Sponzorováno

Svaly, nebo tuk? Pozorujte, zda při hubnutí mizí to správné 4.71/5 (14)

Pozorujte, zda při hubnutí mizí to správné.

Pozorujte, zda při hubnutí mizí to správné.

Hubnete? Potom nezapomeňte hubnout správně. Jistě nemusíme připomínat, že špatnou volbou jsou diety drastické, a naopak tou dobrou jsou dietní režimy založené na změně jídelníčku. Jakmile už hubnete, je třeba sledovat, co vám v těle ubývá. Základem je, že by se mělo jednat výhradně o tukové zásoby a nikoliv o svaly. A jak zjistíte, že hubnete správně? Podívejte se na to společně s námi.

Rychlost vašeho hubnutí

Není správné sledovat své tělo každý den, jelikož jeho váha může kolísat. S tím počítejte. Proto když už se chcete vážit, doporučujeme zvolit si interval jednou týdně. Nejlépe v pátek a nejlépe po ránu. Je to proto, že jde o poslední den před víkendem a také se jedná po dobu, kdy jste nic nepili ani nejedli, a tak budou výkyvy váhy minimální. Vše si následně zapisujte a po týdnech vyhodnocujte.

A jak vypadá správné hubnutí? Je spíše pozvolné. Není nic zvláštního, že během týdne ztratíte maximálně půl kila své hmotnosti. Co když budete hubnout rychlejším tempem? Může to být známka toho, že neztrácíte jenom tuk, ale že ztrácíte také svaly. Váha je v takovém případě celkem dobrým ukazatelem, jelikož svaly váží výrazně více, než tuky. Pokud tedy objemově ztratíte stejné množství, na hmotnosti je to jasně vidět.

Energie

I během hubnutí byste měli mít dostatek energie na všechny činnosti, které souvisejí s běžným dnem. I to je důvod, proč zapomenout na drastické diety. Mezi takové činnosti patří:

 • Pracovní nasazení
 • Rodinný život
 • Sport či zábava

Pokud se stane, že budete ztrácet spíše svalovou hmotu, než tukové zásoby, může se to výrazně projevit na tom, že budete bez energie. Vliv na to rozhodně bude mít už samotný zvolený redukční program, v rámci kterého doporučíme přidat bílkoviny, sacharidy a také pohyb.

Pokud vaše tělo bude přijímat málo energie, a bude jí hodně potřebovat, tukové zásoby mu nemusí stačit. Proto začne fungovat v rizikovém režimu a přestane vyživovat své svaly. Ty začnou ochabovat a logicky ztrácet na své velikosti i hmotnosti. Pozor i na to, že svalem je třeba i mozek, který tak nebude vyživovaný tolik, jak by se očekávalo.

Vzhled vašeho těla

Trvá vaše hubnutí už několik týdnů? Pokud ano, mělo by docházet k tomu, že budete pozorovat určité změny, které s vaším tělem souvisí. Máme na mysli hlavně vizuální stránku toho, že již hubnete. Jak konkrétně se to může projevit?

 • Dopnete oblíbené kalhoty
 • Obléknete tričko s menší velikostí
 • Využíváte jinou dírku na pásku

Co když ale dojde k tomu, že váha ukazuje snížení hmotnosti, ale nic z výše uvedeného se neděje? Je to jasná známka toho, že neeliminujete tuky, ale naopak eliminujete svalové zásoby. A ty jsou mnohdy jinde, než v případě tuků. Ty jsou v oblastech hýždí, ale i břicha. To je přitom stále stejné, a tak je velmi pravděpodobné, že mizí vaše svalstvo. A to třeba z vašich rukou, nebo z vašich lýtek nebo stehen. Tedy hlavních svalových skupin na těle, které zase až tak neovlivňují vzhled vaší postavy.

Sponzorováno

Jak je vám po zdravotní stránce?

Přijde vám, že pociťujete nechutenství, že se cítíte jako ve stavu nemocné osoby, nebo jste celkově podráždění? Jednoduše řečeno jste ve stavu, jako byste měli chřipku spojenou s vysokými teplotami? Pokud se tak cítíte, ale teploměr i prvotní vyšetření lékaře ukázalo, že chřipku nemáte, hledejte problém ve své dietě. I v tomto případě si můžete být jisti, že z vašeho těla mizí spíše svaly, než tukové zásoby.

Tělo má všeho málo a tak hledá rezervy. A k těm už mu nestačí jenom tukové zásoby, ale musí sáhnout i do zásob pevnějších. Zde navíc dochází jak k tomu, že jsou méně zásobeny krví, tak k tomu, že dojde k výraznému kolísání hladiny krevního cukru. V takovém případě jasně změňte současné návyky. Pokud držíte drastickou dietu, dejte si hodnotné jídlo. Pokud máte jídelníček, je špatně nastaven. A to buď s ohledem na poměr živin, nebo s ohledem na jeho celkovou kalorickou hodnotu.

Dělá vám problémy běžný pohyb?

Stává se, že když někam jdete, tak se vám zatočí hlava, nebo máte závratě? Či se vám zdá, že doběhnout tramvaj je nadlidský úkol? A co teprve, pokud vám dělá problém vyjít schody, nebo odnést do bytu těžší nákup. Toto všechno jsou ukazatele, že to s vaší fyzickou stránkou jde z kopce. Znamená to, že nehubnete v oblasti tukových zásob, ale že vašemu tělu postupně ochabují svaly. Ty ztrácejí sílu, stejně jako se postupně i zmenšují.

Výsledkem je sice lákavá hodnota na vaší domácí váze, ale zároveň je to i pokles vaší síly.

Podívejte se do zrcadla

Měla jste nějaké to kilo navíc, ale po zatnutí ruky bylo lehce vidět vaše svalstvo? Nebo jste měla třeba z důvodu jízdy na kole jasně patrné svaly na nohou? Při hubnutí se čas od času podívejte do zrcadla. Rozhodně to není na škodu. Jasně zde uvidíte, jak vypadá vaše tělo. Při správném hubnutí jsou eliminovány i podkožní vrstvy tuku a svaly se tak stávají viditelnějšími. Děje se u vás stav, který je zcela opačný? Potom vám neubývá jenom tuk, ale rozhodně vám ubývá také mnoho svalové hmoty. A na to pozor.

A jak hubnete vy? Napište nám do komentářů.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: LZE ZMĚNIT TUKY NA SVALY?

VIDEO: Jak se ZBAVIT TUKU a NABRAT SVALY

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva