Sponzorováno

Rozpitvali jsme salám: Je to zdravé jídlo? 4.83/5 (12)

Rozpitvali jsme salám: Je to zdravé jídlo?Dáváte si nejraději na máslový chléb plátek oblíbeného salámu? Je to také tradiční zboží, se kterým se vracíte z každého nákupu? Pak byste o salámu měli něco vědět. Něco, co se vám nemusí líbit. Slovo „salám“ v sobě ukrývá mix mletého masa, kůže a chrupavek, čili pevnou strukturu s kořením, solí, zahušťovadly a jinými aromatickými přísadami, aby nám výsledná směs voněla, jak má. Kvalitní salámy mají více než 80 % složení masa, zbytek tvoří pikantní přílohy od hořčice, přes zeleninu nebo sýr. Uzené salámy nejsou zrovna nejzdravější volbou, co můžete pro vaše tělo udělat v rámci zdravého životního stylu. Jedná se o vysoce kalorické potraviny, které obsahují velké množství škodlivého tuku a sodíku.

Kalorie v salámu

Salám obsahuje kolem 400 kalorií na 100 g porci. Je to až 20 % z celkového příjmu kalorií, které byste měli za den do sebe dostat, abyste zvládali provádět veškeré fyzické či intelektuální činnosti, stejně i vaše tělo a orgány.

I proto byste měli zvážit množství porcí, které si na chleba nebo obloženou mísu naservírujete a zkonzumujete. Pokud máte velkou chuť na maso, zdravější volbou je nakrájet si na chleba plátky uvařených kuřecích prsou.

Tuk a cholesterol

100g porce salámu má odhadem 40 g tuku. I toto množství reprezentuje cca 20 % z našeho celkového denního limitu, které bychom měli zkonzumovat. Značné množství tuku v salámu pochází z nasycených tuků. Jde o typ tuku, který nám ucpává cévy a zvyšuje riziko onemocnění srdce. Doporučená omezení nasycených tuků za den jsou 15 g. Pokud se nacházejí v salámu v 100 % koncentraci, pečlivě sledujte nasycené tuky ve zbytku vašeho jídelníčku.

Sponzorováno

Konzumovaný cholesterol také může zvýšit pravděpodobnost vzniku srdečních obtíží, přičemž doporučeným limitem je 300 mg denně. Jedna taková porce salámu obsahuje 80 mg cholesterolu.

Čtěte také: Je DNA nemoc způsobená salámy?

Sacharidy v salámu

Salám není bohatý zdroj sacharidů. Obsahuje maximálně 2g na porci, ale váš jídelníček vyžaduje 130 g za den, aby vyhovoval vašim potřebám výživy. Salám byste v takovém případě měli spárovat se zdravými sacharidy, jako jsou celozrnné výrobky.

Vitamíny v salámu

Alespoň pár pozitivních zpráv na závěr salám poskytuje dobrý zdroj vitamínu B12. Porce obsahuje 20 procent doporučené denní dávky. S tímto vitaminem také získáte 10 procent niacinu a vitamínu B3, a 10 procent riboflavinu, známého též pod názvem vitamin B2. Tyto B vitaminy hrají klíčovou roli v těle a pomáhají mu metabolizovat energii z potravin.

Minerály v salámu

Jedna porce salámu obsahuje 20 procent doporučeného denního příjmu fosforu, minerálu důležitého pro produkci DNA a RNA. Poskytuje také zinek a dostatečné množství železa a draslíku, které potřebují hlavně ženy.

Sodík v salámech

Jezte pár porcí salámu a do těla dostanete obrovské množství zbytečného sodíku! Dokonce, i když jste zcela zdraví, může to být hodnota i kolem 2000 mg, což je již potenciálně nebezpečné. Zvedá totiž krevní tlak a způsobuje zadržování vody v těle. Člověk by měl zkonzumovat maximálně 1500 mg nebo méně z celkového denního jídla. Jinak začne trpět problémy se srdcem.

Sponzorováno

Tak co, ještě budete s klidem jíst deka a deka salámu?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva