Sponzorováno

Světový den malárie – 25. Duben 4.8/5 (5)

Světový den malárie – 25. Duben – byl schválen na 60. zasedání Světového zdravotnického shromáždění (WHA) v březnu 2007 a ​​nahradil tzv. „Afrika Malaria Day“, který jsme si do té doby od roku 2001 každoročně připomínali. Cílem Světového dne malárie je zvýšit povědomí o této nemoci, informovat o prevenci, léčbě a zároveň mobilizovat veřejnost, aby se zapojila do boje s touto chorobou. Malárie je nemoc přenášena komáry, je to jedna z nejrozšířenějších infekčních nemocí, postihující zejména tropické a subtropické oblasti.

V roce 2008 byl v boji proti malárii představen globální akční plán (gmap), který stanoví, co je třeba dosáhnout, aby se splňovaly krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle související s bojem proti tomuto onemocnění.

Evropský region je bez malárie

Evropský region WHO je první na světě, kterému se podařilo dosáhnout přerušení přenosu malárie na svém území. Počet domácích případů malárie klesl z 90 712 v roce 1995, na 0 případů v roce 2015.

Před Světovým dnem malárie 2016 WHO oznámila, že Evropský region dosáhl svého cíle – do roku 2015 vymýtit malárii, čímž přispěl ke globálnímu cíli „Skoncovat s malárií nadobro“. WHO poděkovala i klíčovým partnerům, kteří pomáhali financovat proces eliminace malárie v evropských zemích.

Jde o významný mezník v historii veřejného zdravotnictví v Evropě a na celém světě. Dokud však nebude malárie odstraněna na globální úrovni, mohou lidé, cestující do zemí a ze zemí s endemickým výskytem malárie, importovat toto onemocnění do Evropy.

Sponzorováno

Evropa tak musí pokračovat v dobré práci, aby se zabránilo opětovnému návratu nemoci. Zkušenost ukazuje, že malárie se může rychle šířit, a pokud evropské země nebudou bdělé a vnímavé, jeden dovezený případ může vést k opětovnému návratu malárie.

Globální výskyt malárie v roce 2015

Podle nejnovějších odhadů WHO, v roce 2015 se ve světě objevilo 214 milionů nových případů malárie. Většina případů malárie vznikla v Africkém regionu (88%), za kterým následuje jihovýchodní Asie (10%) a východní Středomoří (2%).

V roce 2015 byl odhadovaný počet úmrtí na malárii na celém světě asi 438 000 (některé odhady hovoří až o 635 000). Většina úmrtí byla v Africkém regionu (90%), za kterým následuje jihovýchodní Asie (7%) a východní Středomoří (2%)

V letech 2000 až 2015, se incidence malárie (nové případy malárie) snížila celosvětově o 37% a v Africe o 42%. Během stejného období, klesla úmrtnost na malárii celosvětově o 60% a v Africe o 66%.

Ostatní regiony dosáhly působivého snížení výskytu malárie. Od roku 2000 úmrtnost na malárii klesla v jihovýchodní Asii o 85%, v regionu Severní a Jižní Ameriky o 72%, v západním Tichomoří o 65% a ve východním Středomoří o 64%. V roce 2015 poprvé hlásil Evropský region nulový výskyt domácích případů malárie.

Sponzorováno

Zvláště citlivé na onemocnění, infekci a smrt v důsledku malárie, jsou děti do 5 let. Odhaduje se, že v roce 2015 zemřelo na malárii na celém světě 306 000 dětí do 5 let, včetně 292 000 dětí v Africkém regionu. V letech 2000 až 2015 klesla úmrtnost u dětí do 5 let celosvětově o 65% a v Africe o 71%.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva