Sponzorováno

Zachraňte si žlučník před záchvatem – jak na to? 4.79/5 (19)

Zachraňte si žlučník před záchvatemŽlučníku neublížíte pouze smaženou rybou a řízky, ale i zázračnými dietami bez tuku. Možná zhubnete, ale přibudou vám kameny. Jirka se při debatách o žlučníku cítil nesvůj. On jediný ho měl zdravý a nevěděl, jak bolí. Ostatní kolegové květnatě líčili své záchvaty. Zejména Soňa ráda popisovala, jakou má doma sbírku kamenů. A přitom si nakládala talíř zelňačky.

„Na Vánoce jí neodolám. Tehdy si dám i smaženou rybu, majonézový salát, zákusky a vše, co na svátky má být. Ale pak se už kontroluji,“ omlouvala se. Nemoci žlučníku bývají často bez příznaků.

„Pokud se kamínky neozývají, neléčíme je, pokud vás však potrápí kolika, případně komplikace v podobě akutního zánětu slinivky nebo žlučovodů, do kterých se dostal kamínek, je na řadě operace,“ říká profesor MUDr. Anton Vavrečka, CSc., z Univerzitní nemocnice v Bratislavě – Petržalce. Kameny ve žlučníku mohou způsobit i jeho zánět, ve žlučníku se může nahromadit hnis, může se roztrhnout a pak se zánítí pobřišnice.

„Žlučník vyndáváme laparoskopicky, pokud chceme odstranit jen kameny ze žlučovodů, zvolíme endoskopii,“ dodává profesor Anton Vavrečka.

Zkažený trojboj

Kamínky ve žlučníku vznikají, pokud se naruší rovnováha mezi cholesterolem, žlučovými kyselinami a fosfolipidy.

„Tato chemicky vyvážená trojkombinace tvoří stabilní shluky nerozpustné ve vodě. Jakmile je v roztoku nadbytek cholesterolu nebo kyselin, z roztoku vypadávají a srážejí se do kamínků. Podle chemického složení se dělí na cholesterolové, ty tvoří devadesát procent všech kamínků, pigmentové a kalciumkarbonátové,“ vysvětluje gastroenterolog MUDr. Miloš Bubán. Některé, většinou chutná jídla zvyšují tvorbu žluči a žlučník dráždí, aby se vyprázdnil.

„Nejméně dráždivě působí sacharidy, více dráždí bílkoviny a nejdráždivějším jsou tuky. Proto je třeba si na ně dávat pozor a jídla vařit, dusit nebo i péct, ale nikdy smažit, ani na oleji,“ zdůrazňuje MUDr. Miloš Bubán. Zároveň připomíná, že žluč je důležitá, protože pomáhá trávení i vstřebávání tuků a vitamínů A , D, E a K. Do střeva žlučí vylučuje barvivo bilirubin, cholesterol, ale i různé toxické látky a léky, které se většinou stolicí z těla vyloučí.

Sponzorováno

Kamenů přibývá

S věkem kamenů přibývá, častěji je mívají obézní lidé, ale i ti, u koho se již vyskytly v rodině, ženy i v těhotenství, lidé s odstraněnou částí tenkého střeva a podobně. Někdy mohou být velké i jako slepičí vejce.

Co jíst?
✔ polévky, ne zapražené, z ovesných vloček, krupicová, mrkvová, z mladé zeleniny, hrášková, špenátová, rajčatová, drobková, slabý hovězí vývar, bramborová, kmínová

✔ maso, ne smažené, kuřecí, telecí, libové vepřové, mladé hovězí, zajíc, krůta, rybí filé, jemná šunka a dietní salám, drůbeží šunka a salám
proti žlučníku

Co nejíst?
✘ zelí i kvašená, fazole, hrách, čočka, kapusta, starý kedlubny, houby, okurky

✘ ovoce i kompoty se zrníčky – maliny, jahody, rybíz, borůvky, ostružiny, ostružiny, angrešt, meloun, hrušky, hrozny, rozinky, datle, ale i ořechy, mandle, mák

✘ mastné vepřové maso, kachna, husa, salámy, škvarky, slanina, klobásy, mastné ryby, vnitřnosti, uzeniny, smažené masa

✘ čerstvé pečivo, chléb, černý chléb, koblihy, omeleta, smaženice, zákusky, mastné krémy, kynutá těsta, palačinky

brynza, čokoláda, konzervy, mražené pokrmy, příliš kořeněná a solené jídla, pepř a ostré koření, hořčice, červená paprika, maggi

✘ černá káva, bublinkové a chlazené nápoje, alkohol

Kolika pod žebrem

Silnou bolest – koliku – způsobují žlučové kameny nebo bláto, které se ze žlučníku tlačí do hrdla žlučníku a hlavního žlučovodu přes úzký kanál. Při kolice vás bolí pod pravým žebrem, bolest vystřeluje do pravé lopatky.

Obvykle se objeví po snědení mastného, těžkého jídla. Takové jídlo však vyvolává i jiné zažívací potíže – nutkání na zvracení, zvracení, pocit plnosti v břiše, zvýšenou plynatost a podobně, které se žlučníkem nesouvisejí.

Zda jde o onemocnění žlučníku, to zjistí ultrazvuk naordinovaný gastroenterologem.

Kameny mohou být i ve žlučovodech. Nebo máte smůlu az vaší žluči se vám snadno tvoří kameny a objeví se znovu. Proto dbejte na to, co jíte, a dodržujte žlučníkovou dietu. Pozor na zázračné nízkokalorické diety! Za rychle ztracené kila můžete zaplatit žlučovými kameny.

ČTĚTE: Jak na bolest žlučníku?

VIDEO: Přírodní léčba – žlučové kameny

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Zachraňte si žlučník před záchvatem – jak na to?”

  1. […] TIP: Jak zachránit zlučník před záchvatem […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva