Sponzorováno

Jak správně vybrat ergonomickou židli či křeslo? 4.89/5 (9)

Jak správně vybrat ergonomickou židli?Vždy dbejte na pořízení nejlepší ergonomické kancelářské židle, zvláště pokud v ní budete trávit hodně času. Dobrá kancelářská židle by vám měla usnadnit vaši práci a měla by zároveň být dobrá na záda a neměla by ovlivňovat nepříznivě vaše zdraví. V tomto článku si shrneme několik funkcí a vlastností židle, které byste měli hledat při nákupu ergonomické kancelářské židle.

Práce v kanceláři obvykle zahrnuje strávení velkého množství času sezením na kancelářské židli – v pozici, která zvyšuje napětí struktur v páteři. Abyste se vyhnuli vzniku nebo nahromadění problémů se zády, je důležité mít kancelářskou židli, která je ergonomická a která podporuje spodní část zad a podporuje správné držení těla.

Jaký druh ergonomické kancelářské židle je nejlepší?

Existuje mnoho typů ergonomických židlí pro použití v kanceláři. Žádný typ kancelářské židle není nutně nejlepší, ale jsou některé věci, které je velmi důležité hledat u dobré ergonomické kancelářské židle. Tyto věci umožní jednotlivému uživateli, aby židle dobře fungovala pro jeho specifické potřeby.

Tento článek se bude zabývat tradiční kancelářskou židlí a také alternativami, které lze použít jako kancelářskou židli, což může být výhodnější pro některé lidi s problémy se zády.

Jaké vlastnosti by měla mít dobrá ergonomická kancelářská židle?

Při prvním zvažování „konvenčního“ stylu kancelářské židle existuje řada věcí, které by ergonomická židle měla mít. Jsou to tyto věci.

Výška sedadla

Výška sedáku kancelářské židle by měla být snadno nastavitelná. Nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, je pneumatická nastavovací páka. Výška sedadla, která se pohybuje od 40 cm do 54 cm od podlahy, by měla vyhovovat většině lidí. To umožňuje uživateli mít chodidla naplocho na podlaze, se stehny vodorovně a pažemi s výškou stolu.

Výšku kancelářské židle byste si měli umět přizpůsobit své výšce. Pro optimální pohodlí byste měli sedět tak, aby vaše stehna byla vodorovně s podlahou. Hledejte u kancelářského křesla pneumatickou nastavovací páku, která vám umožní zvednout nebo snížit sedadlo.

Šířka a hloubka sedáku

Sedadlo by mělo mít dostatečnou šířku a hloubku, aby pohodlně podpíralo každého uživatele. Obvykle je standardem šířka 43-51 cm. Hloubka (od přední k zadní části sedadla) musí být dostatečná, aby uživatel mohl sedět zády opřený o opěradlo ergonomické kancelářské židle a přitom ponechat přibližně 5 až 10 cm mezi zadní stranou kolen a sedadlem židle. Sklon sedáku dopředu nebo dozadu by měl být nastavitelný.

Bederní opěrka

Podpora dolní části zad u ergonomické židle je velmi důležitá. Bederní páteř má zakřivení dovnitř a dlouhé sezení bez opory o tuto křivku má tendenci vést k hrbení (které zplošťuje přirozenou křivku) a namáhá struktury v dolní části páteře. Ergonomická židle by měla mít bederní nastavení (výšku i hloubku), aby každý uživatel mohl správně sedět a podpírat vnitřní zakřivení spodní části zad.

Bederní opěrka je důležitá u dobré ergonomické židle

Bederní opěrka je důležitá u dobré ergonomické židle

Opěrka zad

Opěradlo ergonomické kancelářské židle by mělo být široké 31 až 48 cm. Pokud je opěradlo oddělené od sedadla, mělo by být nastavitelné na výšku a úhel. Mělo by být schopné podepřít přirozenou křivku páteře, opět se zvláštní pozorností věnovanou správné podpoře bederní oblasti. Pokud má kancelářská židle sedák a opěradlo dohromady jako jeden kus, opěradlo by mělo být nastavitelné v předním a zadním úhlu a mělo by být zajištěno blokovacím mechanismem, který zajistí, že se nedostane příliš dozadu, jakmile uživatel určí vhodný úhel.

Materiál sedáku

Materiál na sedáku a opěradle kancelářské židle by měl mít dostatečné polstrování, aby bylo pohodlné sedět po delší dobu. Je lepší mít tkaninu, která dýchá, než tvrdší povrch.

Područky

Područky kancelářské židle by měly být nastavitelné. Měly by umožnit pohodlný odpočinek paží uživatele a uvolnění ramen. Lokty a spodní paže by měly být lehce položeny a předloktí by při psaní nemělo být na opěrce ruky.

Otočný mechanizmus

Jakákoli židle konvenčního stylu nebo ergonomická židle by se měla snadno otáčet, aby uživatel mohl dosáhnout na různé oblasti svého stolu, aniž by se namáhal. Schopnost pohybovat se na židli zvyšuje její užitečnost. Měli byste být schopni snadno otočit židli tak, abyste dosáhli na různá místa v pracovní oblasti pro maximální efektivitu.

Kolečka vám umožňují snadnou mobilitu, ale ujistěte se, že máte ta správná pro vaši podlahu. Vyberte si židli s kolečky určenou pro vaši podlahu, ať už se jedná o koberec, tvrdý povrch nebo kombinaci. Pokud máte takovou židli (křeslo), která není určena pro vaši podlahu, může být dobrý nápad investovat do podložky pod židle.

Alternativy k tradičním kancelářským židlím

Jako alternativa k tradičnějším kancelářským židlím byly navrženy nové styly ergonomických židlí, které se snaží vytvořit dobrou oporu, pohodlí a podporovat správné držení těla. Na tyto židle si možná budete muset trochu zvyknout, ale obvykle se časem stanou velmi pohodlnými. Použití těchto typů ergonomických židlí může být velmi prospěšné pro některé lidi s bolestmi nebo nepohodlím v dolní části zad.

Ergonomická klekačka

Ergonomická klekačka nemá opěradlo a umisťuje uživatele do upravené polohy v kleku. Design podporuje dobré držení těla posunutím boků dopředu a vyrovnáním zad, ramen a krku. Primární podpora je ze sedadla židle, další podpora pochází z holení. Tento typ ergonomické židle rozděluje váhu mezi pánev a kolena, což snižuje kompresi páteře, a tím snižuje napětí a napětí v dolní části zad a svalů nohou.

Sponzorováno

Takto vypadá klekačka

Takto vypadá klekačka

Tato ergonomická židle má dopředu nakloněný sedák, který vede k přirozenější poloze páteře. Výsledkem je kancelářská židle, díky které je sezení ve správné poloze pohodlné a bez námahy.

Sedlová ergonomická židle

Sedlová židle je další ergonomická židle, kterou lze použít jako psací stůl nebo počítačovou židli. Tento typ kancelářské židle má tvar koňského sedla a staví uživatele do polohy někde mezi sezením a stáním, podobně jako při jízdě na koni. To umožňuje nohám přirozeně klesat a rozšiřovat se a vytvářet zdravou a stabilní polohu. Tato poloha je často užitečná pro pacienty s problémy v dolní části zad. Při dlouhodobém používání může dokonce posílit zádové svaly.

Takto vypadá sedlová židle

Takto vypadá sedlová židle

Tyto ergonomické židle mají nastavitelnou výšku. Konstrukce je určena k odstranění některých typických problémů, se kterými se setkáváme u tradičních kancelářských židlí, jako jsou problémy s oběhovým systémem a naklánění se dopředu.

Gymnastický míč nebo balónová židle?

Gymnastický míč – jak již název napovídá, jedná se o míč, který je dostatečně velký na to, aby podpíral uživatele při jakémkoliv dlouhodobém sezení a dobře poslouží jako stolní židle nebo počítačová židle. Existuje pak i taková balónová židle.

Takto vypadá balónová židle

Takto vypadá balónová židle

Hlavní výhodou tohoto typu židle je, že podporuje pohyb a aktivní sezení. Dochází k mírnému poskakování, které udržuje nohy v pohybu, což stimuluje krevní oběh a zaměstnává svaly, snižuje stres a únavu.

Sezení na míči ztěžuje hrbení a umístění potřebné k udržení se na míči automaticky zlepší držení tělaa. Míč je vyráběn v různých velikostech, aby bylo možné najít vhodnou výšku pro jednotlivé uživatele. Některé z těchto židlí mohou být upraveny základním rámem s kolečky pro lepší mobilitu a mohou mít dokonce připevněné opěradlo. Některé opěradlo nemají, záleží na typu.

Polohovací křeslo

Pro některé lidi je pro jejich záda nejpohodlnější sezení v nakloněné poloze. Například lidé s bolestí způsobenou bederní stenózou páteře nebo degenerativním onemocněním plotének se často budou cítit nejpohodlněji v nakloněné poloze s nohama opřenými o opěrku nohou. Pro tyto lidi může být jednou z možností použití polohovacího křesla při práci. K dispozici jsou malé stolky, které se připevňují k polohovací židli a lze je otáčet přes židli, aby bylo možné pohodlně pracovat na notebooku nebo dělat papírování.

Bez ohledu na to, jaký typ ergonomické židle nebo běžné kancelářské židle používáte, měli byste si během dne dělat krátké přestávky, abyste zlepšili krevní oběh. Čas od času vstávání ze židle podpoří pevnější držení těla, zmírní namáhání očí a sníží únavu.

Kontrolní seznam (checklist) při výběru ergonomické kancelářské židli

Při výběru správné ergonomické kancelářské židle zvažte při výběru tyto prvky.

  • Je vaše židle vertikálně nastavitelná a na pětibodové základně?
  • Má vaše židle nastavitelnou bederní opěrku?
  • Poskytuje zádová opěrka dostatečnou oporu pro vaše záda?
  • Zajišťuje šířka a hloubka sedáku dobré usazení a pohodlí?
  • Poskytuje vám sedák dostatečný komfort?
  • Má sedací část kancelářské židle nastavitelný sklon?
  • Má sedací část kancelářské židle nastavitelnou hloubku (vpřed a vzad)?
  • Má sedací část zaoblenou přední část, která netlačí na zadní stranu kolen a nohou?
  • Když sedíte, jsou vaše kolena na nebo pod úrovní vašich kyčlí (tedy kolena nejsou výše než kyčle)?
  • Opírají se vaše nohy o podlahu nebo jsou podepřeny stabilní podnožkou?
  • Má vaše židle područky, které podpírají vaše předloktí a nepřekáží při otáčení nebo běžném pohybu židle?

Sponzorováno

Tak, to je vše. Jaké křeslo máte při práci na PC vy? Napište nám do komentářů.

Také si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva