Sponzorováno

Technika správného sedu – jak správně sedět nejen u pc? 4.92/5 (13)

jak-sedet-spravneSezení tvoří podstatnou část našeho dne. Doby, kdy většina lidí pracovala venku a byli jsme celý den v pohybu, jsou pryč. Nyní je většina profesí spojená se sedem nebo sedíme po práci doma u televize nebo počítačů. U dětí je situace ještě horší, protože trpí nedostatkem pohybu už od raného dětství. Málokdo s dětmi chodí každý den ven a tak se pohybují jen několik hodin o víkendu. Převážnou část prosedí právě doma nebo ve škole. O potřebě každodenní tělesné výchově nemluvě.

Dlouhodobé sezení a problémy

Problémy, které plynou s dlouhodobého sezení začínají bolestmi zad ve spodní části posléze i horní. Tato převaha statické zátěže bez dynamiky je pro naše záda velmi náročná a vyčerpávající. Proto máme pocit únavy, i když celý den sedíme nebo ležíme. Zkrátka pro sezení jsme se hold nenarodili a bude ještě dlouho trvat, než si páteř na tuto novou pozici zvykne.

Spinální svaly dynamiku milují

Jako každý jiný sval v našem těle, mají i spinální svaly rády dynamiku. Potřebují se zkracovat a protahovat, to je jejich funkce. Také reagovat na balanční situace, kdy se naše tělo napřimuje a udržuje ve vertikále bez větších výchylek nebo pádu. Jak tedy skloubit obě činnosti dohromady – sed a zároveň aktivitu spinálních svalů?

Jak správně sedět?

V první řadě je důležité si správně nastavit židli, na které trávíme většinu času. Opravdu se v případě, kdy prosedíte 8 hodin denně, vyplatí koupit balanční židli nebo balanční podložky, na kterých sedíte.

Sponzorováno

Řiďte se také těmito radami:

 • pánev by měla být vždy výše než kolena (v úhlu 110 st.)
 • ✅ opěrky na ruce by měly být ve výši vašich loktů (a uvolněných ramen)
 • ✅ pracovní stůl by měl být ve výšce, kdy máte lokty cca 90 st ohnuté
 • ✅ představte si, že vám někdo vytahuje hlavu nahoru a s ním i celá záda
 • pro správné nastavení pánve je výhodnější sedět spíš na kraji židle, tato pozice vás bude nutit k napřímení (čím více se posadíte dozadu, tím větší bude tendence ke zhroucení zad a povolení)
 • počítač nebo monitor v úrovni očí (pozor na velké a malé obrazovky)
 • ✅ malá obrazovka vás bude nutit hlavu předsunovat dopředu a hroutit záda do shrbení
 • ✅ velká obrazovka zase může poškozovat zrak

Dělejte si přestávky

Během sezení v práci se dělejte často přestávky na chůzi případně protažení. Ze sedu budete mít zkrácené svaly v oblasti beder, kyčlí a kolen. Doporučujeme tedy po práci důkladné protažení nebo prvky jógy. Z dlouhodobé zkrácenosti svalů noh a ochabnutí spinálních svalů okolo páteře vznikají výhřezy plotének. Vsaďte tedy na prevenci a starejte se o svá záda nejen masáží, ale také úpravou pracovních podmínek a pravidelným cvičením (protahováním, cvičením na balančních podložkách, chůzí na nestabilním terénu).

Co si dále přečíst o zdravém sezení?

VIDEO: Jak správně sedět v kanceláři s pomocí malého míče – s overballem?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva