Sponzorováno

McKenzie metoda – skvělá na úlevu od bolesti 4.62/5 (21)

mckenzie-metodaMcKenzie metoda je soubor cviků, technik, které podporují regeneraci a zotavení páteře. Velké množství fyzioterapeutů a lékařů společně dlouhodobě potvrzují, že je tato metoda účinnou terapií. Cvičení fungují skvěle na úlevu od bolesti. McKenzie metoda může také pomoci zmírnit symptomy výhřezu ploténky a problémy zejména s bolestmi při sezení. Při použití této metody si můžete pomoci rychlejším pokrokem léčby kýly ploténky a snížit bolesti v krku a dolní části zad. Terapie je cílená, řeší příčinu, ne důsledek a pomáhá v krátkém čase určit příčinu bolestí.

Kdy se McKenzie metoda doporučuje?

Doporučuje se:

 • při bolestech páteře
 • při vyzařujících bolestech do končetin
 • při bolestech kloubů
 • při vyskočení ploténky
 • na doléčení po operacích páteře.

Terapie je založena na aktivním přístupu pacienta a smyslem terapie je naučit pacienta preventivní opatření, které předcházejí bolesti. McKenzie metoda je jednou z nejvíce vědecky podložených metod v oblasti fyzioterapie v současnosti. Na základě pohybového testu, kineziologického vyšetření a podrobné anamnézy se stanoví diagnóza a určí se, zda je tato terapie vhodná pro pacienta nebo ne.

V rámci terapie pacient cvičí obvykle jen jeden cvik několikrát za den a dodržuje pokyny běžných denních aktivit, které jsou doporučeny pro usnadnění denních činností, např. jak sedět, stát, vstávat, spát, aby se bolestivé příznaky neprovokovali. Terapeut naučí klienta daný cvik, který je zvolen právě proto, aby ovlivnil pacientovy bolesti, co do snížení až úplného odstranění většiny příznaků. Počet jednotlivých terapií závisí na vlastní spolupráci pacienta a stupni postižení.

Princip McKenzieho metody

 • bolest páteře nebo kloubů není diagnóza, je to symptom, podobně jako bolest na hrudi,
 • pokud chceme léčit, nejdříve musíme rozpoznat, s čímž bolestivý příznak souvisí. K tomu slouží důkladné mechanické vyšetření. Mechanické vyšetření určí diagnózu, podle které se volí cílená terapie.

Autorem metody je Robin McKenzie, který sestavil na základě pozorování a biomechanických principů pohybů obratlů a meziobratlových plotének vlastní koncept diagnostiky a léčby. Jeho přínos spočívá právě v tomto systému, který obsahuje i diagnostické postupy. Pomocí nich se v rámci anamnézy a samotného vyšetření jednotlivé symptomy analyzují a diagnosticky přiřazují k jednotlivým syndromům.

Sponzorováno

Po cíleném vyšetření se přistupuje k terapii, jejímž základním smyslem je hledání takového pohybu nebo polohy, která způsobuje úlevu příznaků a vede k takzvanému fenoménu centralizace. Takový pohyb je pak použit i v léčbě pacienta. Důležitá je zejména spolupráce pacienta a jeho ochota poslechnout rady terapeuta. Tento prvek dobré spolupráce je při metodice Robina McKenzie zvlášť důležitý, a proto nespolupracující, nespokojení a motivovaní pacienti nebudou moci nikdy z této metody dostatečně profitovat.

Zejména na začátku je třeba provádět cvičení pod častým dozorem terapeuta, proto je obvykle nutné znovu navštívit fyzioterapeuta už další den. Avšak při dobré spolupráci a nekomplikovaném průběhu se mohou vyřešit i roky trvající obtíže s páteří již během čtyř terapií. I proto je tato metoda považována za jednu z nejefektivnějších způsobů léčení potíží s páteří. Cvičení je třeba provádět minimálně dva měsíce po odeznění bolesti.

Jaké má McKenzie metoda kontraindikace? Kdy se neprovádí?

Kontraindikace jsou následující:

 • infekční a horečnaté onemocnění,
 • Bechtěrevova nemoc,
 • těžká osteoporóza,
 • nádorové nemoci,
 • poruchy psychiky,
 • těhotenství
 • pacient pod vlivem alkoholu a drog
 • nespolupráce a odmítání cvičení.

Když chcete zkusit McKenzieho metodu…

Pacient, který chce používat McKenzieho metodu by se měl snažit v první řadě vyhledat fyzioterapeuta vyškoleného v této metodě, protože každý pacient bude následně zařazen podle příznaků v jedné ze tří klasifikací (a možná i do několika). Na základě této klasifikace bude mít seznam cvičení, které bude provádět a postupně mu pomohou snižovat bolest nebo ho dokonce zbaví bolesti úplně. Ve zkratce se dají tyto kategorie popsat jako problémy (bolesti) spojené se sezením, problémy (bolesti) spojené s pohybem, kdy materiál ploténky při pohybu tlačí na nervy a poslední jako dysfunkce spojená s operací, či jizvami nebo nemožnost správně vykonávat funkci bolestivými orgány.

Použitím McKenzieho metody budete mít možnost naučit se cviky, které pomáhají protáhnout páteř v části kde se nachází poškozená plotýnka tak, aby došlo ke dekompresi stlačeného nervu, který způsobuje bolesti nohou, či rukou nebo jiných částí těla.

Kde si dále o této metodě něco přečíst?

VIDEO: Ukázka fyzioterapeutické metody McKenzie

VIDEO: Cvičení pro bolesti zad v záklonu – ukázka McKenzie

VIDEO: Osobní příběh a zkušenost s fyzioterapií dle McKenzie metody

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva