Trombektomie – co je to a kdy se provádí? Co je embolus vs trombus? 4.8/5 (20)

Sponzorováno

Trombektomie je chirurgické odstranění trombu (krevní sraženiny v cévě).

Co je to endovaskulární trombektomie?

Endovaskulární trombektomie je odstranění trombu (krevní sraženiny) pod vedením zobrazovacích metod (obrazu). Trombektomie se nejčastěji provádí u arteriální embolie, což je arteriální blokáda často způsobená fibrilací síní, poruchou srdečního rytmu. Arteriální embolie způsobuje akutní ischemii končetin (omezený přísun krve), která vede k bolesti v postižené oblasti. Trombektomii lze také použít k léčbě stavů ve vašich orgánech, například v játrech nebo ledvinách.

Lékař vám může doporučit, abyste podstoupili trombektomii jako léčbu cévní mozkové příhody nebo mezenteriální ischemie, kdy je průtok krve v tenkém střevě omezen v důsledku zánětu nebo poranění.

Jak to funguje?

Intervenční radiolog zavede 3 mm plastovou hadičku do spodní části lebky nebo třísla. Navedou ji směrem na krevní sraženinu.

Pro tento postup existuje řada různých technik. Krevní sraženina může být odstraněna pomocí vakua k odsátí trombu, nebo mechanickým zařízením k rozbití sraženiny, nebo pomocí trysek nebo ultrazvukových vln.

Vysvětlení trombektomie

Vysvětlení trombektomie

Proč ji můžete potřebovat?

Intervenční trombektomie se používá k odstranění krevní sraženiny a k zabránění trvalému ucpání žíly nebo tepny, které by bránilo průtoku krve do končetiny nebo orgánu, což by způsobilo akutní příznaky bolesti, bledost, parestézie a ochrnutí, stejně jako možnost trvalých komplikací, jako je odumření tkáňových buněk v těle.

Trombektomie je často kombinována s jinými způsoby léčby, jako je léčba k zastavení tvorby krevních sraženin pomocí léků neboli trombolýza – ta často zahrnuje použití léků k odbourání krevní sraženiny a následuje pak přísné sledování po dobu 24-48 hodin.

Budete také léčeni se základním stavem, který způsobil arteriální trombus, jako je porucha srdečního rytmu nebo malá krevní sraženina způsobená hlubokou žilní trombózou.

Sponzorováno

Jaká jsou rizika trombektomie?

Mezi menší rizika patří riziko modřin v místě vpichu na krku nebo ve slabinách nebo na postižené končetině. Mezi hlavní rizika patří riziko cestování krevní sraženiny hlouběji do tepny nebo žíly nebo poranění postižené oblasti během léčby.

Ve vzácných případech se u pacientů objeví krvácení do lebky v důsledku kombinované trombektomie a trombolýzy – pokud k tomu dojde, musí být léčba okamžitě ukončena.

Embolus vs. trombus

Trombus i embolus jsou oba krevní sraženina nebo cizí těleso v cévě, což vede k blokování průtoku krve. Klíčový rozdíl mezi těmito dvěma je odvozen od místa, kde se sraženina tvoří.

Trombus je definován jako krevní sraženina, která se tvoří v cévě. Embolus je jakýkoli kousek sraženiny, který se odlomí a prochází krevním řečištěm, dokud se neuloží do krevní cévy, která je příliš malá na to, aby mohla projít.

I když jsou obě blokády podobné, rozdíl mezi těmito dvěma typy může určit, jak céva zvládá normální návrat krevního oběhu. Nakonec je trombektomie schopna léčit pacienta s diagnostikovaným trombem nebo i embolem.

Jaké stavy a problémy jsou léčeny trombektomií?

Trombektomie se obvykle používají k léčbě mozkových příhod. Mohou se tvořit velké krevní sraženiny, když krev zhoustne a shlukuje se a vytvoří tak ucpání tepny. Když k tomu dojde, sníží se průtok krve, odřízne kyslík do mozku a způsobí poškození okolních tkání.

Další blokády se mohou vytvořit pomocí plaku – kombinace cholesterolu a vápníku – který se může tvořit v jiných částech těla. Tyto blokády pak mohou cestovat do menších krevních cév a způsobit mrtvici, infarkt nebo jiné vážné poškození tkáně.

Jaký účinek má léčba trombektomií pro ty, kteří prodělali akutní cévní mozkovou příhodu?

I když jakákoli krevní sraženina může způsobit závažné problémy, studie z roku 2017 ukázala, že léčba trombektomií do 24 hodin po akutní cévní mozkové příhodě může vést k 73% nižšímu riziku postižení.

Sponzorováno

Zotavení se bude značně lišit a bude záviset na individuálním zdravotním stavu a podmínkách a trombektomie nezabrání možnosti opětovného vytvoření další krevní sraženiny. Poraďte se s lékařem o jakýchkoli změnách životního stylu a lécích, které mohou být předepsány po trombektomii, abyste pomohli podpořit dlouhodobé zlepšení zdraví.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva