Polymyositida – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (30)

Přesná příčina polymyositidy není známa. Různé terapie však mohou mírně pomoci.

Přesná příčina polymyositidy není známa. Různé terapie však mohou mírně pomoci.

Polymyositida je neobvyklé zánětlivé onemocnění, které způsobuje svalovou slabost postihující obě strany vašeho těla. Díky tomuto stavu může být velmi obtížné vyjít po schodech nahoru, zvednout se ze sedu, zvednout nějaké předměty nebo vůbec dát ruce nad hlavou.

Polymyositida – kdo bývá nejčastěji postižen?

Polymyositida nejčastěji postihuje dospělé ve věku 30, 40 nebo 50 let. Je častější u lidí černé pleti než u bílých lidí, ženy jsou postiženy častěji než muži. Znaky a příznaky se obvykle vyvíjejí postupně, týdny nebo měsíce.

Dosud není žádná 100% léčba polymyositidy, ale správná léčba či postupy – od léků až po fyzikální terapii – mohou zlepšit vaši svalovou sílu a funkci.

Příznaky (symptomy) Polymyositidy

Svalová slabost spojená s polymyositidou postihuje svaly nejblíže k trupu, jako jsou svaly v bocích, stehnech, ramenou, horní části paže a krku. Slabost postihuje jak levou, tak pravou stranu těla a postupně se zhoršuje.

Příčiny

Přesná příčina polymyositidy není známa, ale onemocnění sdílí mnoho charakteristik s autoimunitními poruchami, při kterých váš imunitní systém mylně napadne vlastní tkáně těla.

Komplikace, které způsobuje Polymyositida

Možné komplikace, které způsobuje polymyositida jsou:

 • Potíže při polykání. Pokud jsou postiženy svaly v jícnu, můžete mít problémy s polknutím (dysfagie), což může způsobit úbytek váhy a podvýživu.
 • Aspirační pneumonie. Obtížnost polykání může také způsobit, že nechtěně vdechujete potraviny nebo kapaliny, (včetně slin) do plic (aspirace), což může vést k pneumonii.
 • Dýchací problémy. Pokud jsou vaše svaly na hrudníku postiženy touto chorobou, můžete se setkat s dýchacími problémy, jako je dušnost nebo v těžkých případech i selhání dýchání.

Další problémy

I když to nejsou komplikace, Polymyositida je často spojována s dalšími stavy, které mohou způsobit další komplikace v kombinaci s příznaky polymyositidy. Jsou to například:

 • Raynaudův syndrom. Jedná se o stav, kdy vaše prsty, tváře, nos a uši zpočátku blednou, když jsou vystaveny chladným teplotám.
 • Další onemocnění pojivové tkáně. Jiné stavy, jako je lupus, revmatoidní artritida, sklerodermie a Sjogrenův syndrom, se mohou vyskytnout v kombinaci s polymyositidou.
 • Kardiovaskulární onemocnění. Polymyositida může způsobit zanícení svalových stěn vašeho srdce (myokarditida). U malého počtu lidí, kteří mají polymyositidu, se může vyvinout městnavé srdeční selhání a srdeční arytmie.
 • Onemocnění plic. Během polymyositidy se může vyskytnout onemocnění nazývaná intersticiální plicní onemocnění. Intersticiální onemocnění plic se týká skupiny poruch, které způsobují jizvení (fibrózu) plicní tkáně, čímž jsou plíce tuhé a neelastické. Příznaky pak zahrnují suchý kašel a dušnost.
 • Rakovina. Lidé, kteří mají polymyositidu, mají zvýšené riziko rakoviny.

Jak probíhá diagnóza?

Pokud má váš lékař podezření, že máte polymyositidu, může vám navrhnout některý z následujících testů:

Krevní testy

Krevní test umožní lékaři vědět, jestli máte zvýšené hladiny svalových enzymů, což může naznačovat poškození svalů. Krevní test může také detekovat specifické autoprotilátky spojené s různými příznaky polymyositidy, které mohou pomoci při určování nejlepší léčby.

Elektromyografie

Tento test zahrnuje vložení tenké elektrody přes kůži do svalu. Elektrická aktivita se měří, jak uvolňujete nebo zatínáte svaly a změny ve struktuře elektrické aktivity mohou potvrdit onemocnění svalů. Lékař může určit rozložení onemocnění testováním různých svalů. Přečtěte si o elektromyografii.

Magnetické rezonanční zobrazování (MRI)

Skener vytváří obrazy svalů z průřezů vytvořených silným magnetickým polem a rádiovými vlnami. Na rozdíl od svalové biopsie, MRI může posoudit zánět na velké oblasti svalu.

Svalová biopsie

Během svalové biopsie je malý kousek svalové tkáně chirurgicky odstraněn pro laboratorní analýzu. Analýza může odhalit abnormality, jako je zánět, poškození, určité proteiny nebo enzymové deficience.

Léčba Polymyositidy

Přestože léčba polymyositidy neexistuje, určité léčebné postupy a metody mohou zlepšit vaši svalovou sílu a funkci svalů obecně. Čím dříve je léčba zahájena v průběhu polymyositidy, tím účinnější je – vede to samozřejmě k menším komplikacím.

Nicméně, stejně jako u mnoha chorob a zdravotních problémů, není ani jeden z přístupů ten nejlepší – u každého pacienta funguje něco jiného. Lékař přizpůsobí vaši léčbu příznakům a také vaším reakcím na léčbu.

Léky

Mezi nejčastěji používané léky k léčbě polymyositidy patří:

 • Kortikosteroidy. Léky, jako je prednison, mohou být velmi účinné při kontrole symptomů polymyositidy. Dlouhodobé užívání těchto léků může mít závažné nežádoucí účinky, a proto může lékař postupně snižovat dávku léků na nižší hladiny.
 • Při použití v kombinaci s kortikosteroidem mohou tyto léky snížit dávku a potenciální vedlejší účinky kortikosteroidů. Dvě nejčastější léky používané na polymyositidu jsou azathioprin (Azasan, Imuran) a methotrexát (Trexall). Jiné léky předepsané na polymyositidu zahrnují mykofenolát mofetil (CellCept), cyklosporin a takrolimus. Jsou to však silné léky, takže se musí velmi opatrně.
 • Rituximab (Rituxan). Častěji používaným lékem k léčbě revmatoidní artritidy je rituximab, pokud počáteční terapie dostatečně neovlivňuje vaše symptomy polymyositidy.

Další terapie

V závislosti na závažnosti příznaků může lékař dále doporučit:

 • Fyzikální terapie. Fyzikální terapeut vám může ukázat různé cviky pro to, abyste udrželi a zlepšili svou sílu či flexibilitu.
 • Terapie mluvením. Pokud jsou polykací svaly oslabeny polymyositidou, řečová terapie vám může pomoci zjistit, jak tyto problémy zlepšit.
 • Dietetické znalosti. Později v průběhu polymyositidy může žvýkání a polykání být čím dál tím obtížnější. Dietetik vás může naučit, jak připravovat potraviny, které jsou snadno stravitelné.

Další procedury – Intravenózní imunoglobulin (IVIg)

Intravenózní imunoglobulin (IVIg) je čistý krevní produkt, který obsahuje zdravé protilátky od tisíců dárců krve. Intravenózní imunoglobulin (IVIG) je často indikován u různých neurologických onemocnění. Nejčastější využití je právě u autoimunitních nervosvalových chorob. Tyto protilátky mohou blokovat poškozující protilátky, které napadají svaly polymyositidou. Vzhledem k tomu, že infuze je prováděna prostřednictvím žíly, může být potřeba pravidelně opakovat léčbu IVIg, aby mohly účinky i nadále působit.

Máte nějakou zkušenost s touto chorobou? Budeme rádi za příspěvky v komentářích.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva