Anorektičky čtěte: Pár kilo navíc prodlužuje život 4.9/5 (10)

Sponzorováno

vazeniseNavzdory nemalému odhodlání a velkým snahám se vám nedaří zhubnout? Těšte se! Pár kilo navíc vám prodlouží život. Tak tomu se říká dobrá zpráva! Vědci si posvítili na téměř stovku studií, které se za poslední desetiletí zabývali těžkým vztahem mezi naší hmotností a délkou života. Téměř tři miliony osudů jasně dokázaly, že hubené tělo je alespoň tak nebezpečné jako pořádně tučné. Zlatá střední cesta – mírná nadváha – je podle odborníků to, co šestinásobně sníží riziko předčasného úmrtí oproti normální hmotnosti.

Svaly jsou těžší

Na první pohled by se mohlo zdát, že v pozitivním smyslu jde zejména o „svalovou“ nadváhu. Sužuje sportující, kteří jsou podle BMI indexu jednoznačně obézní, protože svaly jsou těžší než tuk. Ale vědci překvapili. Přiklánějí se k tvrzení, že trochu tuku navíc tělu prospívá. Chrání organismus před chladem a úrazy, produkuje látky, které trénují imunitu, dodává energii v boji s nemocemi a kdyby ta nestačila, preciznější lékařský dohled je zárukou včasnější diagnostiky a léčby.

Sponzorováno

Hubení jsou slabí

Štíhlost se společensky cení, ale jednou darmo. Historie ukázala, že hubení lidé nejsou předurčeni k přežití v těžkých časech. Když je špatně, tlustí zhubnou, hubení zemřou. Pokud se stresujete pro hmotnost, vyčtete si kostku čokolády, hubnete násilím a obíráte se tím nejen o fyzické, ale především o psychické síly. Jednoznačnější potvrzení moudrosti selského rozumu opravdu neexistuje. Kdo žije zdravě, může mít i pár kilo navíc. Ale pozor, opravdu jen pár, protože druhý a třetí stupeň obezity již mění situaci a zvyšují riziko předčasné smrti o téměř třicet procent!

Čísla mluví jasně, mírná nadváha ničemu nevadí

Proběhlo mnoho a mnoho studií. A výsledek? Ve srovnání s normální hmotností: První stupeň obezity nezvyšuje riziko předčasné smrti. Druhý a třetí stupeň obezity zvyšují riziko o devětadvacet procent. Mírná nadváha snižuje riziko o šest procent.

Zkuste si spočítat BMI

Ve sloupci na pravé straně máte možnost si s pomocí svojí výšky a váhy spočítat takzvaný Body Mass Index.
Výsledek si porovnejte s údaji níže.

 • méně než 18,5 podváha
 • mezi 18,6 a 24,9 normální hmotnost
 • mezi 25 a 30 nadváha
 • od 30,1 do 34 obezita 1. stupně
 • od 35 do 40 obezita 2. stupně
 • nad 40 morbidní obezita

Sponzorováno

Máte nějaké to kilo navíc? Super!

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva