Obsah článku
Nastávající rodiče letních miminek se často ptají, jaká je vhodná pokojová teplota pro dítě, jakou teplotu v bytě mají udržovat a jak mají zacházet s klimatizací.
Nejsme odborníci na techniku, máme ale jistou zkušenost s „odchovaním“ dvou dětí v podkrovním bytě otočeném na jihozápad, kde peklo slunce většinu dne. Přestože jsme klimatizaci v bytě měli, použili jsme ji za 4,5 roku přesně jednou. Děti přežili i vysoké vnější – a tím pádem i velmi vysoké vnitřní teploty docela v pohodě, při zachování jistých pravidel.
Je bezpečné používat klimatizaci u malého miminka?
Odborníci tvrdí, že ano, pokud dodržíte několik opatření. Někteří lékaři souhlasí s názorem, že je bezpečnější používat klimatizaci i u novorozence, než ho ponechat v horkém, vlhkém prostředí, bez proudění vzduchu.
Jelikož novorozenci nemají ještě vyvinutou termoregulaci, vysoká teplota v prostředí, kde se nacházejí, může způsobit přehřátí, vznik potniček, dehydrataci či úpal.
Jiní odborníci zase tvrdí, že větraná místnost s nižší teplotou pomáhá lepšímu spánku dítěte a snižuje riziko SIDS.
Na druhé straně však příliš nízká teplota v místnosti může způsobit jiné onemocnění dítěte – podchlazení, rýmu a kašel.
7 doporučení pro bezpečné použití klimatizace
Fajn teplota, ale ne zima
Udržujte teplotu v místnosti mezi 23 – 27˚C. Změny venkovní teploty a vlhkosti mohou ovlivnit chlazení vaší klimatizace a místnost, kde ji používáte, se může velmi rychle vychladit na příliš nízkou teplotu. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 5 – 7 ˚C.
Používejte časovač
Pokud používáte klimatizaci, použijte i časovač – buď zabudovaný nebo nějaké stopky. Ověřte si čas, za který se místnost vychladí na požadovanou teplotu a nastavte tento čas i když např. odcházíte z domu.
Ať nefouká přímo na dítě
Nenechávejte dítě v přímém dosahu studeného vzduchu z klimatizace. Oblečte své dítě lehce, ale do oblečení, které zakryje nohy i ruce. Oblečení ochrání vaše dítě před studeným vzduchem. Vaše dítě by mělo mít o jednu vrstvu více, než máte vy.
Zvlhčujte
Nezapomeňte, že klimatizace bude vysušovat vzduch. To může zároveň vysušovat sliznice dítěte. Někteří rodiče během klimatizování nechají v místnosti nádobu s vodou, aby se vzduch takto zvlhčil. Nezapomínejte také na pitný režim dítěte.
Pozor na aklimatizaci dítěte
Neberte vaše dítě z klimatizované místnosti rychle pryč. Jeho tělo potřebuje čas na vypořádání se se změnou teploty. Děti velmi špatně reagují na prudké změny teploty, mohou z toho onemocnět. Proto dokud opustíte klimatizovanou místnost a chcete jít, např. s dítětem ven, vypněte klimatizaci a dopřejte sobě i dítěti čas na přizpůsobení se stoupající teplotě.
Klimu v autě hned nepouštějte
Pokud chcete používat klimatizaci v autě, zejména v horkém létě, nezapínejte ji jakmile nasednete do auta. Auta jsou v létě neskutečně horká a před nasednutím do něj nejprve otevřete okna, dveře, aby se vzduch průvanem přirozeně ochladil. Teprve potom můžete zapnout klimatizaci.
Sponzorováno
Klimu kontrolujte
Pravidelně klimatizaci nechte zkontrolovat odborníkem, aby prověřili její fungování, filtry … aby klimatizování bylo bezpečné a efektivní.
Problémy, které může časté a nevhodné použití klimatizace dětem způsobit
Je jich poměrně dost a umí o nich mluvit zejména dospělí, kteří pracují v kancelářích typu open space, prostě ve velkých prostorách, kde se klimatizuje celý den, okna se často přirozeně ani otevřít nedají. I tito dospělí často popisují různé zdravotní problémy.
Neschopnost přizpůsobovat se změnám teploty
Lidé, kteří tráví hodně času v klimatizovaném prostředí, se stávají méně tolerantními vůči vysokým letním teplotám.
Potíže s dýcháním
V klimatizacích žijí roztoči, bakterie, které způsobují dýchací potíže. Prouděním vzduchu z ventilace se rozhýbou částečky prachu, které obsahují různé druhy bakterií.
Únavu a malátnost
Je to reakce na nepřirozené změny teploty prostředí. Následující útok už nemusíme zvládnout bez onemocnění. Dětem se imunitní systém teprve dotváří a mohlo by to znamenat jeho vážné ohrožení. Zejména vás a dítě mohou trápit bolesti hlavy, nachlazení páteře, zánět středního ucha, zánět spojivek a jiných onemocnění očí a uší.
Zásady vhodného klimatizování – dodržujte je
- S dětmi by neměly být vnější a vnitřní teplotní rozdíly vyšší než 7°C.
- Zdá se vám sedmistupňový rozdíl malý? Raději, než další snižování teploty v místnosti, použijte například otočný ventilátor.
Tip: Ventilátor je úsporná a efektivní varianta, jak se ve vysokých teplotách ochladit. Typů ventilátorů je však více a každý typ je vhodný do jiné místnosti či má jiný výkon. Při výběru si přečtěte rádce: 4 typy ventilátorů pro spolehlivé ochlazení – který je pro vás nejlepší? - V klimatizovaných prostorách nezapomínejte na pitný režim.
- Udržujte vlhkost vzduchu mezi 40 – 60%.
- Cestujete-li s dětmi autem na delší vzdálenost, snižujte teplotu postupně a myslete na její postupné zvyšování před dosažením cíle vaší cesty. Přechod mezi teplotami by neměl být skokový.
- V letadle či autobusu někdy není možné klimatizaci nastavit podle individuálních potřeb, do příručního zavazadla dětem přibalte dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem a nezapomeňte na ponožky. Hodit se může také tenká deka. Jak pro vás, tak pro dítě.
Co si ještě přečíst?
Sponzorováno
Doporučujeme k přečtení tyto články:
- Klimatizace uleví, ale může i škodit na webu průmyslové zdrav. poj.
- Jak eliminovat zdravotní problémy způsobené klimatizací?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé bydlení
Přečtěte si také naše další články