Sponzorováno

Třtinový cukr a jeho účinky na zdraví – je lepší než ten bílý? 4.29/5 (31)

Cukrová třtina, ze které se vyrábí třtinový cukr

Cukrová třtina, ze které se vyrábí třtinový cukr

Bílý řepový cukr je u nás nejpoužívanějším sladidlem, a málokdo se bez něj dokáže obejít i tak, že rozhodně nepatří ke zdravému životnímu stylu a může způsobovat řadu zdravotních problémů. Bílý cukr je však možné adekvátně nahradit. Na trhu se v současnosti kromě různých umělých sladidel můžeme běžně setkat s hnědým třtinovým cukrem, který je jeho plnohodnotnou náhradou a navíc obsahuje i mnoho zdraví prospěšných látek.

Z čeho se třtinový cukr získává?

Hnědý třtinový cukr se získává z rostliny podobné bambusu – cukrové třtiny, která dorůstá do výšky až 5m a sklízí se obvykle v květnu a červnu, kdy teplé sluneční paprsky přeměňují obsahující škrob na cukr. Mezi nejvýznamnější vývozce cukrové třtiny patří Mauritius, ostrov v Indickém oceánu, jeho úrodná půda, bohatá na minerály, zajišťuje nejlepší podmínky pro jeho pěstování.

TIP: Místo cukru používejte přírodní sladidla

Výroba třtinového cukru

Po sklizni je cukrová třtina nasekaná na dlouhé kusy, které pak při lisování vypouštějí do sběrných nádrží sladkou šťávu. Následuje přefiltrování, mechanické odstranění nečistot a šetrné odpařování, díky kterému vzniká hustý sirup. Ten se na základě trojnásobné krystalizaci nakonec mění na cukr. Při první krystalizaci se odděluje jen velmi světlý cukr, při druhé tmavší a při třetí nejtmavší, který je velmi bohatý na melasu.

Melasa obsahuje velké množství stopových prvků a důležitých minerálních látek pro náš organismus. Vyznačuje se výraznou chutí a hnědou až černou barvou. Pro své unikátní působení na lidské zdraví je často označována jako černý zázrak.

TIP: Znáte rapaduru? Je zdravější než klasický cukr.

Proč třtinový cukr?

Rozdíl mezi bílým a třtinovým cukrem nespočívá pouze v barvě, ale především ve způsobu jeho výroby a zpracování, které má za následek jiné výsledné složení. Třtinový cukr neprochází procesem chemické rafinace a bělení, a neztrácí tak své unikátní, zdraví prospěšné látky, mezi které patří kromě minerálů a stopových prvků také mnohé vitamíny, enzymy, či vláknina. Bílý cukr při výrobě nejenže ztrácí všechny tyto látky, ale dokonce je zbaven i zdravé, zbytkové melasy.

Sponzorováno

Celoživotní a pravidelná konzumace bílého cukru může v našem organismu způsobit pěkné problémy. Mezi zásadní negativní dopady na lidské zdraví patří zejména oslabení imunitního systému, riziko obezity, onemocnění srdce a cév, zvýšení hladiny cholesterolu, bolesti hlavy, deprese, ale i zvýšení rizika rakoviny, hemeroidů a kvasinkových infekcí.

Druhy cukrů

Na trhu najdete bílý cukr, hnědý a třtinový. Bílý cukr je rafinovaný, vyrobený z cukrové řepy a hnědý cukr je nerafinovaný, který obsahuje nutričně hodnotné látky. V obchodech hnědý cukr najdete pod názvem přírodní cukr.

Zdravější alternativou je třtinový cukr, který má zlatavou až hnědou barvu. Třeba si ale dávat pozor na etikety cukrů. Někdy se pod vzezřením třtinového cukru může skrývat bílý rafinovaný cukr, který je obarven karamelem nebo cukrovým sirupem. Proto je třeba pozorně číst etikety.

Třtinový cukr obsahuje minerální látky

Pravý přírodní třtinový cukr je považován za zdroj minerálních látek, který obsahuje kromě sacharózy i glukózu a fruktózu. Je nutričně hodnotnější jako bílý cukr, v těle je lepší využitelný a organismus tolik nezatěžuje.

I třtinový cukr při vyšším množství škodí

I když je pravda, že má v sobě díky nechemické úpravě zachovány cenné přírodní složky, jde o cukr, ze kterého se také přibírá, proto je vhodné zredukovat jeho množství. Představa o tom, že je zdravější než bílý, je mylná. Nadměrné slazení jakýmkoli cukrem škodí organismu. Proto byste to s jeho konzumováním neměli přehánět, jde přece o cukr. Navíc energetická hodnota bílého a třtinového cukru je srovnatelná.

Oslaďte si život stévií

Pokud bez slazení nedokážete žít, bez výčitek si můžete dopřát stévii, která je až desetkrát sladší než cukr. Má přírodní původ a v roce 2011 ji uznala oficiálně jako sladidlo Evropská unie, přičemž ji objevili už před pár staletími paraguayští indiáni, kteří ji používali na slazení nápojů.

A co vy? Máte rádi třtinový cukr? Budeme moc rádi, pokud nám napíšete do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Zpracování cukrové třtiny (Ecuador) a výroba třtinové šťávy Panely (Rapadury) v Ekvádoru

Sponzorováno

Studie o třtinovém cukru + zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva