Sponzorováno

Sůl Maras – růžové zlato Inků plné minerálů 4.8/5 (10)

Sůl Maras - růžové zlato Inků plné minerálůCo všechno v sobě ještě skrývají tajemné Andy? Zdá se, že jejich poklady jsou nevyčerpatelné. Patří například mezi ně i exotické, růžové a slané krystalky plné minerálů – růžové zlato Inků – sůl Maras – výjimečná, delikátní a zdravá složka našich jídel. Zdroj mnoha minerálů. Její, po staletí nevyčerpatelné zásoby, se nacházejí ve slaných podzemních horkých pramenech, které se dostávají na povrch ve formě gejzírů z útrob peruánských And ve výšce 4 000 mnm. Tato sůl je zcela unikátní. Má nejen vzácnou a bohatou chuť a vlastnosti, ale i bohatou historii.

Sůl Maras z peruánských And

Byla objevena Inky. Dodnes je využívána pro své výjimečné vlastnosti. Je nazývána solí Maras (maraská sůl), podle názvu malebné vesničky Maras, kde je od nepaměti kolébka této neobvyklé soli. Výhradně ruční způsob získávání tohoto růžového pokladu se od dob Inků nezměnil. Na úbočí And je vybudováno cca. 4 000 vodních nádrží, které společně tvoří pěkné terasovité bazény. Jsou nazývány salinas a každý má svůj průměr 5 m². Do nich je stahován proud podzemní slané vody. Na slunci se voda vypařuje a zůstává v nich čistá sůl. Tyto nádrže jsou po staletí ve vlastnictví jednotlivých rodin, pro které jsou zdrojem obživy. Sůl sbírají, nakládají do pytlů a připraví na dlouhou cestu do města.

Sůl má krystalickou strukturu a je neobyčejně cenná, protože je nasycena přírodními minerály, které jsou Andy velmi bohaté a které jsou nesmírně potřebné pro naše zdraví. Z jejich obsahu jsou především nejcennější železo, vápník, hořčík, zinek a měď. Jejich vysoký obsah dodává soli její charakteristickou krémovou barvu s odstínem růžové a právě proto je nazývána Sal Rosada nebo Pink salt.

Sponzorováno

Tato 100% přírodní sůl Inků – Maras je raritou mezi solemi. Značně je převyšuje nejen vzhledem, ale chutí, složením a původem. Dodává potravě zajímavou chuť a náš organismus doplňuje potřebnými minerálními látkami. Je velmi ceněna nejlepšími kuchaři na světě a používána ke přípravě různých specialit. Zpestřuje přípravu jídel a zlepšuje jejich chuť.
Používá se ke přípravě prakticky všech jídel: ryb, mořských plodů, masa, omáček, polévek, salátů, teplé i studené kuchyně. Zvýrazňuje intenzitu chuti některých plodů – např. rajčat, okurek, salátu, atd. někteří gurmáni si s ohledem na tuto její vlastnost lehce solí i syrové jablka či pomeranče.

Zdravá sůl?

Konzumace soli obecně má obrovský vliv na naše zdraví. Může mu škodit nebo pomáhat, vše záleží na jejím druhu. Většina lidí se bez soli nemůže obejít. Obyčejná kuchyňská sůl, kterou nejčastěji používáme v našich kuchyních, se skládá hlavně ze sodíku a chloru a také obsahuje dodané substance zabraňující tvorbě hrudek. Taková sůl je pro nás zatěžující. Je častou příčinou takových problémů jako jsou ledvinové a žlučové kameny, záněty kloubů, revmatismus, dna, vysoký krevní tlak, otoky a přetížení ledvin, a pod.

Mořská sůl je zdravější, avšak s ohledem na stále více se zhoršující kvalitu mořské vody, musí být na určitém stupni čištěna a upravována.

To „Růžové zlato Inků“ pochází z tajemného pramene z útrob majestátné hory. Z čisté, panenské a těžko přístupné oblasti peruánských And. Přináší nám nejen sílu a energii těchto pohoří, ale stejně minerální látky, tak potřebné našemu tělu, k uchování správných funkcí. A co víc – může naši potravu zkvalitnit – udělat ji chutnější a její přípravu zajímavější. Sůl Maras – slané, růžové krystalky o různé velikosti s měnící se narůžovělou barvou. Stojí za to mít je po ruce v naší kuchyni. Je dobré sůl nasypat do mlýnku na koření a může se tak stát ozdobou každé kuchyně. Je možné ji také přidávat do různých revitalizujících a relaxačních lázní.

TIP: Mrkněte na zdravé tipy solí

Přejeme zdravé solení a milé gurmánské zážitky, mimořádně dobré jídla s exotickou a neobyčejnou solí Inků – solí Maras. Tato 100% přírodní sůl Inků je raritou mezi jinými solemi.

Článek je publikován se souhlasem firmy UNCARIA ČR – www.uncaria.cz

VIDEO: Těžba soli Maras

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva