Sponzorováno

Správná a vhodná dětská obuv – jak ji vybrat? 4.88/5 (8)

Správná a vhodná dětská obuvJednou z podmínek ochrany a zabezpečení správného vývinu pohybového systému u dětí je i správné obouvání. Dětská noha je extrémně citlivá na škodlivé vnější vlivy. V důsledku nesprávného výběru obuvi může dojít k irreverzibilní (nevratnému) poškození kostry chodidla, jeho deformitám a následně zafixování chybného držení těla (skolióza) se všemi zdravotními a sociálními důsledky.
Vadné držení těla obecně třeba považovat za závažný předpoklad pro rozvinutí degenerativních onemocnění páteře v dospělosti, které se projevují ve formě vertebrogenních bolestivých stavů, výrazně snižujících kvalitu života.

Vzhledem k fyziologické zvláštnosti vyvíjejícího se dětského chodidla jsou na dětské boty z hlediska jejich užívání kladeny vysoké nároky. Proto je třeba jejich výběru při nákupu věnovat mimořádnou pozornost, resp. se poradit s odborným personálem prodejny, který by měl pomoci odbornou radou.

Nejdůležitější zásady, které je třeba bezpodmínečně dodržovat při výběru dětských bot, lze shrnout do následujícího „desatera dětského obouvání“, doporučeného odborníky:

Kvalifikované přeměření chodidla dítěte

Při každém nákupu dětské obuvi žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou Vašeho dítěte tak, aby vybraná obuv odpovídala tvaru, délce a šířce jeho chodidla.

Správná délka

Vždy zkontrolujte vzdálenost mezi nejvzdálenějším bodem oblouku paty a koncem nejdelšího prstu. Obuv musí být vpředu před prsty o 10 – 20 mm delší než chodidlo. Polovina tohoto prostoru slouží jako rezerva pro pohyb prstů při chůzi, druhá polovina umožňuje správný růst chodidla.

Správná šířka

Správná šířka obuvi znamená, že odpovídá obvodu nohy v místě prstních kloubů. Pokud je bota příliš široká, nedostatečně fixuje chodidlo, noha se v ní klouže a poškozuje prsty zvýšeným tlakem na obuv. Úzká bota kromě nepříjemného pocitu omezuje krevní oběh a zároveň deformuje nepřiměřeným tlakům přední část chodidla.
Zároveň je vhodné upřednostnit boty s oblým tvarem špičky namísto úzkého, resp. špičatého tvaru.

Zkoušení dětské obuvi

Obuv důkladně přezkoušejte její obutím vestoje, po předchozím proměření chodidla. Je vhodné zkoušet celý pár bot, s přejetím se po prodejně. Při chůzi se dítě musí samozřejmě cítit pohodlně.

Materiálové složení dětské obuvi

Je nezbytné vybírat obuv vyrobenou z přírodních materiálů. Tyto materiály jsou zpravidla měkké, prodyšné, absorbují zvýšenou fyziologickou vlhkost dětské nohy a zároveň se díky svému složení vhodně přizpůsobí anatomickému tvaru chodidla. Tyto materiály vyhovují náročným hygienickým požadavkům i z hlediska nežádoucího kožního dráždění.
Za nevhodné materiály považujeme různé plasty, poromery a koženky. Nakolik jsou tvrdé, těžko se přizpůsobují tvaru chodidla a jsou neprodyšné. Pro malou schopnost odvádět vlhkost z povrchu kůže mohou být příčinou nepříjemných plísňových onemocnění.

Hmotnost a střih dětské obuvi

Obecně platí zásada – čím lehčí, tím lépe. V nejmenších věkových skupinách dětí je vhodné preferovat nízkou kotníčkovou obuv, šněrovací nebo uzavíratelnou textilním páskem, resp. na zip, z co nejlehčích materiálů.
Střih by měl odpovídat tvaru chodidla tak, aby dítě při chůzi neomezoval.

Sponzorováno

Vložky v dětské obuvi

Dětské nohy se fyziologicky potí více, než nohy dospělého člověka, přičemž největší zdroj vlhkosti přestavuje chodidlo nohy. Proto by měla být každá dětská obuv (zvlášť uzavřená) ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou, resp. vkládací vložkou ze savého přírodního materiálu. Stélka, resp. vložka plní zároveň podpůrnou funkci pro správné tvarování příčné a podélné klenby chodidla a brání tak zdravotním komplikacím způsobeným plochou nohou.
Vhodná vložka funguje také jako izolační vrstva proti pocitu studených nohou.

Tlumící vlastnosti obuvi a ohebnost

Velmi důležitá je z hlediska funkčnosti dětské obuvi její ohebnost. V místě, kde se chodidlo při chůzi ohýbá, tj. v oblasti prstních kloubů, musí být obuv co nejohebnější.
Tvrdá nepoddajná podešev zvyšuje únavu, narušuje pohodlí při chůzi a zdravý vývoj nohy.
Podešev by zároveň měla mít dostatečné tlumící vlastnosti, aby nezpůsobovala nepříjemné pocity při chůzi po nerovném povrchu.

Patní část

Tímto rozumíme vnitřní dílec v patní části obuvi, který by měl být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý. Správně vybraná bota musí chodidlo dokonale fixovat tak, aby nedocházelo k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Při dlouhodobém používání bot s nevhodným podpatkem může dojít k zafixování patologického vybočení kotníků směrem dovnitř – tzv. valgozitě postavení chodidla (při správném stoji jsou paty mírně vybočené směrem navenek – varózní postavení). Vybočení kotníků dovnitř je často spojeno s plochou nohou a její bolestivostí.

Podpatky na dětské obuvi

Podpatky by měly být u dětské obuvi co nejníže, s velkou plochou pro udržení stability.
Zásadně se nedoporučují boty s vysokými štíhlými podpatky.

Důležitá je zásada vybírat obuv podle účelu jejího používání.
Pro pobyt v interiéru (škola, školka a pod.) Je vhodná lehká vzdušná obuv, u menších dětí zabezpečena proti vyzutí řemínkem resp. šňůrkami (přezůvky).
Na aktivní odpočinek je určena sportovní obuv, která svou konstrukcí odpovídá požadavkům příslušného druhu sportu. Děti mají často tendenci zaměňovat si sportovní obuv s přezůvky, což je z hygienického hlediska nevhodné (sportovní obuv je neprodyšná a tvrdší).
Vycházková celoroční nebo zimní obuv je vyrobena tak, aby vyhovovala nošení po venku, na běžnou pěší chůzi. Vyznačuje se mohutnější a trvanlivější konstrukcí s pevnou podešví.
Rekreační obuv by se měla používat zejména při rekreačně – vycházkových příležitostech, na delší vzdálenosti i v méně upraveném přírodním prostředí tak, aby chodidlo mělo stále správnou polohu. Je charakterizována pevnou konstrukcí svršku a robustní podešví (protiskluzový dezén).

Životnost dětské obuvi

Životnost a správná funkčnost obuvi závisí na jejím správném udržování o ošetřování.
V deštivém počasí je vhodné obuv častěji střídat, pokud je vlhká, dostatečně vysušit. Rodiče by neměli zapomínat pravidelně kontrolovat, zvláště u menších dětí, zda bota vyhovuje velikostně, a podle potřeby obuv měnit za větší.

Při dodržení těchto základních zásad budou nohy vašeho dítěte optimálně vyvíjet a pomůžete mu tak předejít nepříjemným onemocněním pohybového aparátu v dospělém věku.

Co pro vás máme dále na čtení na toto téma?

VIDEO: Jak čistit efektivně dětské boty?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva