Sponzorováno

Problémy s vlasy? Může za ně často stres. 4.85/5 (27)

Stres vlasům škodí. A to docela hodně. Takže pozor na to.

Stres vlasům škodí. A to docela hodně. Takže pozor na to.

Máte problém se svými vlasy? To proto, že nevypadají nijak dokonale? Spíše naopak, vypadají hrozně a nezdravě? Jak ze stránek našeho magazínu víte, problémy mohou být různé. Co je způsobuje?

 • Špatná nebo nedostatečná péče o vlasy
 • Prostředí, ve kterém žijete (je nezdravé)
 • Nezdravý životní styl (dlouhodobě málo pijete, jíte smažené a zpracované potraviny)
 • Pokud jste se na všechno toto zaměřili, ale stejně nedošlo ke zlepšení, hledejte důvody také ve vaší hlavě. Nikoliv v pokožce hlavy, ale uvnitř hlavy. To proto, že přímý vliv na problémy s vlasy má také stres. Poznáte to celkem jednoduše. Jak z důvodu, že výše uvedené změny nezabraly, tak i z důvodu, že se objeví jedna z následujících věcí.

  Vypadávají vám vlasy

  Už mnohokrát jste jistě slyšeli to, že se někdo nervuje natolik, až mu z toho padají vlasy. Není to jenom obecné přirovnání, jelikož k tomu skutečně dochází. Výzkumy jasně prokazují, že když jste dlouhodobě ve stresu, projevuje se to v tom, že vám padají vlasy. Pokud je stres dlouhodobý a mnohdy velmi výrazný, můžete si být jista, že vaše vlasy budete ztrácet každým dnem. Potvrdí to váš hřeben, na kterém budou každodenně velké chomáče.

  Vyskytnout se ale mnohou i drobné lysiny. To už by měl být doslova alarmující stav, při kterém je vhodné zamířit k lékaři. To proto, že vypadávání vlasů může být spojeno s řadou diagnóz. Telogenní efluvium je označení pro klasické vypadávání vlasů. Alopecia areata (označuje vypadávání vlasů ve shlucích) už označuje právě situaci spojenou s menšími lysinami. Příčin sice může být více, ale pokud žijete ve stresu, je celkem snadné uhodnout, kde bude onen hlavní problém. Dlouhodobý stres je prostě zabiják krásných a zdravě vypadajících vlasů.

  Vlasy vám nerostou

  I na toto mohou mít vliv vnější faktory spojené hlavně s tím, že máte nedostatek vitamínů a minerálů, bez kterých se vlasy neobejdou. Když ale přidáte i potravinové doplňky, a stále se nic neděje, je to celkem jasné. Důvodem není nic jiného, než stres. Že vlasy rostou různě rychle, a to v různém tempu, to je samozřejmě pravda. Vliv na to má mimo jiné také roční období. Pokud ale trvá doslova týdny, než vyrostou o pár milimetrů, je třeba začít tento problém již řešit. Tedy pokud vám daný stav přímo nevyhovuje. Méně časté návštěvy kadeřnice sice mohou být po finanční stránce výhrou, ale že vám vlasy rostou pomalu, znamená jenom to, že se s vaším tělem děje něco, co by se s ním dít nutně nemělo.

  Mnohdy si za to můžete i vy sami. A to tím, že se snažíte stres eliminovat špatnými způsoby. Je to třeba až nadměrná fyzická zátěž, nebo je to pravidelná konzumace bramborových lupínků. Proč je obojí špatné? Jelikož tělo nemůže využít energii k tomu, aby podpořilo růst vlasů, a musí ji dávat do vaší fyzické aktivity, nebo ji musí vynakládat na náročnější trávicí procesy.

  TIP: Zkuste naše tipy, jak se zbavit stresu

  Sponzorováno

  Vlasy vám začnou ustupovat

  Pokud si myslíte, že to může být jenom problém mužů, jste na velkém omylu. Může to být problém i vás žen. Když vlasy ustupují mužům, je to dáno hlavně tím, že jim klasicky vypadávají. Příčin je mnoho. U vás žen je důvod podobný. K tomu však ještě přispíváte vy sama. Stres totiž vaše vlasy výrazně oslabuje, což znamená, že nemají takovou sílu vydržet na svém místě. Tedy ve vlasové pokožce. Když se rozhodnete uvázat si culík, dojde k tomu, že i lehkým zatáhnutím řadu vlasů jednoduše vyškubnete. A to nikoliv ze středu hlavy, kde jich držíte naráz několik a není to tak snadné. Vyškubnete je právě z okrajových částí vaší hlavy. Tedy hlavně z oblasti vašeho čela. A to povede k situaci, že se vám začne hranice vlasové pokrývky posouvat. Jakmile zaznamenáte, že se vám začíná lehce tvořit takzvané sokratovské čelo, nebo takzvané kouty, je dobré ihned začít daný problém řešit. Jak?

  1. Zapomeňte na culíky
  2. Česání musí být velmi jemné
  3. K mytí přistupujte velmi, velmi citlivě

  TIP: Jaké další zlozvyky ubližují vašim vlasům?

  Trichotillománie

  Některé ženy trpí i takzvanou trichotillománií. O co se jedná? O nemoc, která je charakteristická vytrháváním vlasů. Zde tedy jasně víte, že důvodem úbytku vlasů jste vy sama. A co danou nemoc konkrétně způsobuje? Ano, je to opět stres. A to výrazný a dlouhodobý. Často dojde k tomu, že se osoba dostane do úzkostných stavů. A jednou z reakcí těla na danou situaci je to, že si subjekt začne trhat své vlasy. Je to pro něho doslova uvolnění, které pomáhá tento stav překonat. Z psychického hlediska alespoň nějaká pomoc. Z toho estetického ale opravdu velký problém.

  Jak vše výše zmíněné eliminovat?

  Je to jednoduché. Nebuďte ve stresu. Pokud jste se nad naším jednoduchým vysvětlením jenom pousmála, zkuste se ho opravdu držet. Není to zase tak těžké. Snažte se méně pracovat, a pokud to jde, delegovat úkoly i na někoho jiného. To stejné ve vaší domácnosti. Nedělejte všechno sami. Každý dostane svůj úkol a vám se uleví.

  Dále byste se měli naučit odpočívat. Během dne tak, že si na několik desítek minut lehnete a nebudete nic řešit. O víkendech tak, že vyrazíte za nějakým zážitkem. Hitem jsou víkendové wellness pobyty, v zimě lyžování, v létě procházky. Důležité je vybočit ze stereotypu a snažit se si život užívat. Tím odstraníte špatné věci a do hlavy se vám dostanou jenom příjemné zážitky, které v boji proti stresu dobře pomohou.

  Život máte jen jeden. Nejen, že stres vám ho může hodně zkrátit, ale budete i hůře vypadat. Nestojí to za to, žít celý život ve stresu. Co je to pak za život? Obraťte ho k lepšímu. Prospějete svému zdraví i své kráse. I kráse vlasů.

  Co si o ještě o stresu přečíst?

  VIDEO: JAK SE ZBAVIT STRESU?

  VIDEO: Stres, nervozita, tréma – jak proti nim bojovat a zvládnout negativní emoce

  Sponzorováno

   Sponzorováno

   Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

   Autorem článku je naše redakce

   Tým rehabilitace.info (více o nás)

    

   Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

   Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


   Štítky:

   Přečtěte si také naše další články

    

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva