Sponzorováno

Jak poznat, že vaše psychické či duševní zdraví není v pořádku? 4.93/5 (14)

Jak zjistit, že už toho na vás začíná být hodně? Sledujte své chování.

Jak zjistit, že už toho na vás začíná být hodně? Sledujte své chování.

Když se mluví o lidském zdraví, tak je to velmi často ve spojení s jeho klasickou fyzickou stránkou. Ta ale není ta jediná, na kterou dávat pozor. V dnešní době je důležité i psychické zdraví. Pokud se necítíte v pohodě, může to přinášet celou řadu komplikací, které ovlivňují váš běžný život. A jelikož žijeme v hektické době, je nutné sledovat příznaky toho, že se může blížit i nervový kolaps. Jak je poznat? Dáme vám několik tipů, které vám pomohou určit, že je ta nejlepší doba k tomu, že již musíte zpomalit.

Sny o tom, že zmizíte

Říkáte si někdy, že by pro vás bylo nejlepší se na vše plně vykašlat a zmizet někam pryč? Pokud ano, je to jasná známka toho, že s vaší psychikou není něco v pořádku. Důvodem takových myšlenek je činnost limbického systému vašeho mozku, který je zodpovědný právě za to, aby bylo předcházeno jakýmkoliv problémům. Tím, že vás napadají podobné věci, vám mozek v podstatě jenom dává zprávu spojenou s tím, že je nejvyšší čas k tomu, abyste zpomalili. Důležité je však rozeznat krátkodobé přetížení od situace, kdy toho máte nad hlavu i dlouhodobě. V takovém případě se mohou objevovat pocity:

Pocit, že nemáte chvíli na odpočinek

Přijde vám, že byste si už ráda odpočinuli, ale ve výsledku zjistíte, že vlastně čas na odpočinek vůbec nemáte? V takovém případě je vaší povinností pochopitelně myslet na váš psychický zdravotní stav o to intenzivněji. Pokud sami cítíte, že odpočinek potřebujete, ale nemáte na něho čas, může vše vyvrcholit i tím, že se dříve nebo později po psychické stránce zhroutíte. A to bude mít mnohem horší následky, než cesta spojená s tím, že zrušíte některé své povinnost a odsunete věci na pozdější dobu. Důvodem tohoto kroku je nabrat energii a mít možnost si odpočinout. Ideální je v tomto případě snaha spojená s tím, že budete delegovat věci na někoho jiného. Takový jedinec vám může při psychických problémech velmi pomoci.

Neschopnost se rozhodnout

Někdo se vás na něco zeptá a vy nejste schopni odpovědi, která by byla spojena s vaším jasným rozhodnutím? I toto je jasná známka toho, že s vámi něco nemusí být v pořádku. Je pochopitelné, že u složitých otázek budete chtít čas na rozmyšlenou a budete si chtít danou věc důkladně promyslet. My ale mluvíme o situaci, která se týká otázek, které jsou celkem jednoduché a odpovědi na ně nejsou složité. Mohou se týkat třeba toho, zda s něčím souhlasíte nebo nesouhlasíte, nebo toho, jakou aktivitu byste ráda dělali, či kam byste nejraději šli. Přetížená psychika má následně za následek to, že mozek neumí zvládnout ani banální věc.

Radost z toho, když jste sami

Člověk je tvor společenský a pochopitelně hledá situace, v rámci kterých nebude sám. Hledá si tedy hlavně přátele, se kterými se bude cítit dobře a se kterými bude mít jistotu toho, že nikdy nebude sám.

Sponzorováno

Pokud jste v situaci, že děláte pravý opak, tedy že své přátele postupně opouštíte, buďte na pozoru. Je sice jasné, mít čas od času chvíli pro sebe, ale pokud se z toho stane pravidelnost, může to být problém. Zamyslete se nad tím, co jste v posledních dnech nebo týdnech dělali a zda to bylo spojeno s vyhledáváním samoty. Typickými znaky touhy po samotě je:

 • Pravidelné zůstávání doma
 • Časté procházky po lese o samotě
 • Odmítání jakýchkoliv pozvání

TIP: Jaké jsou psychické příčiny nemocí?

Špatný spánek

Spánek je pro tělo nesmírně důležitý, jelikož během něho nejenom nabíráte energii, ale také během něho důkladně regenerujete. Pokud pociťujete, že spíte málo a máte problémy s tím, abyste bez problémů usnuli, nemusí to být nutně spojeno jenom s tím, že máte spánku více než dost. Opak je pravdou. Daná situace je zcela pochopitelně spojena s tím, že máte psychické problémy a plnou hlavu věcí, kvůli kterým se vám nedaří usnout

Pokud se to stává jednou za čas, není zatím důvod vidět v tom jakékoliv velké problémy. Pokud ale k dané situaci dochází každou noc, už je nutné být na pozoru. K bezproblémovému spánku vám sice mohou pomoci různé medikamenty, ale ty nijak nenapraví vaše psychické problémy. Proto je správnou cestou vysadit a snažit se dostat své tělo do psychické pohody. A to proto, že k danému blížícímu-se kolapsu může přispět nejenom to, jak se budete cítit po psychické stránce. Pochopitelně k němu může přispět také to, že budete nevyspalí a tedy budete zcela bez energie. I to je krok k tomu, že si můžete přidělat velmi velké problémy.

Časté a výrazné změny nálad

Často se vám mění chování a to velmi výrazně? Je vaše nálada často jako na houpačce? Pokud se tedy vaše nálady střídají jako na horské dráze, zbystřete pozornost.

Poruchy koncentrace a soustředění

Neumíte se delší dobu na nic soustředit? Je pro vás koncentrace v poslední době dost dobře nemožná? Pak si dejte na přepracovanost a následně na nějaký psychický kolaps opravdu pozor.

V dnešní době nic výjimečného

Říkáte si, že se vás dané problémy nebudou týkat a že není nutné se jich obávat? Je to velký omyl. Žijeme v celkem hektické době a problémy v osobním a rodinném životě, nebo tom pracovním mohou dříve nebo později překročit únosnou mez. Myslete na to a snažte se udržet své duševní zdraví v dobré kondici. Předejdete tak mnoha nemalým problémům.

Co zajímavého si dále přečíst?

VIDEO: Kdy navštívit psychologa a kdy psychiatra

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva