Sponzorováno

Terapie jídlem k lepší náladě 4.88/5 (8)

terapie-jidlemJídlo nehraje pouze roli něčeho nutného k přežití a zasycení, ale má také úlohu jako terapie. Pokud máme skleslou náladu, jídlo může pomoci tento problém vyřešit. Přispívá k tomu i vnímání jídla očima, tedy nejen pro žaludek, ale také pro oči, pokud je jídlo pěkně servírováno.

Jídlo a dobrá nálada

Obecně za skleslou náladou a depresemi stojí nedostatek vitaminu B. Jídlo s náladou souvisí, hlavní podíl na tom mají látky, tzv. neurotrasmittery vznikající v nervové soustavě a přenáší vzruchy mezi mozkovými buňkami. Jednou z látek ovlivňujících náladu je serotonin. Dále pak endorfiny. Tvorbu serotoninu je možné podpořit konzumací jídel bohatých na sacharidy, například rýže, brambory, těstovinami či pečivem. Serotonin vzniká také při pohybu, a proto jsou aktivní lidé obvykle veselejší a optimističtější.

Sponzorováno

V případě endorfinů nastává jiná situace. Například pokud jíme něco, co nám lahodí nejen chuti, ale také oku (např. naaranžovaná bonboniéra), v těle se tvoří endorfin – „hormon štěstí“. Ten také dokáže zmírnit bolest. Sladkosti navíc obsahují glukózu, kterou mozek potřebuje pro efektivní činnost.

TIP: Takto může jídlo ovlivňovat vaši náladu

K tomu všemu samozřejmě přispívá také pravidelnost stravy, lékaři doporučují obecně menší porce ale vícekrát denně a nedílnou a důležitou součástí denní stravy je snídaně. Jíst pětkrát denně po menších porcích je dle lékařů optimální.

Vzhled jídla je velmi důležitý. Určitě se jí lépe pěkně připravené jídlo než smíchané vše od všeho v jednom. Zkuste si s jídlem také pohrát a upečte třeba koláč jako smajlíka úsměvu s lentilkami či ovocem či mnohé jiné nápady. Jíme také očima a jídlo bychom si měli vychutnat i zrakem.

Zkuste i tyto potraviny pro dobrou náladu.

VIDEO: Zdraví a dobré jídlo nás baví!

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva