I oblečení může způsobovat zdravotní problémy – víte jaké? 5/5 (3)

Sponzorováno

O různých zdravotních problémech, a to hlavně v souvislosti s jídlem, nebo vaším životním stylem jsme toho již napsali více než dost. Nyní se však podívejme i na to, co mnohé z vás možná ani netuší. Je to informace o tom, že zdravotní problémy může způsobovat třeba i špatný výběr vašeho oblečení. Po přečtení tohoto článku tedy doporučujeme směřovat vaše kroky do šatníku a podívat se, jak na tom jste. Co konkrétně by vás mělo zajímat? Podívejme se na to společně.

Z jakého materiálu je vaše oblečení?

To je celkem důležité vědět. A to nejenom, pokud máte citlivou pokožku, ale na výběr materiálů, ze kterých je vyrobeno vaše oblečení, je dobré se zaměřit i z mnoha jiných důvodů. Není nic neobvyklého, že některé vám nezpůsobí zhola nic a jiné mohou být poměrně nepříjemné. A to i v tom smyslu, že se objeví:

 • Podráždění pokožky
 • Svědění pokožky
 • Odřeniny na pokožce

Pokud je materiál, který rozhodně nezklame, je to stoprocentní a také kvalitní bavlna. Naopak různé umělé látky, nebo jejich chemické příměsi nemusí být vždy to pravé. Samozřejmě u každého z nás se mohou objevovat v souvislosti s různými materiály jiné, nebo i žádné potíže. Je to velmi individuální. Stejně tak nezapomeňte zohlednit, zda se látka přímo dotýká vaší kůže – v případě spodního prádla, nebo je tím nejsvrchnějším oblečením – v případě bundy či kabátu.

Máte v šatníku oblečení zcela nové?

Měli jste z nového módního kousku takovou radost, že jste si ho hned po koupi uložili do vašeho šatníku, abyste si ho mohli při nejbližší příležitosti ihned vzít. Může to být i poměrně velká chyba. Pamatujte totiž na to, že i nové, nikým nevyzkoušené a originální zboží nemusí být zdravotně nezávadné. Často se stává, že je zboží v rámci transportu chráněno různými chemickými látkami, aby se zamezilo tomu, že se k němu dostane hmyz a další škůdci. Dané chemické látky mohou zcela přirozeně ulpívat na daném oblečení a následně jsou přenášeny přímo na vaši pokožku, kterou mohou podráždit. Proto doporučujeme před prvním nošení oblečení vyprat.

Sponzorováno

Stejně tak nezapomínejte na to, že zboží v obchodě si před vámi mohlo vyzkoušet i několik jiných zájemců. A ti používají různé krémy a kosmetické přípravky, které na oblečení také zůstaly. Při vyzkoušení to není takový problém, ale u dlouhodobého vystavení vaší pokožce se opět mohou objevit různé kožní problémy a alergické reakce.

Víte, v čem perete?

Praním tedy z oblečení dokážete odstranit všechny nežádoucí látky, které se na něm mohou z důvodu zkoušení i transportu objevit. Na co ale musíme upozornit, že ne každé praní je správné. Velmi totiž záleží i na tom, jaký prášek používáte a jaké látky obsahuje. Opět se musíme dotknout hlavních problémů, které souvisí s vaší pokožkou. Nejsou ale jediné, jelikož oblečení vyprané ve správném prášku může mít také velmi intenzivní vůni. A to takovou, že vám jednoduše nebude vyhovovat, stejně jako takovou, která může způsobovat třeba bolesti hlavy, stejně jako například i nevolnost. Je tedy dobré vybírat skutečně obezřetně právě takový, který nebude pro vaše zdraví jakkoliv závadný a také jakkoliv problémový.

Pozor na správnou látku s ohledem na počasí

I když dodržíte všechny výše uvedené rady, přece jenom se může objevit problém. A to třeba v souvislosti s počasím. Pokud jsou venku silné mrazy, rozhodně nedoporučujeme oblečení z rifloviny. Z jakého důvodu? Je to přirozeně proto, že hrubá látka může lehce namrznout, tím se stane ještě tvrdší a na vaší chladné pokožce může způsobit výrazné poškrábání. To navíc nemusíte vlivem chladu hned cítit a naplno ho zjistíte až ve chvíli, kdy už bude poměrně silné, hluboké a bolestivé. Proto je dobré v chladnějších dnech nosit spíše volnější oblečení, stejně jako takové, u kterého toto nehrozí.

Umožněte oblečení dýchat

Sponzorováno

U zimy ještě zůstaneme, jelikož zde nesmíme zapomenout na to, že oblečení by mělo mít možnost také dobře dýchat. Zvláště v chladnějších dnech může docházet k tomu, že budete vrstvit jednotlivé části oblečení. A to povede k tomu, že se právě u vaší kůže bude objevovat zvýšené množství tepla, potu, soli, stejně jako i vlhkosti. A i to může vést k celkem závažným kožním problémům. Při výběru správného kousku je dobré inspirovat se u takzvaného funkčního oblečení. To je unikátní především v tom, že dokáže nabídnout skvělou prodyšnost, stejně jako odvod všech výše zmíněných látek co nejdál od vašeho těla. Mimo to zajistí pro vaše tělo i optimální teplotu, díky čemuž minimalizujete přehřívání organismu. I to je přirozeně jeden ze zdravotních problémů. Myslete ale i na druhé riziko, kterým zase může být prochladnutí, pokud zvolíte nedostatečný počet vrstev.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva