Sponzorováno

Co způsobí procházka s těhotenským bříškem? 4.75/5 (8)

Těhotenské bříškoS těhotenských bříškem na konci třetího trimestru se věru nikomu nechce procházet. Je to zřejmě ta poslední aktivita, která ženu napadne. Fyzické nepohodlí při těhotenství si vybírá svou daň. Ale taková procházka, byť s bříškem má také mnoho zdravotních výhod.

Chůzí k vyvolání porodu

Chůze byla dlouho vnímána jako přirozený způsob, jak přinutit pracovat ženské orgány, a to jen díky gravitaci. Někteří vědci se domnívají, že když kráčíte, hmotnost vašeho děťátka vyvíjí tlak na děložní krček, který může povzbudit dilataci.

Chůze může také pomoci přesunout dítě hlouběji do pánve a připravit ho k pohybu porodními cestami. Pokud se tedy okolnosti spojí, rozšíří se děložní hrdlo a dítě je ještě k tomu ve správné poloze, jsou to vhodné ingredience, které umí porod urychlit. Chůze tak vlastně povzbuzuje vaše tělo přirozeně. Stejně jako u jakéhokoli typu cvičení během těhotenství, i při chůzi třeba přijmout veškerá bezpečnostní opatření, abyste byli vy, i vaše dítě v bezpečí. Procházka v pohodlném tempu je v pořádku. Nikdy se neprocházejte sama, ani na přímém slunci. Raději buďte tehdy doma a můžete se procházet po bytě či po domě nebo pokud máte zahrádku. Hlavně si netřeba zbytečně zvyšovat teplotu těla.

Děti jsou považovány za vyvinuté v bříšku zhruba okolo 37. týdne těhotenství. Je to okamžik, kdy jsou vyvinuty jejich plíce a mohou dýchat venku na vlastní pěst. Nesnažte se v tomto čase vyvíjet žádnou těžkou fyzickou aktivitu. Každá žena má jiné tělo, i těhotenství prožívá jinak, tělo se jí mění různým tempem, či se rozšiřuje dolů na konci těhotenství různě. Chůze sice není úplná záruka toho, že si vyvoláte porod, ale za pokus to stojí, pokud jste začali přenášet.

Sponzorováno

Jaké jsou vhodné aktivity v těhotenství a proč?

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Je vhodné, aby ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, konzultovaly nejdříve svoje záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení již tak zvýšené tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu doporučujeme začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

VIDEO: Jak je důležité v těhotenství relaxovat

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva