Sponzorováno

Proč nehubnu? Říkáte si to také? Zde jsou možné důvody… 4.8/5 (15)

Váha nejde dolů. Co s tím?

Váha nejde dolů. Co s tím?

Otročíte v posilovně, běháte kilometry, zdravě se stravujete a stále nevidíte žádné výsledky? Nezhubli jste, nezískali žádnou svalovou hmotu a na vašem těle nevidět téměř žádný rozdíl. Neúspěch po tvrdé dřině umí rozhodně pořádně zabolet, ale nevzdávajte se. Někdy stačí i malé úpravy, které pomohou otočit situaci ve váš prospěch. Zde jsme pro vás sepsali pár věcí, které možná děláte špatně a proto nehubnete. Mrkněte na ně.

1. Cvičíte stále stejně

Zvykli jste si na svou rutinu a stále provádíte tytéž pohyby, tytéž druhy cvičení. Problém je jasný. Vaše tělo si zvyklo na stereotyp a již nemusí tvrdě pracovat, aby zátěž vydrželo, a proto se nedostavily ani výsledky. Zkuste změnit druh sportu nebo provětrejte v posilovně jiný stroj. Běh nahraďte například plaváním, namísto aerobiku zkuste zumbu, nebo jiný tanec, rozhodnutí zůstává jen na vás. Případně zkuste změnit dráhu vašeho běhu, či přidat sprint. Prostě změňte pohyb!

Jak cvičit efektivně?

Abyste ze svého času věnovanému cvičení vytěžili maximum, je třeba rozvrhnout ho co nejefektivněji. Po důkladné rozcvičce přirozeně přejděte na intervalový trénink, který vypadá následovně:

  • 30 – 60 sekund maximálního úsilí (sprint, maximální záběr na stacionárním kole nebo ekliptickém trenažéru) – musíte zabrat tak, že na konci vás pálí svaly
  • 1 – 2 minuty aktivního uvolnění – je nesmírně důležité, abyste nezastavili a nepřestali se hýbat. Pokračujte ve sportovní aktivitě, ale s velmi mírným tempem, abyste znovu chytili dech a připravili se na další interval maximální intenzity.

Když si intervalový trénink následně přepočítáte, zjistíte, že na vyčerpávající zátěž potřebujete jen 4 – 12 minut intenzivního cvičení. To v konečném důsledku znamená, že celou tréninkovou jednotku zvládnete za 20 – 30 minut, v závislosti na kondici. Pokud se na jejím konci necítíte vyčerpaní a nelapíte po dechu, pravděpodobně jste se ulévali a nevložili jste maximum úsilí.

2. Omlouváte mlsání

Máte pocit, že když sportujete, příležitostná pizza či dezert vám neublíží? Omyl. Pokud si nechcete jen udržet hmotnost, ale chcete nějaké kila shodit, hostiny z nezdravých jídel vám neprojdou ani přes hodiny dřiny. Cvičení není licence jíst cokoli chcete. Každé sousto se počítá, a proto pokud seriózní chcete těch posledních pár kilo zhubnout, musíte získat představu o tom, co v průběhu dne sníte. Ideální je, pokud si můžete stravu připravovat sami – existuje mnoho receptů plných chuti, které neobsahují zbytečné kalorie, tuky a cukry.

Sponzorováno

Říká se, že člověk si sám před sebou obhájí cokoliv. Platí to i ve stravování, kdy se soustředíme na zdravější jídla na našem jídelníčku. Bez pevných pravidel však velmi snadno dochází k podvádění. Kousek čokolády od kolegyně, malá doboška ke kávě, zda pár ochucených oříšků v těstíčku nám přece nemůže ublížit. To je ovšem mylná představa, kterou se snažíme ospravedlnit své prohřešky. Přes den se nám následně nahromadí celkem nepotřebné kalorie. Jediným řešením s pozitivním efektem je deník – zapisování si všeho, co vložíte do úst. „Výzkumy ukazují, že lidé, kteří si vedou záznam jsou v hubnutí mnohem úspěšnější. Lehčí totiž zjistíte, v jakém čase podvádíte a můžete se různým pokušením vyhýbat,“ radí zkušená trenérka. Pokud se navíc připojíte na webu ke skupině hubnoucích a budete svůj příjem jídla zveřejňovat, odoláte ještě snadněji. Přinutí vás k tomu obava ze selhání před ostatními.

TIP: Mrkněte na TOP 12 přípravků na hubnutí

3. Pijete množství cukru

Podobně jako jídlo, i nápoje, které pijete mají vliv na dosažení výsledků. Ledová káva, různé džusy, ochucené čaje a minerálky skrývají množství cukru. Nemusíte se ochucených nápojů úplně vzdát, ale měli byste si vybírat. Můžete je nahradit černou kávou, zeleným a bylinným čajem i citrónovou vodou. Ideální je samozřejmě voda. Podívejte se v tomto článku co pít při hubnutí a dietě.

4. Jste ve stresu

Psychický stav si může vyžádat svou daň. Pokud jste v neustálém vypětí, tělo uvolňuje zvýšené množství kortizolu známého jako stresový hormon. Reaguje negativně oslabením svalové tkáně, nerovnováhou cukru v krvi a dokonce nárůstem tuku v břišní oblasti. Kromě tvrdé práce si najděte čas i na oblíbené relaxační aktivity, abyste stres udrželi pod kontrolou.

5. Málo spíte

Podobně jako stres umí cestu k ideální postavě narušit i nedostatek spánku, protože stejně zvyšuje hladinu kortizolu. Snažte se jít spát i vstávat v alespoň přibližně stejnou dobu a odpočinkem strávit alespoň sedm hodin. Důležité je vypnout veškerou elektroniku jako televizor, mobil i tablet.

6. Zapomínáte pít

Pitný režim je stejně důležitý jako správná strava. Voda po celý den povzbudí trávení, čistí organismus, ale také pomůže držet váš apetit na uzdě. Někdy se dokonce může stát, že ten vlčí hlad, který pociťujete, je jen dehydratace.

7. Podceňujete odpočinek

Hubnutí je těžká práce, ale nesmíte zapomínat na odpočinek. Mezi cvičením si dopřejte alespoň jeden den volna týdně. Tělo potřebuje čas na zotavení, ke kterému se dostane pouze v případě, že mu to dovolíte. Po tvrdé dřině si zasloužíte pauzu.

Sponzorováno

TIP: Cvičit ráno nebo večer?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva