký stabilizační svalový systém. Jsou to především vnitřní vrstvy příčných a šikmých břišních svalů společně s nejhlubší vrstvou meziobratlových svalů. Dále se posilují svaly pánevního dna a systém doplňují ještě hluboké vrstvy šíjových svalů, které uvolňují tolik namáhanou páteř. „Říká se, že při Balantes zapojíte svaly, o kterých jste až dodnes ani netušili, že je máte,“ popisuje cvičitelka. Balantes velice účinně zdokonaluje držení těla, protahuje páteř, tvaruje dlouhé a štíhlé svaly, zeštíhluje břicho.

Bosu cvičení

Základem cvičení bosu je speciálně vyvinuta nafukovací kopule BOSU® Balance Trainer, jejíž název vznikl z anglického „both sides up = obě strany nahoru“. BOSU® Balance Trainer se může používat plochou stranou i nahoru, i směrem dolů pro různé druhy balančních cvičení. BOSU® Balance Trainer byl původně vyvinut pro rehabilitaci. Díky jednoduchosti této pomůcky si každý uživatel určuje vlastní úroveň obtížnosti. Pohyby a pozice jsou jednoduché, vše se učí postupně. Jedná se o cvičení bez složitých choreografií, cvičit mohou úplně všichni bez rozdílu věku, kondice a váhy. Během celé hodiny nepřemýšlíte nad ničím jiným, jen jak udržet stabilitu, proto je Bosu to vhodné i pro lidi s psychicky náročným zaměstnáním.

Vyberte si cvičení, které vám bude vyhovovat a najděte si studio ve vašem okolí, které vás cvičení naučí.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Jak se cvičí Jukari

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva