Cambridge dieta – jak funguje? Pro a proti + zkušenosti a recenze 4.72/5 (116)

Sponzorováno

Jak funguje Cambridge dieta?

Jak funguje Cambridge dieta?

Cambridge dieta byla vyvinutá dr. Alanem Howardem na Cambridgeské Univerzitě někdy v 70. letech. Někdy v roce 1980 byla převzata jako komerční produkt v USA, následovaný Spojeným královstvím v roce 1984.

Ti, kteří Cambridgeskou dietu vyznávají, si kupují řadu různých výživných produktů, u kterých je deklarováno, že podporují rychlý úbytek hmotnosti. Uživatelé si mohou vybrat z 5 flexibilních dietních plánů v příjmu v rozmezí od 415 kalorií do 1500 kalorií denně – to vše v závislosti na vašem cíli při hubnutí. Tyčinky, polévky, kaše a koktejly mohou být užívány jako jediný zdroj výživy nebo také spolu s nízkokalorickými jídly – opět jde o váš cíl.

Cambridge dieta funguje podobně jako ketogenní dieta a nutí tělo přejít z metabolismu uhlohydrátů na metabolismus tuků. Prostě tělu nedodáte dostatek sacharidů stravou, tak si tělo brude brát energii z vašich tuků = hubnete.

Je Cambridgeská dieta bezpečná?

Vše o vašem denním kalorickém příjmu. Velmi nízkokalorická strava, která zahrnuje příjem 1 000 kalorií za den nebo trochu méně, by obecně neměla být dodržována déle, než po dobu 12 nepřetržitých týdnů bez přestávky. Pokud přijímáte méně než 600 kalorií denně, měli byste být pod lékařským dohledem (dokonce existují protokoly, které musí váš případný poradce Cambridge dodržovat, aby se zajistilo, že s vámi bude vše v pořádku).

Mnozí lékaři se zdráhají nebo dokonce odmítají doporučit Cambridge dietu v důsledku velmi restriktivní povahy. Lékaři obecně doporučují, aby pacienti konzumovali nejméně 1200 kalorií denně, zatímco tato dieta v ranních fázích poskytuje pouze 400 až 800 kalorií. To vyvolává obavy o bezpečnost, protože tato hladina kalorického omezení je nebezpečně blízká hladovění.

Dalším nebezpečím Cambridgeské stravy je její indukce ketózy, která je v podstatě metabolickou nerovnováhou. Ketóza způsobuje spálení tuku, ale je také páleno některé svalstvo, což může být pro organismus škodlivé. Někteří kritici také ukazují na to, že rychlá ztráta hmotnosti může vést ke ztrátě některých důležitých živin, jako je draslík, vápník a sodík. Nízká hladina draslíku může vést ke vzniku srdečních arytmií.

A konečně, protože dieta dodává hodně bílkovin prostřednictvím mléčných výrobků, existují obavy ohledně účinků této stravy na lidi, kteří trpí intolerancí laktózy. Stručně řečeno, existují významná zdravotní rizika spojená s Cambridge dietou. Proto by měla být použita pouze za správných okolností (tj. u velmi velké obezity, ale jinak dobrého zdraví) a s pečlivým lékařským dozorem.

Výhody Cambridge diety

 • Opravdu rychlý úbytek hmotnosti.
 • Dosažení štíhlejší postavy na konci dietního režimu je téměř zaručeno.
 • Na rozdíl od některých jiných diet jsou koktejly, polévky a další občerstvení dobře výživově vyváženy, což zaručuje, že ti, kteří Cambridge dietu drží skutečně obdrží potřebné množství minerálů a vitaminů.
 • Při této dietě není nutnost vařit a nakupovat, takže je vyloučeno nakupování dobrot a sladkostí (je snadnější vyhnout se pokušení v obchodě).

Nevýhody Cambridge diety

 • Někteří výživoví poradci věří, že konverze těla do stavu ketózy je nezdravá a může vést ke ztrátě svalové hmoty i tuku.
 • Ketóza může způsobit špatný dech, únavu, slabost, nespavost, nevolnost a průjem.
 • Jídla v dietním režimu mohou být docela drahá.
 • Kritici tvrdí, že tato dieta není skutečně dlouhodobá (na roky) a že nahrazení klasických potravin za náhražky potravin může navodit poruchy příjmu potravy.
 • Kritici si myslí, že lidé, kteří dosáhnou úbytku hmotnosti díky této rychlé dietě, mají větší pravděpodobnost jojo efektu.
 • Extrémní strava, jako je právě Cambridge dieta, může být demoralizující, a může být prostě obtížné ji dlouhodobě držet.

Průběh této diety

Při Cambridge dietě tedy konzumujete instantní prášky (nebo tyčinky apod.), které si koupíte. Ty mají málo kalorií, ale obsahují dost látek, které vaše tělo potřebuje.

Denní jídelníček je sestaven z koktejlů, teplé polévky a tyčinky. Celkově přijmete tedy málo kalorií (vitamíny, minerály, vlákninu a další důležité látky však přijmete). Je velmi doporučeno držet tuto dietu pod odborným pohledem. Produkty z této diety mají také málo sacharidů. Proto se ve vašem těle pálí tuky.

Fáze Cambridge diety

Existuje 5 fází v Cambridgeské dietě:

1. fáze diety

1. fáze této diety je kompletní náhrada jídla, která poskytuje 600 kcal denně (některé zdroje uvádí 800 kcal) a je jediným zdrojem výživy. Tato fáze je navržena tak, abyste dosáhli rychlého a efektivního úbytku hmotnosti při zajištění zdravé výživy – může být dodržována až tři týdny po sobě.

Sponzorováno

Neexistuje žádné počítání kalorií ani skupiny potravin, které by se mohly kombinovat, žádné vážení a měření a žádné knihy ani recepty, kterými byste se měli řídit. Místo toho existují jen dvě jednoduchá pravidla:

 1. Jezte 4 výrobky Cambridge plánu denně a vypijte alespoň 2,25 litru tekutin v průběhu dne
 2. Pijte vodu. Žádné sladké šťávy.

2. fáze diety

Fáze 2 je 800 kcal (některé zdroje uvádí 1000 kcal) denně. Budete jíst:

 • 3 produkty Cambridge Plánu za den
 • Snídaně je 150 kcal
 • 200 kcal večeře
 • 2,25 litru tekutin v průběhu dne. Tekutiny mohou být minerální voda, čaj bez mléka a cukru, ovocné čaje, bylinné čaje.

3. fáze diety

Fáze 3 zvyšuje denní příjem energie na přibližně 1000 Kcal (některé zdroje dovolují 1200 kcal). Jídelníček se skládá:

 • ze dvou produktů Cambridge plan
 • 150kcal nebo 250kcal snídaně
 • 200kcal nebo 300kcal oběd (Snídaně a oběd by měly dohromady obsahovat až 450 kcal)
 • 300kcal večeře
 • 2,25 litrů tekutin v průběhu dne

4. fáze diety

Fáze 4 se skládá z 1200 Kcal (některé zdroje dovolují až 1500 kcal) denně. V kroku č. Ve 4. fázi budete jíst:

 • Jedno jídlo z Cambridge plánu denně
 • Snídaně 300kcal
 • 350kcal oběd a 50kcal porce ovoce
 • 350kcal večeře a 150kcal dezert (nebo ovoce)
 • 2,25 litrů tekutin v průběhu dne

5. fáze diety

Dobře – dosáhli jste cílové hmotnosti! Pracovali jste tvrdě, abyste zhubli a zasloužíte si poblahopřát – za disciplínu a vytrvalost. Něčím se určitě odměňte. Co novým kouskem do vašeho šatníku? Nyní je vaším cílem udržet vaši váhu stabilní a vyhnout se tomu, aby se některé z dřívějších kilogramů vrátily zpět.

Povoleno je v této fázi přijímat 1500 Kcal (někde se uvádí 1700 kcal). Tak, abyste svoji postavu udrželi. Dlouhodobě.

Jak dlouho tuto dietu držet?

Jelikož je tato dieta docela náročná, doporučuje se Cambridge dietu držet maximálně 1 měsíc. A tuto dobu by ji měli dodržovat lidé, kteří mají opravdu problémy s nadváhou. Lidé s pár kily navíc by ji měli držet maximálně 2-3 týdny.

Cvičte, ale lehce

Jelikož při Cambridge dietě nepřijímáte moc sacharidů (energie), doporučuje se obecně v tomto období spíše lehčí cvičení. Přizpůsobte vše tomu, jak se cítíte.

Cambridge dieta a její cena

Náklady na užívání této diety jsou problémem. Patří mezi ty dražší. Jeden týden vás může přijít na 1400-1600 Kč. To je asi 5000-6000 Kč za měsíc.

Jak to vypadá?

Takto vypadají špagety bolognese v Cambridge dietě.

Takto vypadají špagety bolognese v Cambridge dietě.

Polévka z Cambridge diety.

Polévka z Cambridge diety.

Cambridge dieta – recenze & zkušenosti

„Za mě Cambridge dieta funguje. Držím ji 3 týdny. První týden jsem zhubla 4 kila. Další týden 3 kila. A to aniž bych cvičila (já vím, měla bych, ale není čas). Teď si všímám toho, že jím méně. Musím přiznat i to, že jsem trochu podváděla a někdy snědla něco navíc. Asi proto jsem zhubla méně, než ostatní.“
Jana, Beroun

„Koupil jsem si ty jídla, ale nechutnají mi. To je u mě problém. Musel jsem je prodat. Nebudu jíst něco, co mi prostě vůbec nechutná.“
Marek, Kolín

„Cambridgeská strava je velmi rychlý a účinný způsob hubnutí. Ale není to pro každého. Není to zázračná strava, má vedlejší účinky, které musíte zvážit dříve, než začnete. Je to velice vzrušující, že rychle ztrácíte váhu a vidíte na sobě rozdíl hned od prvního týdne. Ale měla jsem hlad no :)“
Daniela, Brno

A co vy? Zkoušeli jste Cambridge dietu? Budeme moc rádi za vaše zkušenosti a tipy v komentářích pod článkem.

Co si ještě o dietách přečíst?

VIDEO: Cambridge Weight Plan, aneb ketodieta na vlastní kůži

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Cambridge dieta – jak funguje? Pro a proti + zkušenosti a recenze”

  1. Eva napsal:

   Děkuju za super článek, hezky zpracovaný článek.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva